2018’de En Sevdiğim 10 Oyun

22 gün geç kaldım ama bence hiç önemli değil. 2018 oyunculuk hayatımdaki en iyi yıllardan biri oldu, buna şüphe yok. Sayısız güzel oyun çıktı ve elimden geldiği kadarını oynadım. Tabii ki bazı oynayamadıklarım var. Bazılarını da bitiremedim. Ama Şubat ayına kaymasını istemediğimden dolayı artık yapma zamanı geldi diye düşünüyorum. Zaten şu ana kadar yaklaşık 40 adet oyun oynadım. Bence yeter.

spiderman god of war red dead ile ilgili görsel sonucu

Fakat öncelikle o listeye giremeyen oyunlara hızlıca bir bakalım.

Listeye Giremeyenler:

-Crash Bandicoot N Sane Trilogy: Bu oyunun listeye girememe sebebi çok basit. Geçen sene PS4’te oynadım da ondan. Bu sene ise Xbox One, Nintendo Switch ve PC için çıkışını yaptı. Oynamadıysanız ve platform oyunlarını seviyorsanız sakın kaçırmayın.

-Shadow of the Colossus: PS2’de oynayamadığım Shadow of the Colossus’un PS4 Remake’ini oynamak istemiştim. Taa ki istenmeyen bir spoiler yiyene kadar. Birkaç gün moralim bozuldu, kendime gelemedim. Fakat o kadar sinirlenmiştim ki oyunu almaktan vazgeçtim. Ama o kadar iyi şeyler duydum ki eğer o spoilerı yemeyip oyunu oynasaydım büyük ihtimalle listede olurdu.

-Spyro: Reignited Trilogy: Spider-Man ve Ratchet and Clank oyunlarının yapımcısı Insomniac Games’in PS1’deki üçlemesi Spyro’yu gelişmiş grafiklerle PS4’e taşıyan bu paketi gerçekten almak istedim. Ama 270 TL bir fiyatı olduğu için almadım. İndirime girince alacağım. Eğer oynayabilseydim büyük ihtimalle listede olurdu. Eğer isterseniz gelin şimdi listeye geçelim.

10)Destiny 2: Forsaken

Evet biliyorum oyun geçen sene çıktı. Ama Game Awards’da bu sene ”Best Ongoing Game” adlı bir ödül verildi. Çevirmeye çalışırsam ”En İyi Gelişmekte Olan Oyun” tarzı bir şey olurdu. Bu kategoride de No Man’s Sky, Fortnite, Destiny 2 falan vardı. Yani artık bir oyuna ödül vermek için o sene çıkmasına gerek yok. O sene oyunun üzerine iyi şeyler eklenirse gene de ödül alabilir. O yüzden de Destiny 2: Forsaken listemde. Çok Destiny 2 konuştum. Düşüncelerimi az çok biliyorsunuz. Forsaken 10 saatlik yepyeni bir senaryo, iki yeni inanılmaz alan ve mükemmel bir PvPvE modu olan Gambit ile karşımıza çıktı. Ve ben bayıldım. Forsaken’ın çıkışından sonra oyuna geri dönüp 50 saat daha oynadım ve hala da oynamaya devam ediyorum.

destiny 2 forsaken ile ilgili görsel sonucu

9)Thronebreaker: The Witcher Tales

Bu sene en çok hakkı yenen oyun bu diye düşünüyorum. Thronebreaker beni kesinlikle oynanışı ile yakalamadı. Hikayesi ile yakaladı. Karakterlerin aralarındaki diyaloglar, etkileşimler, seçimlerim. Hepsi bu oyunu bu listeye sokmayı başardı. Dediğim gibi oynanışı ile pek ilgilenmedim. Kart oyunları ilgimi çekmiyor. Ama Witcher evreninde geçen ek bir hikaye olarak Thronebreaker’a bayıldım. Fiyatı ucuz, yani en azından Amerika’da, hikayesi oldukça iyi ve dolu dolu. Daha ne isteyebilirim ki? Normal Witcher tarzında bir oynanış isteyebilirim ama, yapacak bir şey yok. Gene de umarım daha fazla yan oyun çıkarırlar diye düşünüyorum. Bu senenin sonlarına doğru bir yan oyun daha görsek hiç fena olmaz bence.

thronebreaker the witcher tales ile ilgili görsel sonucu

8)Life is Strange 2 Episode 1

Bu oyunu da normalde listeye almayacaktım. Aşırı sevmeme rağmen sonuçta daha ilk bölümdü. Fakat incelemede de belirttiğim gibi Game Awards bu oyunu adaylığa koyabiliyorsa, demek ki ben de listeme alabiliyorum. Ayrıca gene incelemede belirttiğim gibi kimse buna ”Episode 1” gibi davranmıyor. Ayrı bir oyun gibi görüyorlar. Neyse oyun dünyası çok değişti. Life is Strange 2 Episode 1 de beni hikayesiyle çok etkiledi. Hikaye ve karakterle diyeyim daha doğrusu. Bu sene Walking Dead: Final Season ile kapışacaklardı ve kazananın kesinlikle Life is Strange 2 olduğunu söyleyebilirim. Oynanış daha iyi, hikaye ve karakterler daha iyi. Ayrıca Walking Dead: Final Season direk bozuk. Oyun saçma sapan yerlerde kasıyor. Optimizasyon yerlerde. En azından Life is Strange 2’de öyle sorunlar yok. Eğer oynadığınız tek oyun türü aksiyon değilse bence kesinlikle bakmalısınız.

life is strange 2 ile ilgili görsel sonucu

7)Assassin’s Creed Odyssey

Şu an gözler doldu, herkes ağlamaklı. Evet yıllar sonra senenin en sevdiğim oyunları arasında Assassin’s Creed görmek baya duygusal bir şey. En son herhalde Assassin’s Creed 4 çıktığı senenin en sevdiğim oyunlarından oldu. Origins hakkında karışık düşüncelerim vardı. Odyssey’in aslında iyi olmasını bekliyordum, fakat sonra kötü olmasını bekledim, en iyisi siz incelemeye bakın. Odyssey beni devasa açık dünyası ile etkilemedi, hayır. Hatta o devasa açık dünya yüzünden 7. sırada. Ben oyunun hikayesini, karakterlerini ve seçim sistemini sevdim. 90 saat aynı şeyleri yapmayı değil. Dediğim gibi oyunun açık dünyası benim için en büyük sorundu. Onun dışında neredeyse kusursuz bir oyun diyebilirim. İnanılmaz aksiyon sistemi, inanılmaz parkur, inanılmaz hikaye. Keşke yan etkinlik yapmaya zorlamasaydı.

assassin's creed odyssey ile ilgili görsel sonucu

6)Spider-Man

Dünya üzerindeki en sevdiğim kurgusal karakterleri sıralasam Spider-Man ilk 3’te kesinlikle olur. Çocukluğumda Sam Raimi’nin film üçlemesini 360p veren VCD’lerden tekrar tekrar izlemiştim. Bazen üst üste 3,4 gün 3 filmi birden arka arkaya seyrettiğim oluyordu. Spider-Man’i bu kadar seviyorum, evet. Ve bu oyun bana Spider-Man’i neden sevdiğimi hatırlattı. Peter Parker’dan dolayı. Tüm sorunlarına rağmen gene de insanlara yardım etmeye çalışan, herkesi, ama herkesi mutlu etmeye çalışan bu insan evladından dolayı ben Spider-Man’i seviyordum. Peki neden bu kadar alt sırada? Korkunç yan görevleri desem yeterli olur. Hele bu sene, bu kadar iddialı oyun varken. Başka bir sene çıksa ilk 3’e rahat girerdi. Ama böyle zor bir senede, o yan görevlerle anca bu kadar oluyor maalesef. Gene de oynadığım en iyi süper kahraman oyunu. Evet en iyisi. Evet Batman Arkham serisinden de iyi. Yani en azından bence.

spider-man ile ilgili görsel sonucu

5)Gris

Indie oyunlarla pek işim olmaz. Ben daha çok AAA oyunlardan hoşlanıyorum. Ama bu oyun Indie’lerle ilgili düşüncelerimi tamamen değiştirdi. Benim için Indie oyunlar AAA oyunların olmadığı boş dönemlerde oynanabilecek eğlence araçlarıydı. Şu an böyle düşündüğüm için pişmanım. Gris’te ne inanılmaz bir hikaye, ne inanılmaz karakterler, ne de inanılmaz bir oynanış mekaniği var. Ama görselliği ve müzikleriyle bu oyun beni benden aldı. İnanılmaz gözükmesini geçtim, müzikleri de bu görselliğe eşlik edince Gris bir anda listenin ortasına yerleşti. Oyuna başladığımda gerçekten bunu beklemiyordum. En fazla 9 veya 8. sırada olur falan derken çat diye 5. sıraya yerleşti. Ayrıca oyun hayatımda bir değişikliğe de sebep oldu. Indie oyunlara dikkat etmek lazım.

gris ile ilgili görsel sonucu

4)A Way Out

Co-op oyunları ben babamla oynuyorum. Gerçi son yıllarda Lego oyunlarından başka bir şey oynayamıyoruz. Oynayamıyorduk. Taa ki A Way Out çıkana kadar. İlk gördüğümden beri merak ettiğim A Way Out şu ana kadar gördüğüm en iyi Co-op oyun. Tartışmasız. Hikayesi ve karakterleri inanılmaz, mekanikleri ise iyi. Ama ”İyi” olması yetiyor. Çünkü oyunda çok fazla mekanik var. Çoğu mekaniği de sadece 1-2 kez kullanıyorsunuz. Ayrıca oyun şu ana kadar gördüğüm en vurucu sonlardan birine sahip. A Way Out senenin kesinlikle en iyi oyunlarından. Ve umarım bu stüdyodan çok daha iyi oyunlar da görürüz.

a way out ile ilgili görsel sonucu

3)Red Dead Redemption 2

Okuyanlar çıldırdı! Ne ara Red Dead aldım? Ne ara oynadım? Ne ara 3. sıraya soktum. 3. sırada bu var, bir de God of War vardır. Diğer oyun ne? Aman allahım! Evet ben bir ara Red Dead aldım, oynadım. Daha bitiremedim. Bitirince incelemesi gelecek. Ama listemdeki yerinin değişeceğini hiç sanmadığımdan bitirmeden bu listeyi yapmak istedim. Neden mi değişeceğini sanmıyorum? Çünkü oyundan sıkıldım. Yaklaşık 26 saat falan oldu. Ana görevlerden ilerliyorum çünkü Rockstar yan etkinliklerine alışık değilim. Laf etsem de Ubisoft yan etkinlikleri beni daha çok içine çekiyor. Üzgünüm. Red Dead Redemption 2’yi ilk aldığım gün 7 saat oynadım. Ve o akşam bilgisayarımı açtığımda bir süredir gizlice hazırlamakta olduğum bu listenin en üst sırasına koydum. Fakat bugün yaklaşık 4 saat daha oynadıktan sonra bu yazıyı yazmak için bilgisayarımı açtığımda yerini değiştirdim. Oyun gerçekten çok uzun. Hala 6. Chapter’dayım. Ve daha 2 Chapter kaldı. Oyuna gizlice Red Dead Revolver ve Red Dead Redemption 1’in yeniden yapılmışını bile koysalar beni etkilemeyecek. Çünkü sıkıldım. Evet Rockstar sıkıldım.

Kabul ediyorum, oyun çok detaylı. Kabul ediyorum, karakterler inanılmaz yazılmış. Kabul ediyorum, aksiyon mekanikleri harika. Ama SIKILDIM! Ve sıkılmaya da devam ediyorum. Assassin’s Creed Odyssey eğer daha kısa sürseydi şu anda ilk 5’te olabilirdi. Eğer sen de kısa sürseydin, ilk sırada olurdun Red Dead. Ama üzgünüm, şu an seni 1. sıraya koyamam. 3. olduğuna dua et.

red dead redemption 2 ile ilgili görsel sonucu

2)God of War

God of War serisini pek sevemedim. Eski oyunlardan bahsediyorum. Sadece yürüyüp adam doğramak, yaratıkların beynini çıkarmak falan bana göre şeyler değil. Fakat yeni God of War beni oldukça şaşırttı. Bir kere TPS kamerasına geçmiş, vahşet seviyesini de azaltmıştı. Grafikler inanılmazdı ve oynanış tek tuşa abanmaktan çok daha farklı bir sisteme geçmişti. Çıktığı gibi almadım ama ilk indirime girdiğinde aldım ve oynarken zevkten çıldırdım. Baltayı düşmanların kafasına her indirdiğimde o darbeyi vurduğumu hissettim. İnanılmaz aksiyon kısımlarıyla karşılaştım, Kratos ve Atreus arasındaki ilişkiye bayıldım.

God of War PS4’ün en iyi Exclusive oyunlarından biri. Ve devamını göreceğimiz de kesin. Hatta yeni bir üçleme veya dörtleme beklediğimi belirteyim. Ayrıca bir sonrakinde tanrılarla daha fazla ilgilensek çok hoş olur bence. Oyunun sonunda da oldukça ilginç şeyler gördük zaten. Serinin geleceği çok parlak. Ve her ne kadar Ascension ile çoğu kişi serinin karanlığa gömüldüğünü sansa da God of War eskisinden çok daha güçlü bir şekilde geri döndü. Playstation’ın gelecek nesildeki en büyük serisi de büyük ihtimalle God of War olacak.

god of war ile ilgili görsel sonucu

1)Detroit: Become Human

İşte burası şunu hatırlatmam gereken yer. Bu liste benim kendi düşüncelerimi içeriyor. God of War’a 10 verdim, Peki neden 9.5 verdiğim Detroit listenin ilk sırasında? Çünkü bu benim kendi düşüncem. God of War daha iyi bir oyun, bunda hepimiz aynı düşüncedeyiz diye düşünüyorum. Kusursuz bir oyun kendisi. Ama azıcık kusurları olsa da Detroit: Become Human beni daha çok eğlendirdi bu sene. Zaten incelemelerimden herhangi birini okuduysanız(Gris hariç) hikaye ve karakterlerin benim için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Hikaye ve karakterler mükemmel olsun, oynanış kötü olsa da sorun yok diyenlerdenim ben. Ve God of War ve Detroit: Become Human’ı hikaye ve karakterler açısından karşılaştıramam. Aynı şekilde oynanış açısından da karşılaştıramam. God of War oynanış açısından mükemmel. Hikaye ve karakterler de bu tarz oyunlara göre inanılmaz. O yüzden 10 verdim. Detroit: Become Human hikaye ve karakterler açısından mükemmel. Ama oynanış açısından çok daha iyi bir oyun görebilirdik.

Ayrıca bazı yerlerinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden 9.5 verdim. Ama gene de Detroit: Become Human’ın hikayesi ve karakterleri o kadar iyi ki oyunu aklımdan çıkaramıyorum. Sürekli Soundtrack’ini dinliyorum, oyun hakkında düşünüyorum. Oynarken hissettiğim heyecanı zaten anlatamam. Çok başka bir boyutta. Detroit: Become Human benim için senenin en iyi oyunu, ve kalbimdeki yeri çok büyük. Seçimli oyunlarda olması gereken ”Seçimlerin Oyunu Etkilemesi” olayını en iyi başaran oyun Detroit. Quantic Dream’e yaptıkları bu şaheseri geçmeye çalışmakta başarılar. Peki yazı bitti mi? Bitmedi!

detroit become human ile ilgili görsel sonucu

Yılın oyunları listesi olmayan oyun sitesi olmaz. Yeni yılın en beklenen oyunları listesi olmayan oyun sitesi de olmaz. Hazır Resident Evil 2 de yaklaşmışken işte bu sene en çok beklediğim 10 oyun!(Duyurulanlar Arasından)

10)Marvel Ultimate Alliance 3: Switch sahibi olsaydım çok daha yükseklerde olabilirdi. Marvel’a bayıldığımdan listeye aldım.

9)Rage 2: İlk oyunu oynamadım ama videolardan eğlenceli gözüküyor. Çıktığında kesinlikle bakacağım.

8)Dreams: Little Big Planet’in yapımcılarının yaptığı yeni oyun. PS4 Exclusive. Kendi bölümlerinizi de yaratabiliyorsunuz ve çok farklı şeyler yapılabilir. Geleceği çok parlak, ayrıca Little Big Planet’i de sevdiğimden listede.

7)Far Cry New Dawn: AC serisinden sonra Ubisoft bu oyunla Far Cry’ı RPG’ye çevirecek gibi. Oyun ilginç gözüküyor. İyi de olabilir kötü de olabilir ama farklı bir şeyler denemeye çalışıyor gibi, o yüzden listemde.

6)Days Gone: Gördüğümüz videolar pek heyecanlandırmıyor ama PS4 Exclusive olduğu için belli bir kalitenin üstünde olur diye tahmin ediyorum. Zaten o yüzden listemde.

5)Anthem: Destiny mantığı + Iron Man Olmak + Bioware deyince ister istemez heyecanlandım. Önümüzdeki hafta sonu da demosu çıkıyor. Heyecanlıyım.

4)Crash Team Racing Nitro-Fueled: En sevdiğim oyun serisi. Tek sorunum Crash’in yarış oyunları ile pek aramın olmaması. Ayrıca ben yeni bir Remastered değil, tamamen orjinal bir oyun bekliyordum, biraz hayal kırıklığı da yaşadım. Ama gene de listemde.

3)Control: Quantum Break’i oldukça seviyorum. Remedy de güvendiğim bir firma. Control de çok ilginç gözüküyor. Umarım iyi olur ve Quantum Break ile kalpleri kırılan insanları geri kazanabilirler.

2)Resident Evil 2: Zaten çok az kaldı. Resident Evil’a da bayılıyorum. Demo da harikaydı. Bu yazıyı yazarken incelemeleri de çıktı. Herkes bayılmış. Heyecan tavan!

1)Star War Jedi Fallen Order: Respawn yapıyor, Star Wars oyunu, hem de Single Player. Daha başka bir şey söylememe gerek var mı? Aşırı büyük bir Star Wars fanı değilim ama seviyorum, bu oyun da senenin en çok beklediğim oyunu. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları