The Sims 4: Laundry Day Stuff İncelemesi

Sims serisi genellikle kız oyunu olarak tabir edilse de özellikle 4. oyununu sevdiğim bir seri kendisi. Ayrıca hayatımda en çok oynadığım oyunun da 100 saatten fazla süreyle kendisi olduğunu belirtmek isterim. Her ne kadar oyunu oynayıp çok sevsem de oyunun para tuzağı olduğunu ben de biliyorum. Zaten herkes biliyor. Ve Sims 4’ün 13. eşya paketi Laundry Day ile Sims 4, para tuzağı unvanını kaybetmiyor.

Fakat bu eşya paketinin bir özelliği var. Sims tarihinde bir ilk olarak bu eşya paketi, oyuncuların yorumu alınarak dizayn edildi. 3 Nisan 2017’de farklı başlıklar verildi ve Sims severlerin bu başlıkları en çok istediğinden en az istediğine doğru sıralaması gerekti. Oylama sonucunda kazanan başlık Eco Living Stuff oldu. Kendisinin açıklamasında potansiyel alanlar olarak çamaşır, ev teknolojileri ve güneş enerjisi yer alıyordu. 10 Nisan’da genel olarak bir sanat tasarımı belirlenmesi istendi. Sanat tasarımına göre 68 adet eşyanın konsept tasarımları çizildi ve 18 Mayıs’ta başlayan oylama ile 68 eşyadan 29 tanesi seçildi. 23 Haziran’daki seçim ile birlikte oyunun ana odağı seçildi ve kazanan çamaşır oldu. Ve 6 Eylül’deki seçimle paketin ismi belirlendi. Son olarak da 13 Eylül’deki oylama ile paketin logosu belirlendi. Ardından da yapımcılar her şeyi temele oturtup 16 Ocak 2018’de eşya paketini yayınladılar.

Gelelim eşya paketinin getirdiklerine. Öncelikle fiyatının 10 euro olduğunu söylemek isterim. Yani 47 TL. Peki 47 TL karşılığında aldığımız şey ne? Öncelikle karakterlerimiz için gelen yeni şeylerden bahsedelim. Erkekler için ergenlik ve üstü yaşlarda 1 saç, 2 alt ve 3 üst görüyoruz. Erkek çocuklar için ise 1 yeni üst var. Kadınlar için ergenlik ve üstü yaşlarda 2 saç, 5 üst, 1 alt, 1 takım kıyafet, 1 aksesuar ve 2 ayakkabı var. Kız çocuklarda ise 1 üst ve 1 takım kıyafet. Yani toplamda 21 adet yeni şey var. Peki ya kullanır mısınız? Erkekler için olan şeyleri beğenmedim ama kadın karakterlerimde kullanabileceğim birkaç güzel şey var. Ama 21 şeyden 4 ya da 5 tanesini kullanırım maksimum.

Gelelim eşyalara. Toplam 53 tane eşya var ki bu iyi bir haber. Peki ya bunlardan hangisini kullanırım veya hangileri önemli? The Bottoman adlı şey oldukça hoşuma gitti ve kullanabilirim gibi geldi.

4

Bir tane yuvarlak masa gelmiş ki o da gene oldukça hoşuma gitti. Çünkü bu tarz yuvarlak masalardan pek yok oyunda.

5

Birkaç tane yüzüne bile bakmayacağım dekorasyon eşyası ve dolap gibi şeylerden sonra gene asla kullanmayacağım ama ilginç gözüken iki tane lavaboyu da paylaşmak istiyorum. Çünkü Sims 4’te bu tarz bir şeyi bir daha görebileceğimizi sanmıyorum.

14
15

Gelelim şimdi paketin olayını yapmamızı sağlayan eşyalara. Elbette ki çamaşır makinesi. Ve kurutucu.

16
17

İkisinin üst üste konulmuş versiyonu da var. Fiyatta da ufacık bir indirim var.

18

İşleri eski tarz halletmek isteyenler için de eşyalarımız mevcut.

19
23

Son olarak kıyafetlerimizin konulacağı sepet olmazsa olmaz.

20
21
22

3 farklı versiyonu olduğuna da bakmayın. Hepsi aynı işlevi görüyor ve aynı şekilde etki ediyor. Sadece tasarım farkı var aralarında. Ayrıca bu son paylaştığım çamaşır ile ilgili şeylerin hepsinin altında bir şey fark etmiş olabilirsiniz. Bir not var. Bu notta yazan şey de şu. Eğer evinize sepet, çamaşır ipi, giysiyi elle yıkamak için gereken şey, çamaşır veya kurutma makinesi koymazsanız eşyalarınız kirlenmeyecek ve eşya paketine sahip olamamışsınız gibi davranılacak. Ama eğer koyarsanız eşyalarınızı düzenli olarak yıkamanız gerekecek yoksa karakterleriniz bundan şikayet edecek ve sürekli kendilerini temiz hissetmedikleri için duşa girmek isteyecekler. Bu çok iyi bir şey. Böyle bir özellik gerekliydi. Geri kalan eşyalar da hep çiçektir, dekorasyondur, halıdır, kapıdır vs. Yani bu 53 eşyanın içinden de önemli olan 12 eşya bulduk. Son olarak bir de şu yeni oynanış mekaniğine bakalım.

Karakteriniz kıyafet değiştirdikçe sepetiniz birikecek ve çamaşırları yıkamanız gerekecek. Bunun için iki seçeneğiniz var. İster ilkel takılın, ister modern. İkisi de neredeyse aynı oranda zaman istiyor. Fakat modern yolla giderseniz elbette ki makinenin başında beklemenize gerek yok. İlkel yoldan giderseniz elbette çamaşırı kendiniz yıkamanız lazım. Fakat çamaşırı yıkarken Fitness yeteneğiniz de az da olsa gelişecek. Tabii bir de çamaşırların yıkanma ve kuruluk durumu var. İlkel yoldan gittiğinizde genelde çok iyi olmuyor çamaşırlarınız. Fakat modern yolla gittiğinizde genelde olabileceğinin en iyisi oluyor. Neyse kaldığımız yerden devam edelim. Çamaşırı yıkadıktan sonra da gene iki seçeneğiniz var. Fakat bu iki seçenek arasındaki tek fark hız ve kalite. Yani az önce durum dediğim şey. Çamaşırların bu durumuna göre karakterlerinizin mutlu ya da rahatsız olabileceğini de unutmayın. Tabii tüm bunlara bakınca ilkel yola ne gerek var diye düşünüyorsunuz büyük ihtimalle. Onu ben de düşünüyorum. Olsun diye koymuşlar büyük ihtimalle. Veya makineler pahalı olduğu için parası ona yetmeyen ailelerde de bir çözüm yaratmak istemiş yapımcılar. Orasını bilemiyorum.

Toparlamak gerekirse Sims 4 Laundry Day Stuff gereksiz. Her eşya paketi gibi, bu eşya paketi de gereksiz. İlla ben çamaşır yıkayacağım diye tutturuyorsanız da lütfen indirim bekleyin. Bu DLC taş çatlasa 20 TL eder. O yüzden belki 5 euro veya dolara bulursanız alabilirsiniz. Yoksa yanına yaklaşmayın. Kaçın hemen.

Puan: 3/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları