Life is Strange 2 Episode 1 İncelemesi – Garip Hayata Geri Dönüş

Life is Strange 2 Episode 1 nedense büyük bir patlama yaptı. Çoğu kişi beğendi, hatta Game Awards’da bir ödül için aday bile oldu. Ayrıca hala neden buna kendi başına bir oyunmuş gibi davranıyorlar anlamıyorum ama, neyse. Çok önemli değil. Konumuz da bu değil zaten. Konumuz, bölümün ne kadar iyi olduğu.

life is strange 2 ile ilgili görsel sonucu

Hikayemizin ilk oyun ile bir alakası yok. Zaten büyük ihtimalle o yüzden Season 2 değil sadece 2 demeyi tercih ettiler. Life is Strange evreninde geçiyor, doğru. Ama ilkinin devamı kesinlikle değil. Peki burada hikayemiz ne? Sean ve Daniel isimli iki kardeş bir gün kaza sonucu evlerini terk etmek zorunda kalırlar. Polisler her yerde onları arıyordur ve bu yüzden korkan çocuklar bulundukları şehirden uzaklaşırken aynı zamanda da ne yapmaları gerektiğine karar verir. Daha doğrusu büyük kardeş Sean karar verir. Çünkü Daniel’ın olanlardan haberi yoktur. Ayrıca, Daniel’ın garip güçleri vardır.

Hikayemiz genel olarak bu. İki kardeşin yol hikayesi. Ve şimdiden söyleyebilirim ki hem hikaye, hem de karakterler ilk oyundan çok daha iyi. Sean ve Daniel ile hemen empati kurdum ve başlarına gelen en ufak şeyde onlar için üzüldüm. Daha ilk bölüm olmasına rağmen bazı yerlerde çok duygulandım. Ayrıca tekrar lise draması değil de farklı bir yöne gitmeleri çok hoşuma gitti. Sean’ı kontrol ederek Daniel’a hayatı öğretme fikri gerçekten çok hoşuma gitti.

life is strange 2 ile ilgili görsel sonucu

Bu sefer oyun seçimler konusunda da bir gelişme kaydetmiş. Sürekli seçim olmuyor. Fakat olduğunda zor kararlar vermeniz gerekiyor. Elinde sonunda aynı yere çıkacaklarını biliyorsunuz ama ilk oyuna göre nasıl aynı yere gideceklerini tahmin etmek çok daha zor. Bu da aynı yere çıkacağını bile bile yapmadığınız seçimleri merak etmeniz anlamına geliyor. Ayrıca ilk oyunda seçimden memnun kalmazsanız zamanı geri alıp diğer seçimi seçebiliyordunuz. Ve ben bundan nefret ediyordum. Çünkü Telltale oyunlarında olan ”Ne Yapacağımı Bilmiyorum” durumunu yok ediyordu.

Güçler demişken bu sefer karakterimiz kendisi güçlere sahip değil. Yanımızdaki karakter sahip. Fakat onun güçlerini de istediğimiz gibi kullanamıyoruz. Yani Life is Strange’den güç mekaniklerini kaldırmışlar. Life is Strange yan oyunu olan Before the Storm’da keşke güçlerimiz olsaydı demiştim ama bu oyunda o sorunu çözmüşler. Sadece bu bölümde ilk Life is Strange’in tamamından daha çok eğlendiğimi söyleyebilirim.

life is strange 2 ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca gezilecek çok daha fazla alan koymuşlar. Bazıları gerçekten büyük, bazıları ise daha küçük. Yol hikayesi olduğundan dolayı farklı farklı mekanlara da gidiyoruz. Önce evde başlıyoruz, sonra ormanlık alanlar, benzin istasyonları, otel derken baya bir geziyoruz daha sadece ilk bölümden. Ayrıca bölüm uzun. Benim 3 saatimi aldı. Rahatlıkla 4 saate de çıkabilirdi çünkü her yeri tam olarak gezmedim.

Life is Strange 2 daha ilk bölümüyle en iyi Life is Strange olacağını belli ediyor. Ayrıca şu an indirimde. Steam’de ilk bölüm 12 TL’ye satılıyor. Tüm sezon ise 105 TL. Tüm sezon için 105 TL biraz fazla gelebilir ama 12 TL’ye 3-4 saatlik bir macera bence kaçmaz. Ayrıca sadece ilk bölümü alıp oyunun size göre olup olmadığına da karar verebilirsiniz. Fakat acele etseniz iyi olur. Ben bu yazıyı yazdığımda indirimin bitmesine 4 saat kalmıştı.

Puan: 9/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları