2018 ve 2019’da Playstation Sahiplerini Neler Bekliyor?(PS5 Tahminleri)

Yavaş yavaş insanlar yeni jenerasyona geçmeye başladı bile. PS5 şöyle olacak, böyle olacak, şu zamanda çıkacak, bu zamanda çıkacak vs. vs. Ben de hem 2018’i, hem de 2019’u konu alan bir yazı hazırlamak istedim. Elbette Playstation kanadından. Bu yazıda daha çok hangi oyunlar gelecek, hangi oyunlar ne zaman gelecek ve elbette ki PS5’ten ne bekleyebiliriz sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İlgili resim

Seneye Sinirli Başlangıç – God of War

Sony için sene God of War ile başlayacak. 20 Nisan’da çıkış yapacak God of War, duyuru videosu ile ben dahil birçok kişinin aklını uçurmuştu. Gerçi benim durumum biraz daha farklıydı. Ama ortak olan bir şey vardı ki o da yeni oynanışın oyuna nasıl etki edeceği, çok büyük bir merak konusuydu. Ve sonunda God of War hayranlarının beklediği an bu Nisan’da geliyor. Bildiğim kadarıyla Türkçe Altyazı seçeneğine de sahip olacak God of War, PS4 sahiplerinin 2018’de ilk yüzünü güldürecek oyunlardan.(Hem Exclusive bakımından, hem de Shadow of the Colossus var ama bu çok daha büyük bir oyun.)

detroit become human ile ilgili görsel sonucu

Androidlerin Dünyasına Hoş Geldiniz – Detroit: Become Human

Bundan sonraki oyundan sonra en çok beklediğim, kısaca senenin en çok beklediğim ikinci oyunu Detroit: Become Human, bence Spider-Man ve God of War arasına yerleşecek. God of War’un 1,5 ay rahat satacağını düşünürsek bence Detroit, Haziran ayının ortalarında çıkabilir. O zamana kadar zaten God of War deli gibi satacak, ayrıca zaten ikisi çok farklı ve kabul etmek lazım, Detroit, God of War veya Spider-Man kadar güçlü bir isim değil. O yüzden Spider-Man’in Temmuz sonlarında çıkmasında da pek bir sakınca yok bence.

İlgili resim

Mahallenizin Dost Canlısı Örümceği – Spider-Man

Bu oyun ile birlikte artık kendi tahminlerime geçiyorum. Çıkış tarihinden başlayalım. Eylül olacağı ile ilgili birçok sızıntı var ama benim gönlümden geçen Temmuz ayı diyebilirim. Temmuz sonları. Haziran ortalarına Detroit koyduk çünkü. Her neyse, Spider-Man, kesinlikle bu sene en çok beklediğim oyun ve çıkar çıkmaz almayı düşünüyorum. Oyun Exclusive olduğu için Türkçe Altyazı, hatta belki de Türkçe Dublaj alabilir diye düşünüyorum ama elbette göreceğiz. Son olarak büyük ihtimalle E3 2018’de oyunun çıkış tarihini göreceğiz.

days gone ile ilgili görsel sonucu

Bitmek Bilmeyen Zombiler – Days Gone

Bir büyük oyun daha. Days Gone, bence senenin son çıkacak oyunu olabilir çünkü böyle bir oyunu Yaz aylarında çıkarmak hiç güvenli değil. Spider-Man yerine bu oyunu Eylül’de çıkarsalar daha iyi olabilir. Ama tabii bunun dışında bir ihtimal daha var. Detroit, Haziran veya Temmuz ayında çıkabilir, Spider-Man de Eylül ayında çıkabilir. Ama işte bu durumda da Days Gone Kasım veya Aralık’ta çıkış yapmak zorunda olacak çünkü Eylül ortasına Spider-Man koyup Ekim başına Days Gone konulamaz. Bu sene yeni Battlefield da geliyor dendiği için Sony, Days Gone ile o tarz isimleri yarıştırmak istemez, sonuç olarak Kasım veya Aralık’a kalır.

ghosts of tsushima ile ilgili görsel sonucu

Ninja Style – Ghosts of Tsushima

Geldik 2019 yılına. Başlangıcı bence Ghost of Tsushima ile Şubat, Mart veya Nisan ayında yapacağız. Bu tarih Days Gone’ın çıkışına göre değişir. Bu arada şeyden de bahsedeyim. Bazıları Ghosts of Tsushima için 2018 yılı diyor ama bence 2018 değil 2019 olacak. Çünkü 2018’e girdik ve 2018’de çıkacağı söylenen tüm oyunların oynanış videosu elimizde. Ama Last of Us Part 2 ve Death Stranding ile ilgili bir şey yok çünkü onlar 2019’da çıkacak. Ghosts of Tsushima da öyle bence. O yüzden kendisine 2019 başı diyorum ben.

the last of us part 2 ile ilgili görsel sonucu

Bir Başka Zombi Oyunu – The Last of Us Part 2

Geldik o oyuna. İlk oyunun Haziran ayında çıktığını varsayarsak ve gene 2019’da PS5 çıkacak dersek bu oyunun da Haziran veya Temmuz aylarında çıkma ihtimali var. Bence süper olur çünkü PS5’in en geç 2. yılına bir Naughty Dog oyunu yetişmeli diye düşünüyorum çünkü bu adamlar Sony’nin baş tacı diyebiliriz. O yüzden Last of Us’ı Haziran veya Temmuz’da çıkarıp küçük bir aradan sonra hemen PS5 için yapacakları yeni oyuna geçebilirler diye düşünüyorum.

death stranding ile ilgili görsel sonucu

PS4’ün Son Exclusive Oyunu – Death Stranding

Bence PS4’ün son Exc oyunu Death Stranding olacak. Hiçbir şey bilmiyoruz, gördüğümüz şeyler bir anlam ifade etmiyor, ve hikaye detayları bile elimizde değil. Bence Death Stranding, 2019 Eylül ayında çıkacak ve PS4 dönemini kapatacak.

playstation ile ilgili görsel sonucu

Yeni Nesile Merhaba – PS5

Gelelim yazının son yan başlığı PS5’e. Tahminen Ghosts of Tsushima çıktıktan sonra yapılacak bir konferans ile duyurulacak PS5 için birçok tahmin var. Ben de kendi tahminlerimden bahsetmek istiyorum. Öncelikle çıkış tarihi olarak 2019 çok daha mantıklı geliyor çünkü PS4 Pro’ya ana konsol deniyorsa PS4 Pro, 2016’da çıktı. PS4 ise 2013’te. Bu durumda PS5 de 2019’da çıkacak demek oluyor. Ayrıca bunu oyunlardan da anlayabiliriz. Sony, oyunlarını erken duyurmayı sevdi son zamanlarda. Death Stranding’i E3 2016’da duyurdular ve daha oynanış yok. Aynı şekilde Last of Us da Playstation Experience 2016’da duyuruldu ve gene hiçbir oynanış yok. Sadece Ghosts of Tsushima’da geç kaldılar, onun nedenini de açık konuşayım bilmiyorum. O yüzden arada 3 sene olacağını düşünsek bizim 2020’de çıkacak oyunları 2017’de görmemiz gerekirdi. Ama 2017’de, 2016’ya göre çok daha az oyun gördük. Çünkü, PS5 yaklaşıyor ve artık duyurulan oyunlar haricinde yeni ve ana akım bir şey olmayacak.

Fiyat olarak 400 dolar kesin diyebiliriz. Ayrıca artık 4K çözünürlük ve HDR da büyük ihtimalle içinde bulunur. Peki ya konsol nasıl olacak? Açıkçası Nintendo Switch gibi olacak söylentilerine hem katılıyorum, hem de katılmıyorum. Sony, iki kitleyi de çekmek istiyor. Hem Casual, hem Hardcore. Ve bunun için böyle bir sistem yapması çok mantıklı. Ama tam olarak Nintendo Switch gibi gündemde olan bir özellik olmaz diye düşünüyorum olursa da. Ve kesinlikle küçük ekranda büyük oyunlar oynatamayacaktır. Bu sebepten de aslında olmayabilir. Kesinlikle olacak şey ise Xbox Game Pass gibi bir sistem ve Backwards Compatibility. Yani geriye uyumluluk. PS Now’ı büyük ihtimalle yavaştan yok edip Geriye Uyumluluk sistemine geçilecek. Hatta PS Plus da yok olabilir. Ya da direk PS Plus’ı Xbox Game Pass tarzına dönüştürebilirler.

Çıkış oyunlarına gelelim. Konsolun çıkışı ile bence Santa Monica’dan bir şeyler görebiliriz. God of War olur mu bilmem ama arada 1,5 sene var. Bence çoktan bir şey üzerinde çalışıyorlar ve PS5’in çıkışında bizlerle olacak. Kesin diyebileceğim bir şey var mı derseniz de sizlere Horizon: Zero Dawn 2 derim. Oyun 2017 Şubat’ta çıktı ve bence Guerilla Games, yeni oyunlarını PS5 için çıkaracaklar. Çocuklara yönelik oyun olarak Media Molecule’den bir şey görmeyiz diye düşünüyorum. Daha Dreams’i bitiremediler. O yüzden Insomniac’ın Spider-Man sonrasında kısa da olsa yeni bir Ratchet and Clank oyunu yapacaklarından neredeyse eminim. Bu 3 büyük oyunun yanında bir yarış oyunun kesin olduğunu da söyleyebiliriz. Gran Turismo 7 yetişir mi bilmem ama bir yarışı oyunu çıkmalı. Son olarak biraz hayal olsa da belki Quantic Dream’den bir şeyler görürüz.

Ama toparlamam gerekirse çıkacağına inandığım şeyler Horizon: Zero Dawn 2, Ratchet and Clank ve yarış oyunu. Santa Monica’nın oyunu ortalama şansta olsa da Quantic Dream’in oyunu büyük ihtimalle hayal. Neyse, çok konuştum. Bakalım neler olacak?

 

2018 ve 2019’da Playstation Sahiplerini Neler Bekliyor?(PS5 Tahminleri) için 1 yanıt

  1. OzgurLog
    20 Şubat 2018 13:27 (269 yorumu var)

    Ben PS 5 proyu bekleyeceğim. Ps4 prodan sonra güven kalmadı hiç bir firmaya.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları