İnceleme: Life is Strange Before The Storm – Fırtınadan Önce Neler Yaşandı?

Life is Strange’in ilk sezonunu ben seviyorum. Evet, zamanında 9, 9.5 gibi çok yüksek puanlar verdim. O kadar değil tabii ki. Life is Strange’in bölümlerindeki puanlardan 1 puan çıkarırsanız gerçek puanım o. Yani bölüme 9 verdiysem, 8 vermek istemişimdir. O kadar da iyi bir oyun değil. Peki ya Before the Storm? Oyunla ilgili korkularım vardı. Hem de baya fazla. Ve hepsi teker teker gerçekleşti, üzerine başka korkular da eklendi.

İlgili resim

Öncelikle bu oyun, ilk sezonun öncesini anlatıyordu. İlk sezonda kayıp bir kız vardı. Rachel Ambers. İşte o kız ile, ilk sezondaki ana karakterimizin en yakın arkadaşı Chloe Price’ın ilişkisini anlatıyor bu oyun. Ama, burada hikaye olarak Rachel Ambers’ın neden kaybolduğunu, kaybolunca Chloe’nin neler hissettiğini görmeyi falan beklemeyin. Ben onu bekledim ve açıkçası oyun beni en çok o yönü ile şaşırttı. Bu hikaye ne Rachel’ın kaybolmasını anlatıyor, ne de Chloe Price’ı anlatıyor. Bu hikaye tamamen Rachel ve onun aile ilişkilerini anlatıyor. Ben de soruyorum. Madem hikaye tamamen Rachel üzerine ve Chloe’nin bunların üzerinde çok az etkisi var. Niye Rachel ile oynamıyoruz? Resmen zorlama bir şekilde Chloe’yi, Rachel’ın hayatındaki tüm seçimleri yapan kişi olarak koymuşlar. Bazı yerler çok zorlama.

Bu kesinlikle büyük bir şoktu. Oynanışa gelirsek de benim korkularım devreye giriyor. İlk oyun oynanış bakımından ucu ucuna geçiyordu. Bazen çok sıkıcı ve yavaş oluyordu, tam bir ergen dramasına dönüşüyordu ama zamanı kontrol edebilen bir kızı oynadığımız için temponun yükseldiği yerler de oluyordu. Bunda ise oynanış tamamen oraya git, buraya git, şuraya git, şunu tamir etmek için şu bölgede 3 parça ara gibi birbirinden sıkıcı görevlerle dolu. İlk bölümde eğlenceli geliyor. Ben de etrafı araştıra araştıra gittim zaten ama ilk bölümün sonunda sıkılmaktan ölüyordum, direk geçtim. İkinci bölümde bu daha da arttı, üçüncü bölümde direk koşarak oynadım. Gerçekten oyun çok sıkıcı. Ve aksiyona girmeye çalıştığı zaman ise aksiyon 3 dakika sürüyor. Kesinlikle Telltale oyunları gibi bir şey beklemeyin.

life is strange before the storm ile ilgili görsel sonucu

Zaten seçimlerin etkisi de çok yok gene. Sadece sondaki seçim gerçekten bir şeyler değiştiriyor. İşte bu iki element yüzünden Before the Storm’u sevmedim. Fakat teknik özellikler konusunda oyun başarılı. Grafikler çok hoş, müzikler ise oldukça iyi. Hatta bazı yerlerde arkadan gelen yoğun müzik sesi ile manzara seyredebiliyorsunuz. Bunu da ilk başlarda yaptım ama 7 saatlik oyun boyunca 5,6 tane böyle kısım olunca bir süre sonra dediğim gibi koşarak oynadım oyunu. Toparlamam gerekirse bence almayın, videosunu izleyin veya hikayesini okuyun ve geçin. Çünkü evet, bu oyundaki hikayeyi ben 300 kelimede falan özetleyebilirim. Hatta belki de daha kısa. Oyunda ne kadar az konu olduğunu herhalde anlamışsınızdır.

Puan: 5.5/10

Sonraki Yazı Saati: 00:20(Bu yazı ise Infinity War Spoilersız İnceleme)

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları