Assassin’s Creed Origins Günlükleri #1: İlk 3 Saat Sonrası Düşüncelerim

Seriyi oldukça seven biri olarak oyunun indirime girmesini dört gözle bekliyordum ve Ubisoft indirimi başlar başlamaz 120 TL’ye oyunu aldım ve oynamaya başladım. İlk 3 saatini oynadım ve bu yazıda da şu ana kadar ne düşündüğümden bahsedeceğim. Ayrıca kısa bir açıklama. Günlük yazıları oynamakta olduğum oyunlarla ilgili konuştuğum yazı serisi. Oyunu oynamamla ilk yazısını atarım ve oyunu bitirmemle de son yazısını atarım. Bunu Horizon: Zero Dawn’da oldukça güzel bir şekilde yapmıştım. Şimdi sıra AC Origins’e geldi. Arada bir Günlük yazıları göreceksiniz oyunla ilgili. Zaten oyunu bu ay bitiririm büyük ihtimalle. O yüzden çok uzatmadan hızlı hızlı getirmeye çalışacağım günlük yazılarını. Her neyse, çok uzun oldu. Başlayalım.

assassin's creed origins ile ilgili görsel sonucu

Hikaye hakkında çok bir şey söylemek istemiyorum ama bir intikam hikayesi diyebilirim. Karakterimiz bir olaydan dolayı Maskeliler adı verilen gruptan intikam almak istiyor ve bunu yapmak için de Mısır’ın dört bir yanını gezip liderin 5 kolunu, ardından da elbette lideri öldürecek. Biz de Bayek isimli bu arkadaşı kontrol ediyoruz. Karakter maalesef diğer AC karakterleri gibi ruhsuz. Zaten şu ana kadar karşılaştığım herkes birbirinden ruhsuz. Nedense AC serisi doğru düzgün karakter yaratamıyor son yıllarda. En son 3. oyundaki Haytham Kenway ile karakter yazımında en üst noktaya gelmişlerdi, sonrası yok. Hele kötü karakterler, vasatın da vasatı. Ne 4’teki, ne Unity’deki, ne de Syndicate’daki kötü karakterin ismini hatırlayamıyorum mesela. Ama Vaas veya Haytham Kenway hep hatırlanıyor nedense.

Oynanış kısmında ise büyük değişiklikler var. Tabii AC için. Yoksa oyun direk Witcher 3’ün aynısı. Gerçekten aynısı. Harita ve görev sistemi aynı, dövüş mekanikleri çok benzer vs. vs. Peki bu iyi bir şey mi? Ben sevdim açıkçası. Witcher 3’ü daha bitirmemiş biri olarak oyunun mekanikleri oldukça hoşuma gitti. Dövüş tamamen değişmiş ve ne Syndicate’daki gibi kolay, ne de Unity’deki gibi zor. Olması gereken tarzda. Ve 3’ten fazla düşman çıkınca zorlanıyorsunuz gerçekten. Bu da sizi gizliliğe itiyor. O kısımda pek bir yenilik yok. 4, Unity ve Syndicate’da hatırlarsanız silahlar girmişti işin içine. Bu sefer oklarımız var. Farklı ok çeşitleri farklı şeyler için kullanılıyor. Bu sistem bence oturmuş. Ok kullanmak oldukça zevkli ve kendisi de kullanışlı.

İlgili resim

Bir diğer yenilik ise Senu. Kendisi direk Watch Dogs 2’deki drone. Düşmanları işaretlemenizi sağlıyor. Veya Far Cry Primal’daki kuş da olabilir. Her neyse. Oyunda Viewpoint sayısı gene artmış ama bu sefer haritayı açmak için gerekli değiller. Senu’nun algısını arttırdığı yazıyor ama o ne anlama geliyor şu anda bilmiyorum. Haritamız oldukça büyük ve ben şu an sadece haritanın bir bölgesini tamamlamış bulunmaktayım. Açıkçası tamamladım mı ondan da emin değilim. Ama gördüğüm her şeyi yaptım. Soru işaretli yerlere gitmek oldukça zevkli ve bazen gerçekten ilginç şeyler karşınıza çıkabiliyor. Artık harita sandık kaynamıyor ve oyunda hikayeli yan görevler var. 5,6 tane yaptım şu ana kadar ve hepsi birbirinden farklı, eğlenceli görevlerdi. Hatta bir ara gittiğim bir yerde görev malzemesi aldım. Senaryo için olmadığı belliydi. Büyük ihtimalle yan görev içindi. Allah dedim, şimdi oyun bozulacak bunu aldığım için. Veya adamla iki kez konuşmam gerecek. Ama öyle olmadı.

Adamla konuşurken Bayek ”Ben onu bulmuştum” dedi ve tamamen farklı bir diyalog çıktı karşıma. İşte o noktada baya bir şaşırdım ve Origins’in iyi bir oyun olduğuna karar verdim. Konuşacak daha çok şey var ama diğer Günlüklere de biraz kalsın. Son olarak günümüz kısımlarını da gördüğümü söyleyebilirim. Herhangi bir Spoiler vermeyeceğim ama sonunda kontrol edebildiğimiz farklı bir karakterimiz var. Bazı güzel göndermeler de var.(Hem başka AC’lere, hem de başka Ubisoft oyunlarına)

assassin's creed origins ile ilgili görsel sonucu

Sonuç olarak AC Origins en azından şimdilik alınması gereken bir oyun gibi gözüküyor. Evet belki bir şaheser değil ama sadece PS4 ve Xbox One’a çıkan AC’ler arasında şimdilik en iyisi olacak gibi duruyor.

Assassin’s Creed Origins Günlükleri #1: İlk 3 Saat Sonrası Düşüncelerim için 2 yanıt

  1. Kenli
    3 Mart 2018 23:13 beta (41 yorumu var)

    Para biriktirmek istiyorum karşıma bu indirimler geliyor kendimi zor tutuyorum 🙁

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları