Sonic Yenilirse – Sonic Forces Değerlendirmesi

Sonic, son zamanlarda rezalet oyunlar çıkarmıştı. Sonic Lost World, Sonic Boom serisi vs. kötü oyunlardı. En son çıkardıkları düzgün oyun Sonic Generations isimli hem modern, hem de eski Sonic’i bir arada oynamamızı sağlayan Generations, aynı zamanda bol bol yan görev içererek oldukça uzun bir oynama süresi sunuyordu. Yapımcılar artık Sonic’e bir şekil vermeye karar verdiler ve 2017’nin başlarında Sonic Mania ile eski Sonic odaklı bir oyun yaptılar. Oyun genel olarak beğenildi. Ben de beğendim. Sonunu göremedim ama beğendim. Ki zaten benim ilgimi çeken asıl oyun o değildi. Bir de Sonbahar aylarında yayınlanacak Sonic Forces vardı.

Oyunumuz Sonic’in yenilmesiyle başlıyor. Dr. Eggman, Infinite adlı bir yaratıkla takım olmuş ve Infinite, göğsündeki Phantom Ruby sayesinde güçlü karakterlerin kopyalarını yaratarak Dünya’ya saldırmış. Ve bu Infinite, Sonic’ten bile daha hızlı koştuğu için Sonic’i pataklayıp Dr. Eggman’in Dünya’yı ele geçirmesine sebep olmuş. Bu sırada Knuckles’ın liderliğinde bir Direniş kurulmuş. Ve bu Direniş’e yeni bir çaylak katılmış. Tam bu sırada Klasik Sonic’in de bir portal sayesinde o Dünya’ya gelmesi ve normal Sonic’in ölmediğinin anlaşılmasıyla işler karışır. Oyun kısaca bunu anlatıyor. Basit, ama eğlenceli bir konusu var diyebilirim. Ara sahneler çok sık değil ama hoş, aynı şekilde karakterler de iyi yazılmış. Özellikle Infinite isimli baş kötü karakter, çok havalı bir tasarıma sahip ve kendisinin geçmişini öğrenmek için sabırsızlanıyorsunuz. Oyun bundan pek bahsetmiyor aslında ama çok da umurumda olmadı.

Sonic oyunlarının asıl önemli olan kısmı oynanışa geldiğimizde bizi bir yenilik bekliyor. Kendi karakterimizi yaratma. O bahsettiğim Direniş’e katılan çaylak, sizsiniz. Ve oyunun başında bir karakter yaratıyorsunuz. Kedi, köpek, kurt veya kirpi gibi seçeneklerden birini seçip, bir de cinsiyetini seçip elinizdeki az eşyalarla bir karakter yaratıyorsunuz. Ama merak etmeyin, oyundaki Missions kısmından normal ve günlük görevleri yaptıkça yeni kişiselleştirme eşyaları kazanıp karakterinize türlü türlü çeşitler verebiliyorsunuz. Mesela şu anda bende 100’den fazla kişiselleştirme eşyası vardır ki ben sadece ana hikayeyi bitirdim. Karakter yaratmada bahsedebileceğim bir şey daha var, o da Wispon’lar.

Bunlar farklı çeşitteki Wisp’leri kullanan silahlar. Bir tanesi Flamethrower gibi etrafa ateş üflerken, biri elektrikli bir ip ile saldırıyor. Ben bu elektrikliyi kullandım. Bunlardan 5,6 çeşit var ve bunların da farklı özelliklerle güçlendirilmiş versiyonları var. Güzel bir sistem olmuş bu karakter yaratma. Sonraki oyunlarda da kullanırlarsa güzel olur. Tabii aynısını koymasınlar, biraz geliştirsinler. Bunun dışında kullandığınız iki karakter daha var. Modern Sonic ve Klasik Sonic. Klasik Sonic, 2 boyutlu ortamlarda daha çok platform odaklıyken Modern Sonic hem 3 boyutlu, hem de 2 boyutlu ortamlarda hız odaklı bir oynanış sunuyor. Bir de kendi yarattığınız karakterle oynuyorsunuz dediğim gibi, o da ortası. Hem 2, hem 3 boyutlu ortamlarda bazen hız odaklı, bazen platform odaklı oynanışa geçiyorsunuz.

Bu 3 karakter olayı güzel olmuş. Tek sorun Klasik Sonic’in az olması. Tabii neden böyle olduğunu çözmek zor değil, zaten Sonic Mania’yı yapmışken, insanları biraz daha bu Sonic’e boğmayalım demişler. O zaman koymasaydınız daha iyiydi. Neyse ama, eksi de değil, artı da değil. Oyunda 30 ana görev var. Bunun dışında sayısı 10’a ulaşmayan, 2-3 dakikalık ekstra görevler de var ama onlar oldukça sıkıcılar. Ben ana görevlerden bahsedeceğim direk. Oyunda 30 ana görev olmasına rağmen görevler çok kısa. Doğal olarak oyun da kısa. Benim gördüğüm en kısa Sonic olabilir hatta. Oyunu 4.5 saatte bitirdim. Ortalama olarak da 4 saatte bitirilmiş oyun. Generations ise 5.5 saat ortalamaya sahip. Ben de onu 6 ya da 6.5 saatte falan bitirdim.(Generations’la karşılaştırmamın sebebi onda da hem Modern, hem Klasik Sonic olması) Ama Generations’da bol bol yan görev vardı. Zaten ondan sonra %100 bitirmelere, her bölümde S almalara baktım ve Forces’ın 16.5 saat, Generations’ın 21 saat ortalamaya sahip olduğunu gördüm.

Evet aralarında 1.5 saat var ama gene de 4 saat az. Gerçekten çok az. Ayrıca oyunun acayip sorunlu olduğundan da bahsedeyim. PC’de Patch çıkmasına rağmen oyun hala yükleme ekranlarında donuyor, girişte donuyor vs. Elbette benim bilgisayardan kaynaklı bir sorun da olabilir ama Patch sonrası sorunlar yaşayan insanlar da gördüm. Oyunun başında bir yerde saçma bir şekilde kuma düşüp oyunun içine girenler falan da var. Oyun acayip sorunlu PC’de. Ona dikkat edin. Zaten Steam’e girin, sorun yaşayanlar olduğunu da görürsünüz. Ama biraz rastgele. Sorun yaşayanlar da var, yaşamayanlar da var. Ama görsellik ve müzikler oldukça güzel. Ben 2K’da, her şey açık ve neredeyse en üst ayarlarda oynadım, oyun baya güzel gözüküyor. Bir de o donma sorunu olmayaydı. Çünkü güzel de çalışıyor. Öyle çok takılma falan yapmadı. Arada oluyor tabii ki ama onlar her oyunda var.

Ana görevler güzel, dediğim gibi tek eksiği kısa olmaları, zaten artık kabul etmek lazım, Sonic serisi oyunların Transformers’ı. Yani çıktığı zaman alıp, aksiyon patlaması yaşayıp bitince kenara koyacağınız ya da takasa vereceğiniz bir oyun. Ben de oynadım, aksiyonu yaşadım ve artık işim bitti. Peki ya 120 TL vermeyi tavsiye eder miyim? Hayır. %50 ya da %75 indirimde 30 ya da 60 TL’ye alınıp oynanabilecek, iyi bir Sonic oyunu. Artık bunu demeyi özlemişim. İYİ bir Sonic oyunu.

Puan: 7/10

Sonic Yenilirse – Sonic Forces Değerlendirmesi için 2 yanıt

  1. OzgurLog
    26 Ocak 2018 19:13 (279 yorumu var)

    Eline sağlık kardeşim. En son bir sonic sega mega drive da oynamıştım. Karakter oluşturma vs anlatınca artık eski sonic kalmamış onu anladım. PS plus ya da bir bundle ile denk gelirse denemem lazım.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları