Batman: The Enemy Within(Telltale 2. Sezon) İncelemesi – Joker Doğdu

2-3 gündür Batman: The Enemy Within’i oynuyordum. Telltale ve o tarz oyunları seviyorum. İlk Batman sezonu da çok sıkmamıştı. Bakayım dedim. Fakat Batman: The Enemy Within, bana beklediğimden çok daha fazlasını verdi.(Yazıda herhangi bir Spoiler yok)

İlgili resim

Bölüm bölüm konuşmaya başlamadan önce hemen hikayeden bahsedelim. İlk oyunun üzerinden 1 sene geçmiştir. Bu 1 sene içinde pek büyük bir olay olmamıştır ve sokaklar sakindir. Ama tabii ki kaos yakındır. Riddler adında bir kötünün ortaya çıkması ve gizemli bir kötüler birliğinin Gotham için korkunç planlarının olduğunun anlaşılması, Agency adlı bir gizli örgütün Gotham’a gelip Batman ve Gordon’ı kullanmaya çalışması, Bruce’un tımarhaneye kapatıldığı sıralarda tanıştığı John Doe’nun bir iyilik için Bruce’a gelmesi derken Gotham’ın geleceği belirsizdir.

Hikaye oldukça güzel. İlk sezondan kat kat güzel. Ama ilk sezonda gördüğümüz Two-Face veya Penguin’i bu oyunda görememek biraz üzdü. Kısacık onlara da değinselerdi keşke. Bu sezon çok daha John Doe üzerine gidiyor. Bu arada John Doe dediğimde aslında Joker. Ve kendisinin doğuşu zaten sezona ismini veren şey. Ama burada ilginç bir şey var. Ona bölüm bölüm inceleme kısmında değineceğim. Fakat hikayeyi genel olarak beğendim.

batman the telltale series joker ile ilgili görsel sonucu

Oynanış olarak klasik Telltale oynanışı bizi bekliyor. Bol bol ara sahne ve diyalog seçimi, azıcık etrafı araştırma ve genelde her bölümde bir tane olmak üzere büyük bir aksiyon sahnesinde hızlı tuşlara basma. Başka yerlerde de bu tuşa basma olayı var ama genel olarak her bölümde 1 tane büyük sahnede var diyebiliriz. Fakat aksiyon sahnelerinde kesinlikle bir gelişme var. Bu oyundaki aksiyon sahneleri çok daha iyi ve bu gidişle daha da iyi olacak. Her bölüm birbirinden farklı güzel aksiyon sahneleriyle özellikle son bölümde tam bir süper kahraman filmi havası aldım.

Onun dışında başka büyük bir değişiklik yok. Tek sorun, ilk oyunda kolay olmalarına rağmen bolca bulunan eşleştirme olayı yanlış hatırlamıyorsam sadece ilk bölümde var. Nedir bu eşleştirme olayı? Bir bölgeyi gezip bir olayı çözmek için iki nesneyi birbirine bağlamak. Gerekli bağları kuruyorsunuz ve sonra Bruce kafasından onları birleştirip olayı canlandırarak anlatıyor. Güzel bir mekanikti. Dediğim gibi biraz basitti ama dedektif gibi hissettiriyordu. Bunda sadece ilk bölümde var, ve o kadar. Şimdi teker teker bölümlere bakalım.

İlgili resim

Episode 1: The Enigma

Bir dizinin başlangıç bölümü ne kadar önemliyse, episodik oyunların ilk bölümleri de o kadar önemli. Ve Enemy Within’in ilk bölümü, iyi. İlk sezonun küçük hatırlatmaları yapılıyor, yeni karakterler ekleniyor ve yavaş yavaş John Doe, hikayenin içine giriyor. Burada özellikle Riddler ile olan baştaki dövüş sahnesi dikkat çekiyor. Burada ayrıca da dövüşe yeni eklenen seçim sistemini görüyoruz. Evet artık dövüşte de seçimler var ve bu oyunu tekrar oynamayı planlayanlara çok daha eğlenceli zaman geçirtebilir. Her zaman iki seçiminiz oluyor. Tavana yapıştır ya da şokla gibi. Ve bu minik seçimlerle dövüş çok daha iyi bir hale geliyor. Fakat burada Riddler’ın biraz daha bulmaca kısmına odaklanabilirlermiş. Testere gibi bilmecelerini bilmeyenlerin orasını burasını kesmesi hoş olmuş ama Batman ile böyle bir şey yerine direk yumruk yumruğa dövüşüyor. Sonundaki sürpriz ve Amanda Waller denen kadının işleri her karşılaştığımızda daha da zorlaştırmasıyla bölüm bitiyor.

Bölüm Puanı: 7/10

batman the enemy within episode 2 logo ile ilgili görsel sonucu

Episode 2: The Pact

İlk bölümdeki büyük karakter anlarından sonra bu bölüm maalesef olayı genişletmek ve yeni kötüleri bir an önce tanıtmak zorunda kalıyor. Yeni bir kötüler grubumuz var. Riddler’ın lideri olduğu bu grup, Riddler öldükten sonra ne yapacağını bilemiyor ve bizde bundan yararlanarak John Doe’yu kullanıp Bruce Wayne olarak bu gruba sızıyoruz. Elbette Amanda Waller ve ekibi Agency ile de irtibat halindeyiz. Fakat ilk bölümdeki olaylardan sonra bu bölümün özellikle Amanda Waller ve Tiffany Fox(Lucius Fox’un kızı) ile olan ilişkilerimiz üzerinde daha fazla zaman harcaması lazımdı. Bunları bırakıp direk 3 yeni kötü karakteri bir bölümde tanıtmaya çalışınca tabii ki elini yüzüne bulaştırmış ve her şeyi bırakıp sadece bu ekibe odaklansa da bu 3 yeni kötünün karakterlerine derinlik katamamış. Bu yüzden de sıkıcı bir bölüm ortaya çıkmış. Sonundaki şaşırtmaca ise kafanızdaki sorulara daha fazla soru eklemekten başka hiçbir işe yarayamamış.

Bölüm Puanı: 5.5/10

batman the enemy within episode 3 logo ile ilgili görsel sonucu

Episode 3: Fractured Mask

Bölüm 2’nin kaldığı yerden yavaş yavaş sorulara cevap vermeye başlayan 3. bölüm, sezonu tekrar iyi bir noktaya getirmedeki ilk adım olmuş. Sonunda o 3 kötü adamı anlatmaya kısa bir ara vermiş ve geçen bölümde yapması gerektiği gibi Amanda Waller ve Tiffany ile Bruce Wayne’in ilişkilerini anlatmış. Bu sırada da güzel aksiyon sahneleriyle süslemiş. Geçen bölümün sonunda gözüken ve ilk sezondan tanıdığımız bir karakter ile de ilişkileri güçlendirmemizi sağlayan kısımdan sonra ise sonunda bize bu kötü grubun amacını açıklayıp zirvede bırakmış.

Bölüm Puanı: 6.5/10

batman the enemy within what ails you ile ilgili görsel sonucu

Episode 4: What Ails You

Sezon finalinden önceki bölüm olarak What Ails You, karşımıza bu küçük kötüler ekibinin olayını bitirmek için çıkıyor. Bu bölüm, 3. bölüm ile başlayan ”Sezonu Tekrar İyi Yapma” olayını devam ettiriyor, hatta bence sezonun en başarılı bölümü oluyor. Güzel aksiyon kısımları ve şu ana kadar sezonda her bir karakter ile geliştirdiğiniz ilişkileri hoş bir şekilde finalde bitirmek için bir araya getirmesi ve 2 sezondur gördüğümüz John Doe’nun geleceğine karar vermemiz ile inanılmaz bir final yapıyor.(Neden önceki bölümlerdeki gibi resmi bölüm fotoğrafını koymadın diyenler olabilir, spoiler içerdiği için koymadım)

Bölüm Puanı: 8/10

batman the enemy within what ails you ile ilgili görsel sonucu

Episode 5: Same Stitch

Ve geldik iki sezondur beklenen olaya. 4. bölümde yaptığınız bir seçim ile tüm bölüm değişiyor, öncelikle bunu söyleyeyim. Seçiminizin sonunda Joker sizin yanınızda çalışabiliyor, ya da bir kötü karaktere dönüşüyor. Ben kendisini kötü karakter yapmak istediğim için 4. bölümde öyle bir karar vermiştim ve kararımın sonucunda da çok mutlu oldum çünkü bu Joker, tam da görmek istediğimiz Joker gibi olmuş. Diğer Joker hakkında yorum yapamayacağım ama videolardan gördüğüm kadarıyla biraz Robin çakması olmuş. Kararımdan pişman değilim, ama seçenlerin de niye seçtiğini anlıyorum. Fakat bu bölüm özellikle aksiyonlar ve karakterler ile ilişki konusunda parlıyor. Aksiyonlar kesinlikle sezonun en iyileri ve her tanıştığınız karakterle ilgili son kararlarınızı vermek, bazılarına sonsuza kadar veda etmek falan hoştu. Açıkçası 3. sezon olacak mı bilmiyorum ama Jenerik Sonrası sahnemizde küçük bir ipucu verilmiş. Kesinlikle görmek isterim ama aslında bu da güzel bir veda.

Bölüm Puanı: 7.5/10

 

Batman: The Enemy Within kesinlikle ilk sezondan daha iyi. Joker’in dönüştüğü şey kesinlikle neden 2 sezon oynadığımızın cevabı, bazı karakterlere gerçekten veda ediyoruz ve bazen çok duygusal sahneler oluyor. Yeni karakterler ise kesinlikle ilgi çekici. Kötü karakterlerden maalesef Joker ve Riddler haricindekiler çok başarılı değil. Aksiyon sahnelerine gelen yenilikler güzel, Wolf Among Us’ın 2. sezonu ve Walking Dead’in 4. sezonunda da umarım kullanırlar. Fakat motorun artık eskidiği belli oluyor, bazı karakterler ve diyaloglar garip, ayrıca 2. bölümün kötülere odaklanması ve 3. bölümün olayları düzeltmeye çalışması nedeniyle sezonun ortalarında biraz sıkılabilirsiniz. Fakat genel olarak tavsiye ediyorum. Peki ilk sezonu oynamadan başlamalı mısınız? Bence başlamayın ama anlamazsınız tarzı bir şey söz konusu değil.

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları