Planet of the Apes: Last Frontier İncelemesi – Barış mı Savaş mı?

Planet of the Apes serisinin son oyunu Last Frontier hikaye odaklı kısa bir bağımsız oyun aslında. Yani bağımsız değil ama AAA oyun da değil kendisi. Ve hem 60 TL’den çıkarak, hem de hikaye odaklı bir oyun olarak film oyunları için yeni bir çağ getirebilirdi. Peki bakalım nasıl olmuş?

planet of the apes last frontier ile ilgili görsel sonucu

Hikayemiz son üçlemenin ikinci ve üçüncü filminin arasını anlatıyor. Yani Dawn of the Planet of the Apes ve War for the Planet of the Apes filmleri arasında. Caesar’dan kaçan bir maymun kabilesi dağlarda saklanır ve kabilenin liderinin oğulları ava gidip insanlarla karşılaşır. Bu sırada da Jess isimli bir kadın kocasının ölümünden sonra Millerton isimli barınak yerinin lideri haline gelir. İnsanları tedavi etmeye ve onların karınlarını doyurmaya çalışırken bir yandan da yeni çıkan maymun sorunuyla ilgilenmelidir. Ve bunun sonucunda da maymunlarla barış yapabilir, ya da bir ırk gezegeni ele geçirebilir. İşte siz de seçimlerinizle bunu belirliyorsunuz. Hikaye maalesef etkileyici değil ama karakterler her ne kadar klişe tipler olsa da içleri boş karakterler değiller.

planet of the apes last frontier ile ilgili görsel sonucu

Oynanış olarak oyunda aslında hiçbir şey yok. Sadece seçim yapıyoruz. Hızlı tuşa basma sahnesi bile yok. Sadece seçim. Ve ben 3 saat 15 dakika boyunca da bunu yaptım. Peki bu süreç sıkıcı mı? Açıkçası değil. Ben oldukça eğlendim. Zaten oyunun Türkçe altyazılı olduğunu da belirtmem lazım. Ben İngilizce zannediyordum, orada ufak çaplı bir sevinç krizi yaşadım. Oynanış kısmında bahsetmek istediğim bir şey daha var, o da Playlink desteği. Defalarca bahsettim o yüzden çok kısa anlatıp geçiyorum. Telefonunuza bir uygulama indiriyorsunuz. Uygulamayı açıyorsunuz. Wi-Fi eğer aynı ise otomatik olarak telefon ve PS4 eşleşip sizi oyuna alıyor. Böylece oyundan anlamayan arkadaşlarınızla da oyun oynayabiliyorsunuz. Ben İngilizce zannettiğim için böyle bir şey yapmadım ve tek başıma kontrolcü ile oynadım.

Bu arada evet, eğer isterseniz illa telefonunuza uygulama yüklemenize gerek yok. Kontrolcü ile de oynayabilirsiniz. Biri kontrolcü, biri telefon ile de oynayabilir. Onlar size kalmış. Son olarak Grafikler ve sesler konusunda oyunun vasat olduğunu söylemem lazım. Kaplamalar geç geliyor, bazen konuşmalar duyulmuyor, karakterler kaybolup geri geliyor falan derken Telltale’dan daha kötü bir durumla karşı karşıya kalacaksınız. Anlıyorum yeni bir firmasınız ama böyle sorunlar hoş değil. Bir de bu, oyunun 20 GB Patch almış hali. İlk çıktığında 20 GB’mış. Şimdi ise 40 GB. Ama tavsiye eder miyim? Şu anki gibi oyunsuz bir dönemdeysek ve oyun 25 TL gibi bir fiyattaysa elbette. Onun dışında pek tavsiye etmem.

Puan: 6/10

 

 

Planet of the Apes: Last Frontier İncelemesi – Barış mı Savaş mı? için 1 yanıt

  1. Kaan harika bir yazı bravo kardeşim oyunu onamışve nefret etmiş kadar oldum 🙂 tavsiye edilmez bir oyunmuş

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları