Kingdom Come: Deliverance – İnceleme

Oyunun ilk saatlerinde borcumuzu istediğimiz adamdan dayak yemiştim ve gerçekten içime oturmuştu. Bu böyle olmaz diyerek başladığım çalışmada (Yaklaşık 50 saat) artık haydut çetelerini 3lü 4lü indiriyordum. Ciddi söylüyorum oyunu hiç bilmiyorsanız bile 50 saatlik oynanmış bir karakterde bile başlasanız dayak yersiniz. Çünkü mekanikleri öğrenmek gerçekten çok önemli. Oyun böyle bir sistem koyarak beni tatmin etti. Zamanlama çok önemliydi. Ne zaman blok yapacağın ya da ne zaman saldırıya geçeceğini hesaplaman gerekiyor. Bu da sizi gerçek bir savaşçı olmaya itiyor. (Ya da öyle hissettiriyor)

Oyun ortaçağda geçen bir hayatta kalma oyunu. Ciddi söylüyorum. Yemek yemezsen enerjin düşüyor. Enerjin düşünce uykun geliyor. Uyumayınca gözlerin kapanıyor bir yerde sızıp gidiyorsun. Hayatta kalma mekanikleri gerçekten güzel. Seni yaşayan bir dünyada hissettiriyor. Hayvanlara gelecek olursak biraz sıkıntılılar. Yapay zeka hayvanlara pek uğramamış maalesef. Yan yana duran iki tavşandan birini vurursanız diğeri aptal aptal sağa sola bakıyor. Ama yine de bunların olması bile tatmin ediyor. Ya da savaştan geriye kalan askerleri iyileştirmek için gönüllü oluyorsunuz, gidip ot toplayıp ilaç yapıyorsunuz. Ya da sıkıldım artık bu savaşlardan yeter bende kendimi inzivaya çekmek istiyorum diyorsanız (Bu bir yan görev) Bir kiliseye gidip rahip olup etrafa iyilik saçabilirsiniz. Ya da papazın biriyle olmadık bir yerde buluşup akşam kafaları dağıtıp sabah sarhoş bir şekilde vaaz verebilirsiniz. (Bu da yan görev) Olasılıklar size kalmış. Heh bir de unutmadan Hayatta Kalma tarafında es geçtiğim banyolar var. Bizim hamamın hristiyan versiyonu. Buralarda gidip kıyafetlerinizi yıkatıp yaralarınız için özel bakım yaptırabiliyorsunuz.

Grafikler muhteşem. Gerçekten yerlere yatıp anlanasınız geliyor. O kadar tatlı. Ufak tefek buglar olmasa daha da güzel olabilir. Fakat bir savaştan çıktığınızda üstünüzün kan revan içinde olması kadar güzel ve tatmin edici bir şey olamaz herhalde. Miğferiniz hasar yediğinde sağında solunda çöküntüler belirmeye başlıyor. Aynı şey diğer parçalar içinde geçerli. Eğer gidip eşyalarınızı yıkamazsanız oyun sonuna kadar aynı kirlilikte devam edebiliyorsunuz. Ayrıca insanların yüzleri gerçekten muhteşem. Özellikle baş karakterler muazzam.

Seslere gelirsek. Oh Henry. Good Day Henry. Henry HENRY HEEEEEEEEEEEENRY. YETER LAN bütün oyun herkes HENRY HENRY diyip duruyor başım şişti. Maalesef sanırım bir bug. NPC ler her sizi gördüğünde Henry ile başlayan birşeyler söylüyorlar ki genelde hep aynı şeyler ve bir süre sonra gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Ama bu konuşanların bile gerçekten sesleri o kadar tatlı ve gerçekçi ki. Bilmiyorum oyunu gereğinden fazla mı övüyorum ama konuşmalar gerçekten çok tatlı. Etrafta o doğanın sesi. Kargaların uçuşurkenki sesi. Ciddi söylüyorum bizim evin önündeki kargalar uçuştu sandım. Ve savaşırken o kılıcı zırha vurduğunuzdaki ses. Çok tatmin edici. Oklar biraz yavan kalmış bu konuda maalesef.

Yapay zeka dan ufak bahsedeyim. Kötü. Baya kötü. Bire bir savaşırken biraz iyi ama 3-4 kişiyle kapışırken yapay zeka o kadar saçmalıyor ki. Ve oyunda bazı görevlerde çok bug var. Oyunu oynanmaz hale getirebilen buglar bunlar. Umarım kısa süre içinde bu sorunlardan da kurtulursa oyun tadından yenmez. Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂 (Umarım unuttuğum şeyler yoktur :D)

Kingdom Come: Deliverance – İnceleme için 4 yanıt

  1. OzgurLog
    18 Şubat 2018 19:14 (279 yorumu var)

    Yapay zeka anladığım kadarıyla Türk filmi gibi. 😉 Birde grafikler muhteşem de sonra ne yapacağız anlayamadım? 😛

  2. Ben de oynamayı düşünüyorum. Ama sanırım çok çok iyi bir oyun değil. Nedense birden patlama yaptı ve her yerde gördük. Hal böyle olunca da insan inanılmaz bir şey bekliyor.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları