Far Cry 5 Günlükleri #1: İlk 2,5 Saat Sonrası Düşüncelerim

Öncelikle AC Origins için başladığım Günlükler serisinden sadece 1 yazı geldi ve o yazı da 3 Mart’ta gelmişti, biliyorum. Yetiştirebilirsem yarın, en geç Salı günü ikinci yazıyı göreceksiniz. Ama bütün bunları geçmek istiyorum, çünkü zaman, Far Cry konuşma zamanı.

İlgili resim

Far Cry serisi ile hoş bir geçmişim var. 3. oyunu gerçekten severek sadece ana hikayesini oynadım. Ardından da sanırım bir daha hiç bakmadım. Bir ara tekrar açıp %100 yapma hayalleriyle oyuna girdim ama…(Burada yazının inceleme yazısı olmadığını fark etmişti.) Baştan alalım.

Far Cry 5, geçtiğimiz ay PS4, Xbox One ve PC’ye çıkmış bir FPS oyunu. Oyunu çıktığı zaman pek önemsememiştim ama güzel incelemelerden sonra kendisini merak etmeye başladım. Ve 2,5 saat boyunca da denedim. Peki ya sevdim mi? Hikayeyi çok kısa özetlemem gerekirse bir tane kötü adam var, birileri ile bu kötü adamın bulunduğu bölgeye gidiyoruz. Birlikte gittiğimiz kişilerden bazıları ölüyor, bazıları yakalanıyor. Biz de bu adamın 3 çocuğunu öldürüp, ardından da kendisini öldürmek için maceraya çıkıyoruz. Far Cry serisi hiçbir zaman hikayeleri ile popüler olmadı. Ama hikayedeki bir karaktere her zaman önem verdiler. Kötü karaktere. 3. oyundaki Vaas zaten patlama yaptı. 4. oyundaki Pagan Min de sevildi diye düşünüyorum.(Şahsen ben sevmiştim kendisini) Primal’daki ise, pardon. Primal’da yoktu. Zaten Primal diye bir oyun da olmamalı, neyse. Kötü karakter karşılaştırması tabii ki şimdi yapamam ama bu 4 kişilik ailede herkes birbirinden deli gözüküyor, o yüzden eğlenceli olabilir. Ama dediğim gibi, bunu oyunda ilerleyince söyleyebilirim. İlk görüşlerim olumlu yönde.

Gelelim asıl konuya. Oynanış. Oyunun olayı tamamen istediğinizi yapmak olmuş. Evet. Oyunda ana görevler vs. var. Ama anladığım kadarıyla, yapmak zorunda değilsiniz. Dediğim gibi şu anda tam emin değilim. Ama sanıyorum yapmak zorunda değilsiniz. Haritamız 3’e ayrılmış. Jacob’ın, John’un ve Faith’in bölgeleri. Amacımız da teker teker bu bölgelere gidip, bölgelerde bunların bölgelerini ele geçirmek veya adamlarını öldürmek, en sonunda da adamın kendisini öldürmek. Burada senaryo görevleri size bol XP sağlıyor. XP derken adamı öldürmeniz için XP’lerle doldurmanız gereken bir bar var. O barı aktivitelerden gelen XP’lerle dolduruyorsunuz, tamamen doldurunca da adamı öldürüyorsunuz. Siz üç bölgenin de tam ortasında başlıyorsunuz. Ben öncelikle John’un bölgesinden başladım. Oradan Jacob’a, sonra da Faith’e gitmeyi planlıyorum. Tabii ki oynadığım süre içerisinde herhangi bir bar tamamlayamadım ama John’un barının 3’te birini tamamladım ya da bir aktivite daha yapsam tamamlanacak gibi bir şey.

İlgili resim

Yavaş yavaş toparlama sürecine geçtiğim kısımlarda son olarak oyunun aşırı dolu olduğunu söylemek istiyorum. Her yerden görev, keşfedilecek alan vs. çıkıyor. Oyunun haritası sanıyorum en büyük Far Cry haritası değil. Ama gene de gerçekten aşırı dolu gözüküyor. Daha bahsetmem gereken Challenge’lar, arkadaş çağırma, yan etkinlikler, yeni yetenek sistemi, craft sistemi falan var ama sonraki günlük yazılarına da bir şey kalsın. Bu sefer kararlıyım. Düzenli bir şekilde günlük yazısı getireceğim. Umarım.

Far Cry 5 Günlükleri #1: İlk 2,5 Saat Sonrası Düşüncelerim için 1 yanıt

  1. OzgurLog
    21 Nisan 2018 21:50 (279 yorumu var)

    Far Cry serisinin en güzel yanı oyunun dolu dolu olması.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları