7’den Önce Bu Vardı – Resident Evil Revelations 2 Episode One Değerlendirmesi

Şu anda 20 TL’ye PS4’e alabileceğiniz Resident Evil Revelations 2’yi oldukça merak ediyordum. İlk bölümü bedava verildiğinde de baya oynamıştım aslında. Ve evet, şu an bahsettiğim bölüm bedava. Ve evet, oyun bölüm bölüm satışa sunuldu. Her ne kadar oyun biraz eski olsa da, değerlendirmesini yapmak istedim. Hem de bölüm bölüm. İsterseniz hemen başlayalım.

Oyunun hikayesi iki kolda inceleniyor. İlki Claire Redfield ve Moira Burton’ı anlatıyor. İlk oyunu bilmenize gerek yok. En azından şimdilik öyle gözüküyor. Bağlanan tek yer oyunun başında. İlk oyundaki olaylardan sonra Terrasave adlı bir şirket açılmış. Claire, yani Chris’in kardeşi de bu şirkette bir çalışan. Moira ise kendisinin bir arkadaşı ve o da yeni katılmış. Bir partide baskın oluyor ve Claire ile Moira oradan götürülüyor. Uyandığımızda ise nerede olduğumuzu bilmiyoruz. Amacımız ise bulunduğumuz yerden çıkmak. İkinci kolda ise Moira’nın babası Barry Burton işin içine giriyor. Kızından bir mesaj alıyor ve ıssız bir adaya geliyor. Adanın daha başında Natalie isimli gizemli bir kızla karşılaşıyor ve onun farklı güçleri olduğunu keşfediyor. Natalie’yi de alıp kızını bulmaya çalışıyor.

Hikayemiz güzel ve ilgi çekici. Karakterler o kadar derin değil ama gene de idare eder. Oyun isterseniz tek kişilik, isterseniz de iki kişilik oynanabiliyor. Biz babamla iki kişi oynadık. Eğer tek kişi oynarsanız da arada tek tuşla diğer karaktere geçmeniz gerekiyor. Ama tavsiyem iki kişilik oynamanız. Ayrıca ikinci oyuncuda herhangi bir silah olmuyor. Şöyle ki, Claire ve Moira ile oynarken Claire tüm silahları alıyor, Moira ise bir el feneri ve levye alıyor. İkinci oyuncu Moira oluyor ve el feneri ile etraftaki gizleri açığa çıkarıp arkadaşına fazladan mermi sağlıyor. Barry ile Natalie kısmında ise Barry silahları alıyor, Natalie ise güçleri sayesinde hem el fenerinin işlevini yapıyor, hem yerdeki tuğlaları alarak düşmanları başka yere çekebiliyor, hem de düşmanların zayıf noktalarını gösterebiliyor. Düşmanları duvarın arkasından görebilmesi de ekstra.

Yani ikinci kişi, oyun oynamasını çok bilmeyen biri de olabilir. Ve emin olun, oldukça zevk alacaktır. Ben dediğim gibi babamla oynadım ve özellikle Barry ile Natalie kısmında farklı stratejiler oluşturarak oldukça eğlendik. Zaten Barry ile Natalie, biraz daha aksiyon odaklıyken Claire ile Moira biraz daha korku odaklı. Ve şunu da söyleyeyim, oyunu oynarken korkmasam da gerildim. Oyunda 3 zorluk var ve biz en kolayda oynadık fakat hata yaptığımızı anladık. İkinci bölümde orta zorlukta oynayacağız. Ayrıca bölüm yaklaşık 2,5 saatte bitti. Elbette bunun sebebi biraz da iki kişi oynamamız. Tek kişi oynayarak, veya iki kişi biraz daha hızlı oynayarak 1,5 ile 2 saat arasında da bitirebilirsiniz.

Son olarak bir de Raid Mode’dan bahsetmek istiyorum. Diyelim ki hikaye modunu bitirdiniz. Hemen üzülmeyin çünkü Raid Mode yardımınıza koşuyor. Burada istediğiniz herhangi bir karakteri seçerek, eski Resident Evil oyunlarından alınmış haritalarda farklı görevler yapabiliyorsunuz. Çıkışa Ulaş, Düşmanları Öldür veya Şunu Koru tarzı bu görevler oldukça eğlenceli. Ayrıca burada bir RPG sistemi de var. Görevleri bitirdikçe deneyim puanları kazanıp seviyenizi yükseltiyorsunuz. Ve görevlerdeki sandıkları açarak bazı şeyler düşürebiliyor, bunları da gidip göreve hazırlandığınız yerde açarak içlerinden güzel silahlar veya parçalar düşürebiliyorsunuz. Hatta ve hatta ilerledikçe dokunduğunuzda sizi yakan, donduran düşmanlar falan da çıkıyor. Ve parçaların içinden de onlara karşı kullanabileceğiniz buz mermisi gibi şeyler çıkıyor. Günlük Görevler falan da var. Burası baya dolu ve baya zaman geçirtir yani.

Fakat şunu söyleyeyim, Raid Mode’dan her bölümün incelemesinde ayrı ayrı bahsetmeyeceğim. Bu incelemede bahsettim, bir de son bölüm incelemesinde bahsedeceğim. Ama merak etmeyin, gene bu sitede Resident Evil Revelations 2 Raid Mode Günlükleri yapacağım. Orada Raid Mode deneyimlerimden bahsedeceğim ara ara. Bu arada düşman çeşitliliği konusunda ilk bölüm iyi. Toplam 3 farklı düşman çeşidi görüyoruz. Bir tanesi de Co-op olarak çok güzel bir düşman çünkü o türdeki her bir düşmanın farklı bir yerde zayıf noktası var. Natalie ile onu işaretleyip, Barry ile de onu vurmalısınız. İşte bu, Co-op’ta harika oluyor. Bu düşman biraz daha yaratık gibi, diğer ikisi biraz daha zombi kafasında.

Toparlamak gerekirse oyun güzel bir Co-op deneyimi sunuyor. Raid Mode ile de eğlence uzun süreler devam edebilir. Hele şu an PS4’te indirimdeyken, kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca kuşkunuz varsa bu bahsettiğim ilk bölüm bedava, gidip PS Store’dan indirebilirsiniz. Steam’de ise ilk bölüm bedava değil ve her bölüm 12 TL. Toplu paket ise 60 TL. Orada indirim bekleyin bence.

Puan: 8/10

7’den Önce Bu Vardı – Resident Evil Revelations 2 Episode One Değerlendirmesi için 4 yanıt

  1. OzgurLog
    25 Ocak 2018 19:20 (279 yorumu var)

    Bu seriyi baştan oynamayı planlıyorum. 😀

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları