Resident Evil HD Remaster İncelemesi – Korku Seni Öldüremez Ama…

Revelations 2’den sonra oldukça eğlendiğimiz için bitirmediğimiz diğer Resident Evil oyunlarına geçme kararı aldık. Bundan bahsettim zaten daha önce de. Ve açıkçası Resident Evil HD Remaster belki de hayatımda yaşayabileceğim en ilginç deneyimlerden birini bana yaşattı.

İlgili resim

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben PS2 zamanına yetişmiş bir kişiyim ve bu yüzden maalesef PS1 dönemindeki oyunlarla ilgili pek de bir fikrim yok. PS2 dönemi ile ilgili de o kadar fazla yok aslında ama PS1’i gerçekten bilmiyorum. Bu yüzden zaten o zamanlar küçük olmamın da etkisiyle basit oyunlar oynuyordum. Ve Resident Evil HD Remaster’a başlayıp Save etmek için bile sınırlı hakkımız olduğunu duyunca elbette ağzım açık kalmıştı. Neyse konuyu çok dağıtmadan hikayeden giriş yapayım. STARS ekibinden bir takım Arklay dağlarında yaşanan bir olayı araştırmaya gider ama onlardan haber alınamayınca başka bir takım gönderilir. Ve biz de bu takımdaki kişilerin ikisinden biri olabiliriz. İster Jill Valentine, isterseniz de Chris Redfield. Ben daha kolay diye Jill Valentine’ı seçtim ama ikisi de oynanabilir. Ayrıca bu HD Remaster versiyonunda kendilerinin yeni oyunlardaki halleri de kostüm olarak bulunuyor. Her neyse konudan devam edelim.

İniş yaptıktan sonra zombi köpeklerin saldırısına uğrayan ekip en yakındaki malikaneye sığınırlar. Jill ile oynarsanız Chris ve Wesker, Chris ile oynarsanız da Jill ile Barry’nin kayboluşuyla da karakteriniz ile birlikte malikaneyi araştırmaya başlarsınız. Hikayemiz genel olarak bu ve hala serinin hikayesini bilmeyen nadir kişilerdenseniz ilginç yerlere gittiğini söyleyebilirim. Fakat ben konuyu bilsem bile oynarken oldukça eğlendim ve şaşırdığım kısımlar da oldu. Oyun hikaye olarak iyi olsa da dönemden dolayı karakterlerle maalesef pek de bir bağ kuramıyoruz. Ama zaten bu oyunu Grand Theft Auto 5 veya Uncharted 4 gibi oyunlarla karşılaştırmıyorum. Zamanına göre oldukça yeterli.

resident evil hd remastered ile ilgili görsel sonucu

Gelelim oynanış kısmına. Oyun bizlere şimdikilerin tam tersi bir biçimde çok daha az zombi ve ağır bir oynanış sunuyor. Oyun boyunca mermi sıkıntısı yaşayacak ve birçok kısımda da gerileceksiniz. Yanlış bir hareketinizde veya ufacık bir göz dalmasında ölüp en son save ettiğiniz noktadan başlayabilirsiniz. Save demişken oyunda sadece belli yerlerde save edebiliyorsunuz ve mürekkebiniz yoksa save edemiyorsunuz. Bu da oyunu oldukça zorlaştırıyor. Oyunda sadece zombiler yok bu arada. Başka yaratıklar da var fakat daha çok zombilerle karşılaşacaksınız. Zombileri öldürmek için için farklı farklı silahlar da var bu arada. Tabancalar, bomba atarlar, taramalı tüfekler, pompalılar vs. Özellikle Boss’larda büyük silahlar çok işinize yarayacaktır ama normal zombilerde tavsiyem tabanca ya da pompalı.

Oyunda etrafı araştırmak da çok önemli. Oyunu yaklaşık 15 saatte bitirdik sanıyorum ve birçok yeri gezerek oynadık. Ayrıca oyunda sadece malikanede kalmıyorsunuz ama spoiler olmasın diye öbür yerleri söylemeyeceğim. Ama malikane kısımları oyunun en iyi kısımları, bunu bilin. Bu arada oyunda genellikle bir yerden bi yere gidip bulmaca çözüyorsunuz. Oyunun ana odağı kesinlikle aksiyon değil. Zaten envanteriniz sınırlı olduğu için bir oraya bir buraya koşturuyorsunuz bulunduğunuz yerde. Zaten bu yüzden 15 saat sürüyor. Envanter sınırsız olsa 6,7 saatte bitebilir bu oyun. Taş çatlasa 9 saat sürer.

resident evil hd remastered boss ile ilgili görsel sonucu

Grafik ve ses konusunda güzel bir değişim var. Müzikler falan aynıdır büyük ihtimalle ama görsellik harika olmuş. Baya beğendim ve kesinlikle eski bir oyun gibi durmuyor. Sonuç olarak Resident Evil HD Remastered sizi modern oyunlardan çok daha fazla etkileyecek, zorlayacak ve gerecektir. Yükleme ekranında bir söz çıkıyor. Korkularınla yüzleş ve hayatta kal. Bence bu söz oyunu özetliyor. Ama korku derken o korku değil. En son save’i çok geride ettim, lütfen ölmeyeyim korkusu.

Puan: 9/10

Resident Evil İncelemelerinin Gelecek Bölümünde: Resident Evil Zero HD Remastered

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları