Shadow of the Tomb Raider İncelemesi – Lara’nın Tomb Raider’a Dönüşümündeki Son Halka

Yeni Tomb Raider oyun serisine bayılıyorum. Daha doğusu ilk oyuna bayılıyorum. 2013’teki Tomb Raider gerçekten beni aşırı şaşırtan, hem aksiyon mekanikleri, hem de yüksek tempolu aksiyon sahneleriyle beni benden almıştı. Uncharted’dan esinlendikleri barizdi ama Uncharted mekaniklerini farklı mekaniklerle harmanlayıp benim gözümde müthiş bir oyun ortaya çıkarmışlardı. Çıktığı senenin en sevdiğim oyunlarından biri olmuştu hatta.

Rise of the Tomb Raider, PS4’e geç çıktığı için ben de biraz geç oynamıştım. O noktada Uncharted 4 çoktan çıkmış, Lost Legacy çoktan duyurulmuştu. Fakat oyuna inancım çok büyüktü. Uncharted 4 kadar seveceğimi düşünmüyordum ama ilk iki oyundan daha iyi, belki Uncharted 3 kalitesinde olabileceğini düşünüyordum. Oyunu oynadım, oynamaz olaydım. Evet Rise’ı sevmiyorum. Kar teması hoşuma gitmiyor. Oyun çok daha gizliliğe yoğunlaşıp o yüksek tempolu aksiyon sahnelerini bırakmıştı. Rise benim için o kadar büyük bir hayal kırıklığı olmuştu ki Shadow of the Tomb Raider için zerre heyecanlanmadım.

Oyun çıktı. IGN ve birkaç oyun basını dışında herkesten düşük puanlar aldı. En azından ilk iki oyuna göre. Peki, ben ne düşünüyorum?

shadow of the tomb raider ile ilgili görsel sonucu

Hikayemiz aynı önceki oyunda olduğu gibi Lara ve Jonah’nın macerasını anlatıyor. Bu sefer kendileri Trinity’nin liderini kovalarken aynı zamanda da mayalardan kalma bir şeyi araştırarak kıyameti önlemeye çalışıyorlar. Kıyamet mi bilmiyorum ama depremler, tsunamiler falan oluyor, onu durdurmaya çalışıyorlar. Oyunu anlamak için önceki iki oyunu oynamaya gerek yok. Zaten birkaç gönderme dışında pek bir alakaları da yok. Olmasına da gerek yok açıkçası. Sadece hikaye beni bu sefer biraz sıktı.

Bunun sebebi Uncharted 4 olsa gerek diye düşünüyorum. Bu arada evet, incelemede bu oyunu çoğu kez Uncharted 4 ve Uncharted Lost Legacy ile karşılaştıracağım. Çünkü kimse kusura bakmasın iki seri de birbirlerini etkiledi ve bu yüzden birbirleriyle bir yarış içerisindeler. Rekabet demek istemiyorum çünkü iki seriyle de herhangi bir sorunum yok ve taraf tutmayı sevmiyorum. Fakat dediğim gibi birbirlerini etkilediklerinden insan ister istemez birini diğeriyle karşılaştırıyor. Neyse biz konumuza dönelim.

shadow of the tomb raider ile ilgili görsel sonucu

İlk iki oyun da hikaye açısından çok özel bir şey yapmadılar. Ve bu yeterliydi. Fakat artık üçüncü oyundan farklı bir şeyler beklemiştim. Uncharted serisinin de hiçbir zaman hikayesi iyi olmamıştı ama karakterler oyun dünyasının en iyi yazılmış karakterlerindendi. Ayrıca bu oyunla ilgili nereye baksanız ”Tomb Raider’a Dönüşün” sloganını görüyordunuz ki bu bana karaktere daha çok önem vereceklerini hissettirmişti. Senenin başında çıkan ortalama seviyesindeki Tomb Raider filmi bile Lara Croft’un gelişimini daha iyi anlatmıştı, öyle diyeyim.

Lara Croft aşırı düz bir karakter gibi hissettiriyor bu oyunda. Zaten yan karakter kadrosunda Jonah dışında kimsenin adını bile hatırlamayacaksınız, ki Jonah’ı da keşke oyunda görebilseydik. Adam oyunun yarısından fazlasında gözükmüyor zaten. Lara’nın gelişimi de 1 veya 2 sahnede anlatılmış. Ayrıca ben ”Tomb Raider’a Dönüşmek” kısmını 2013’teki oyunla bitirdiğimizi sanmıştım. Görünen o ki adamlar 3 oyunu da bu konuya harcamak istemiş. Az önce de belirttiğim gibi 2 saatlik Tomb Raider filmi, toplamda 30-35 saat süren bu üçlemeden daha iyi anlattı Lara’nın Tomb Raider’a dönüşümünü. En azından filmin sonunda klasik Lara’ya bir gönderme falan vardı. O filmi de geçemediyseniz tebrik ediyorum.

tomb raider movie final scene ile ilgili görsel sonucu

Kısacası hikaye ve karakterler bakımından oyun korkunç. Rezalet. Ama, önceki oyunlar da öyleydi. Tomb Raider ve Rise of the Tomb Raider’dan bahsediyorum. O yüzden gelin oynanışa bakalım. Çünkü oynanış kesinlikle daha iyi. Shadow of the Tomb Raider bir TPS. Yani Third Person Shooter. Gerçi Shooter kelimesini çıkarmak daha mantıklı olur. Çünkü nedense yapımcılar aynı Rise’da olduğu gibi aksiyonun dozunu az tutmuşlar.

Aksine oyun çok ama çok daha fazla gizliliğe yoğunlaşmış. Ki aslında bu iyi bir şey. Lara Croft bir katil değil. Adamları kesip biçmesine gerek yok. Ama nedense Lara Croft’tan Tomb Raider’a geçiş yaptığı ”Karakter Odaklı” kısımlarda insanları acımadan öldürüyor. Ne yani Tomb Raider’a dönüşmek için Lara’nın tereddüt etmeden adam öldürmesi mi lazım? Ben Tomb Raider’ı hazine avcısı sanmıştım, seri katil değil.

shadow of the tomb raider ile ilgili görsel sonucu

Gizlilik kısımları bu yüzden hoşuma gitti. Yapımcıların hikaye bakımından olmasa da oynanış bakımından benimle aynı düşünceleri paylaşmasını sevdim. Keşke gizlilik düzgün çalışsaydı. Geldik oyunun en büyük sorununa. Odaksızlık. Oyun ne olmaya çalıştığını bilmiyor. Aynı anda hem tırmanma kısımlarına yoğunluk vererek yeni aletler çıkarıyor. Ayrıca oyunun başındaki zorluk kısmında ”Keşfetme Zorluğu” seçeneği var. Bu seçeneği en zora alırsanız hem tutunabileceğiniz yerleri göstermek için kullanılan boyalar gidiyor. Normalde hep beyaza falan boyanır tutunabildiğiniz yerler. Zorluk arttırınca o renkler gidiyor. Çok daha doğal bir deneyime sahip oluyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir.

shadow of the tomb raider exploration difficulty ile ilgili görsel sonucu
Exploration Difficulty Değişince Böyle Gözüküyor

Bir yandan da oyun bulmacaların sayısını arttırmış. Hem ana hikayede, hem de yan görevlerdeki mezarlarda. Bu iki mekaniği oyun iyi yapıyor. Yani tırmanma odaklı bir oyun olarak da, bulmaca odaklı bir oyun olarak da güzel. Fakat oyun aynı zamanda bir gizlilik oyunu, ve bir aksiyon oyunu olmaya çalışıyor. İşte burada da rezil oluyor. Gizlilik çalışmıyor. Düşmanlar sizi görmeleri gerektiği yerde görmezken görmemeleri gereken yerde görüyorlar. Bu yüzden de hep normalde size gitmeniz gereken yeri gösteren Survival Instinct’i aktif ediyorsunuz. Düşmanlar sarı ise görülmeden öldürülebilir, kırmızı ise öldürürsen görülürsün demek. Bu da sürekli o tuşa basıp öyle oynamak anlamına geliyor. Sinir bozucu.

Aksiyon mekanikleri ise artık eskimiş. Sürekli aynı şeyleri yapıyorsunuz. Aksiyonu çeşitlerinden bir şey yok. Ateş et geç, ateş et geç. Yeni bir silah falan da yok. Ayrıca yakın dövüş silahınız olan tırmanma baltası hiçbir işe yaramıyor. Çoğu düşman kaçıyor. Ok ise baya kullanışsız olmuş. Çünkü artık çoğu düşmanı Headshot ile tek seferde alamıyorsunuz. Önce kaskını parçalayıp sonraki atışta öldürüyorsunuz. Hele ortalara doğru çıkan yeni bir düşman tipi oku tamamen kullanışsız kılıyor. Çünkü hem çok sayıda geliyorlar, hem de aşırı hareketliler. Biraz ok kullanmaya zorladım kendimi ama tam bir işkence olduğunu söylemeliyim.

shadow of the tomb raider ile ilgili görsel sonucu

Rise’da neredeyse hiç bulunmayan yüksek tempolu aksiyon sahnelerinin sayısı bu oyunda artmış. Ama bu sahnelerde de kontroller yeterince tepki vermiyor. Bu sahnelerde tuşa basmama rağmen oyun komutu algılamadı ve çoğu kez karakter öldü. Bu da sahnenin bölünmesine sebep oldu. Ayrıca gerçekten büyüleyici, inanılmaz bir aksiyon sahnesi maalesef yok. Hepsi daha önce gördüğünü şeyler. Ayrıca aksiyon sahnelerini ilginçleştiren yeni bir mekanik de yok. Rise’da ip tarzı bir şey eklemişlerdi. Bu oyunda hiçbir yenilik yok.

Yenilik yok demişken zaten oyunun menüleri falan Rise ile direk aynı. Fakat bu kadar eleştirmeme rağmen oyunu Rise’dan daha çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Özellikle ilk yarıyı. Çünkü ilk yarı daha çok ormanla bir olmanızı gerektiriyor. Hayvanlarla falan dövüşüyor, hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca ben Open World’de de gezdim, tozdum. Güzel belgeler, antik eşyalar falan buldum. Fakat serideki en büyük Open World alan olan Paititi’ye geldikten sonra aşırı sıkıldım. Evet Paititi büyük. Ama nedense insanlarla konuşmak, onlar için yan görev yapmak ve bir şehirde antik eşyalar aramak beni çok bozdu. Tomb Raider’a yakıştıramadım. Ayrıca sonu da çok kötüydü. Belli ki seriyi bitirmek için, veya Square ile anlaşmaları olduğundan yapmışlar. Bari Lara’ya daha güzel bir son verseydiniz. Duygusal bir son. 8 sene önceden tahmin edebildiğiniz aşırı klişe bir sonu var oyunun.

shadow of the tomb raider ile ilgili görsel sonucu

Teknik özellikler bakımından hiçbir sıkıntı yok. Grafikler ve sesler muazzam. Oyun harika çalışıyor. Birkaç bug dışında hiçbir sorunu yok ama onlara da çok takılmadım. Yavaştan toparlamam gerekirse Shadow of the Tomb Raider, Rise’da olmayan ve sevdiğim çoğu şeyi geri getirmiş. Yüksek tempolu aksiyon sahneleri, daha iyi bir atmosfer(karlı bölgelerden ormana geçişten bahsediyorum), hayatta kalma hissi ve korku ögeleri. Evet 2013’teki oyunun ilk yarısı gibi korku ögeleri bu oyunda da var. Bir anda üzerinize atlayan kaplanlar falan. Keşke daha iyi kullansalarmış. Aslında oyunu bu cümle ile özetleyebilirim. ”Keşke daha iyi kullansalarmış.”

Keşke daha iyi aksiyon sahneleri, daha iyi hayatta kalma hissi, daha iyi aksiyon mekanikleri ve daha iyi bir gizlilik olsaydı. Keşke daha iyi bir hikaye, daha iyi karakterler ve daha iyi bir son olsaydı. Shadow of the Tomb Raider ortalama bir oyun değil. Asla böyle bir şey söyleyemem. Sevdiğim çok şey var. Ama iyi bir oyun da değil. Asla böyle bir şey söyleyemem, çünkü çok fazla eksiği var. Rise’dan daha iyiydi. Rise direk ortalamaydı benim için. Ama hala 2013’teki 9’luk Tomb Raider oyunundan buraya geldiğimizi çözemiyorum. Seri büyük ihtimalle bitti. Basından düşük puanlar aldı ve çıkışından kısa süre sonra %50’den fazla indirime girdiğine göre satışları da iyi değil. Tomb Raider’ı tekrar görmemiz biraz zor gibi duruyor. En azından yakın gelecekte.

Puan: 6/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları