Gris İncelemesi – 2018’in En İyi Bağımsız Oyunu

2018 inanılmaz bir yıldı. Oynadığım En İyi 10 Oyun tarzı bir yazı yapamama sebebim de aslında her oyunu oynamamış olmamdı. Kafamdaki her oyunu yani. Daha Red Dead, AC Odyssey, Shadow of the Tomb Raider gibi çok önemli oyunlar vardı 2019’a girerken. Bu yüzden yapmamıştım. İyi ki de o zaman yapmayıp merak ettiğim tüm oyunları oynamak için beklemişim. Çünkü eğer o zaman yapsaydım listemde 2018’in en iyi bağımsız oyunu olmazdı.

gris ile ilgili görsel sonucu

Gris son zamanlarda adından çok söz ettirdi. Ben takip ettiğim yabancı kanallardan birinin incelemesini gördüm ve öyle oyunu tanıdım. Müzikleri ve görsel tarzı ilgimi çektiğinden oynamaya karar verdim. Zaten Steam’de sadece 27 TL’ydi. Oyun hikayeli ve karakterli bir oyun değil. Aslında oyun, oyun değil.

Bu noktada herkesin kullandığı karşılaştırmayı ben de kullanmak durumundayım. Bu oyun Journey gibi bir oyun. Bir oyun değil, bir deneyim. Arkanıza yaslanıp rahatlamanız ve büyülenmeniz gerekiyor. Ve merak etmeyin büyüleneceksiniz.

gris ile ilgili görsel sonucu

Bir kere oyun inanılmaz bir görselliğe sahip. Baktıkça bakmak istiyorsunuz, böyle bir şey olamaz! Aynı şey müzikler için de geçerli. Müzik ve görsel tarz bu oyunun en iyi yanı kesinlikle. Peki oyunda ne yapıyoruz? Sadece yürümekten mi ibaret diyebilirsiniz. Hayır, sadece yürümüyorsunuz.

Oyun aslında bir Puzzle Platformer. Yani bir yandan yürürken bir yandan da zıplayıp engelleri aşacak, bir yandan da bulmacalar çözeceksiniz. Bulmacaların hiçbirinde zorlanmadım ama zekice olduklarını inkar edemem. Bazı kısımlarda gerçekten inanılmaz bulmacalarla karşılaştım.

gris ile ilgili görsel sonucu

Yavaş yavaş toparlamak istiyorum. Çünkü bu büyük incelemelerimden değil. Büyük incelemeye çok az kaldı. Oyunu şu ana kadar hep övdüm. Peki hiç mi kötü yanı yok? Var. Bazı platform kısımlarında aşırı zorlandım ve bunun sebebi oyunun kontrolleriydi. Tuşa basıyordum ama oyun biraz geç tepki veriyordu.

Bunun yanında oyunun son bölümünün çok iyi olmadığını, ve oyunu gereksiz uzattığını düşünüyorum. Uzatmak derken ben oyunu 2,5 saatte bitirdim. Yani evet, biraz kısa. Bunların dışında da oyunun hiçbir sorunu yok. Celeste falan da oynadım. Ama kabul etmiyorum, 2018 yılının en iyi bağımsız oyunu kesinlikle Gris. Ve herkesin deneyim etmesi gereken bir oyun. Lütfen Gris’e en azından bir kere göz atın.

Puan: 9.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları