İnceleme: Titanfall 2 Multiplayer

7 sene önce İnfinity Ward stüdyosundan iki kişi atıldı. Ardından bu iki kişi Respawn Entertainment’ı kurarak 2014 yılında Titanfall adlı bir oyun çıkardı. Titanfall yeni nesilde doğru düzgün bir FPS oyunu yokken geldi ve oldukça beğenildi. Hatta Call of Duty bile bu fikri beğenip aynı sene Advanced Warfare ile karşımıza çıktı. Titanfall olamadı o ayrı mesele. Ama oyunun iki büyük sorunu vardı. Birincisi oyunun Single Player’ı yoktu, ikincisi oyun Playstation 3 veya 4’e çıkmamıştı. Ama Titanfall 2, iki sorunu da kapatarak geldi ve bakalım nasıl?

Öncelikle senaryo modundan bahsetmeyeceğim. Ama söylemem gerekiyorken kısa olmasına rağmen aşırı iyi bir hikaye modu var. Oynamadan geçmeyin. Multiplayer’a gelirsek. Öncelikle bu oyunu diğerlerinden ayıran şeyden bahsedeyim. Titan’lar. Öldürdüğünüz düşmanlara ve yaptığınız şeylere bağlı olarak Titan’ınınızın gelme süresi azalıyor. Hiçbir şey yapmasanız da zamanla azalıyor. %100 olduktan sonra ise tek tuşla bir yer belirliyorsunuz ve Titan’ınınız oraya düşüyor. Ardından binip saldırıyorsunuz.

Pilotlar, Titan’lara karşı güçsüz kalmaz mı dediğinizi duyuyorum. Bunun içinde Titan’ın üstüne çıkıp içine bomba atabilir, veya Anti Titan silahlarınızla uzaktan vurabilirsiniz. Modlardan bahsedeyim hemen. Attrition klasik takımlı ölüm mücadelesi. Amped Hardpoint bölge ele geçirme. Pilosts vs Pilots sadece pilotlar ama takım var. Bounty Hunt ise Attrition gibi ama her öldürdüğünüz kişiden para alıyorsunuz ve katkı sağlamak için bu paraları belli yerlere koymanız gerekiyor.

Last Titan Standing de takımlı ama herkes Titan olarak başlıyor, hangi takımın Titan’ları daha uzun süre dayanırsa o takım kazanıyor. Ve ölünce geri gelemiyorsunuz. Capture The Flag karşı takımın bayrağını ele geçirip kendi bölgene getirme. Free for All, herkes tek deathmatch. Bir de Coliseum var ama bilet istiyor. Bana da hiç bilet çıkmadı. O yüzden bilmiyorum ne olduğunu. Maalesef oyun 6’ya 6 yani en fazla 12 kişi. Haritalar da büyük olduğu için sorun oluyor. Bounty Hunt ve Attrition modlarında botlar koyarak sorunu biraz çözmüşler ama diğer modlarda neden yok anlayamadım. Haritalar demişken oyunda 9 harita var. Haritalar çok sevilmedi ama benim hoşuma gitti. Harita işte. Galiba ilk oyun kadar parkur yapılamıyormuş o yüzden sevilmemiş ama ilk oyunu oynamadığım için gözüme batmadı.

Birazda sınıflardan bahsedeyim. Pilotunuzun sınıfları çok bir şey değiştirmiyor. Sadece bir özellik değiştiriyor. Bir tanesi görünmez olabiliyor, bir tanesi ip atıyor falan. Ama benden size tavsiye. Ben ip atan ile başladım, o kadar alıştım ki diğerleri ile oynayamıyorum. Titan sınıfları ise daha önemli çünkü Titan’ların silahları falan sınıfına bağlı. İlk oyunda 3 sınıf varmış, bu oyun sınıf sayısını bol tutmuş. Kılıçlı Titan bile var. Oyun çeşitlilik açısından çok iyi zaten. Pilotunuzu ve Titan’ınızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Silah çeşitliliği de oldukça güzel. DLC’ler de bedava oyunda. Şu ana kadar bir tane çıktı. Yeni bir harita ekledi. Harita sayısı 10 oldu.

Oyunda paket açma da var ama ilk kez duyuyor olmanız olası. Eğer oynamadıysanız veya başka insanların oynadıklarını seyretmediyseniz bilmiyorsunuzdur. Çok gereksiz çünkü. Oyunda Faction’lar da var. Ama pek bir işe yaramıyorlar. Görünüşte ufak tefek değişiklikler oluyormuş. O da gereksiz geldi. Son olarak Seviye atlama sisteminden bahsedeyim. Biraz değişik çünkü. Seviye atlamak XP ile değil. Oyunda Faction’ınızın, Titan’ının ve silahların seviyeleri var. Her seviye atladığında 1 puan veriliyor sizlere.

Oyunu kazanmak, iyi performans sergilemek falan da 1 adet puan veriyor. Bir sonraki seviye 10 puan istiyor diyelim. Bu tarz şeylerden toplamda 10 puan kazanınca seviye atlıyorsunuz. Değişik ama iyi. Grafikler ve sesler de güzel. Bir de Alpha’dan video. Alpha olduğuna bakmayın ana oyun ile aralarında hiçbir fark yok. Sorsalar mesela anlamazsınız Alpha mı tam oyun mu.

Sonuç olarak oyun Multiplayer kısmında çok başarılı. Türü seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

Artılar:

-Modlar Güzel

-Haritalar Güzel

-DLC’ler Bedava

-Çeşitlilik İnanılmaz

Eksiler:

-Pilot Sınıfları Gereksiz

-Kutu Açma Gereksiz

-Faction Sistemi Gereksiz

Son Söz: 2016’nın en iyi Multiplayer oyunlarından.

Puan: 9.4/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları