Firewatch İncelemesi

Firewatch, benim oldukça ilgimi çeken bir oyundu. Mark of the Ninja ve The Walking Dead’den insanların kurduğu Campo Santo firmasının ilk oyunu Firewatch, görselliği inanılmaz bir Walking Dead gibi duruyordu çünkü. Fakat oyunu oynayınca, maalesef biraz hayal kırıklığına uğradım.

Yıllar geçtikçe hayatındaki bazı şeylerden dolayı hayattan soğumuş Henry, o yaz gazetede bir iş ilanı görür ve bu işe girer. Kendisi bir ormanı yangın çıkmasın diye koruyacaktır ve ona yardımcı olacak kişi ise Delilah adındaki bir kadındır. Kendisiyle telsizden konuşan Delilah, daha ilk günden ormanda havai fişek atıldığını görüp Henry’yi uyarır. Ve Henry’nin macerası o andan itibaren ilginçleşerek devam eder. Hikayemiz maalesef ortalama. Evet, Delilah ve Henry arasındaki diyaloglar oldukça güzel ki asıl olay onlar zaten ama ana hikaye maalesef çok ilginç gelmedi. Ayrıca oyunun sonuna geldiğimizde çeşit çeşit teoriler üretmiştim son için ama olabilecek en sade ve bence en sıkıcı şekilde bitti.

Gelelim oynanış kısmına ki asıl sorun kesinlikle bu. Oyunda oynanış bakımından hiçbir şey yok. Sadece yürüyorsunuz ve arada Space tuşuna basıyorsunuz. Evet anladım, yürüme simülasyonu türündeki oyunlardan birisin. Ama zaten hikayen o kadar da ilgi çekici değil ve oyun boyunca aynı yerlerden tekrar tekrar geçmek gerekiyor, sadece yer bulmaya çalışmak ve Delilah ile konuşmak da yeterli değil maalesef. Heyecan arayanlar için oyunda hiç heyecan yok. Bazen olacak mı acaba diyorsunuz ama yok. Oyunun isminde ateş olsa bile ateşle hiçbir etkileşiminiz yok. İnsan şöyle bir yangından kaçma sekansı falan yapar. Gidip Uncharted olun demiyorum ama biraz heyecanlandırın en azından. Arada sadece biraz geriliyorsunuz o kadar.

firewatch ile ilgili görsel sonucu

Oynanış ve hikayeyi eleştirdim ama görsellik ve sesler ile ilgili hiçbir şey söyleyemem. İnanılmazlar. Ayrıca merak edenler için oyunu 2,5 saatte bitirdim ki şu an Steam’deki 12 TL’lik fiyat, bu oyun için uygun. Ama sorun şu. Oyunun resmi Türkçe yaması yok ve yapılan Türkçe yama da sadece oyunun kopya versiyonunda geçerli. Ki bu da eminim ülkemizden birçok insanın oynamasına engel olacaktır. Oyun genel olarak ortalamanın üstü bir performansa sahip ama oynamazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.

Puan: 6.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları