Battlefield V İncelemesi – Battlefield Asla Aynı Olmayacak!

Battlefield serisi bayıldığım bir seri değil. Battlefield 3’ü oynamış, hikayeden nefret etmiştim. Battlefield 4’ün betasını oynamış, sevmiş ama oyun çıktığında aldığı tepkilerden oynamaktan vazgeçmiştim. Hardline’ı oynamış, hikayesini sevmiş ama Multiplayer’ından hoşlanmamıştım. Battlefield 1’i oynamış, hem hikayesini hem Multiplayer deneyimini ortalama bulmuştum. Ama Battlefield V için heyecanlıydım. Taa ki duyurulana kadar.

Duyuru videosu o kadar kötüydü ki oyundan anından soğumuştum. Ama aradan zaman geçince, E3 ve Gamescom’da oyunu bol bol görünce hoşuma gitmişti. Sonra Beta’sında gene hayal kırıklığına uğramıştım. Ama beklentiler yazısında da söylediğim gibi son zamanlarda beni tekrar çekmişti. Ve mutlulukla söyleyebilirim ki, oyun şu ana kadar gördüğüm en kötü pazarlanan, iyi bir oyun. Neden mi iyi? Gelin anlatayım.

battlefield v ile ilgili görsel sonucu

Hikaye Modu

Öncelikle kısaca hikaye kısmından bahsedeceğim. Burayı okumak istemeyenler direk Multiplayer kısmına geçebilir. Spoiler olmayacak ayrıca. Şimdi, hikaye modu oyunun en kötü yönü. Küçük bir giriş kısmından sonra(BF 1’dekine benziyor) 3 tane seçenek sunuluyor. Evet, hikaye sayısı 5’ten 3’e düştü. Aslında 4 ama, ona sonra geleceğim. Ben oyunun verdiği sırayla oynadım ve size de aynısını tavsiye ederim. Neden mi? Çünkü oyunun verdiği sıra en kötüden en iyi sıralanmış.

İlk hikaye Under No Flag tam bir çöp. Karakterlerle bağlantı kuramıyorsunuz, sizden gizlilik istiyor ama gizlilik için opsiyon yok, aksiyona girseniz bir türlü, girmeseniz bir türlü. Şaka gibi bir hikaye. Nefret ettim, kesinlikle görmek istemiyorum bir daha. İkinci hikaye Nordlys biraz daha iyi. Gene gizlilik odaklı ama bu sefer ekstra mekaniklerle desteklenmiş. Mesela haritada kolayca ilerlemek için kayak yapabiliyorsunuz, bir bölümde etraf çok soğuk olduğu için sürekli ısı kaynakları bulmanız gerekiyor vs. Oyunun çok kötü gizlilik mekanikleri burada da var ama bu tarz ekstra mekaniklerle desteklenmiş.

battlefield v war stories ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca bu iki hikayenin bir bölümü aşırı açık, ve istediğiniz sırayla yapabileceğiniz görevlerden oluşuyor. Onlar zaten bu hikayelerdeki hem en iyi, hem en kötü kısım. İyi çünkü serbestlik var, kötü çünkü iki bölüm de sizden gizli gitmenizi istiyor ve oradan buradan saçma sapan şekillerde gören düşmanlarla bu kadar açık alanlarda kapışmak biraz koşup sonra yere yatıp can doldurmak, ardından tekrar koşup vurulunca tekrar yere yatmak şeklinde geçiyor. Şimdi gelelim son hikayeye. Tirailleur adlı bu hikaye kesinlikle oyundaki en iyi hikaye. Hem hikaye açısından önceki hikayelerden daha çok bağ kurabilirdim karakterle. Hem de oynanış açısından.

Önceki iki hikayenin aksine bu hikayede Hitman olmanız istenmiyor. Asker olmanız isteniyor. Takım arkadaşlarınızla birlikte bir yerlere dalmanız, bol bol aksiyona girmeniz isteniyor. Güzel bir mesajı da olunca tadından yenmez oluyor. Bu hikaye Dice’ın BF 1 ve şimdi BF V’te denediği Savaş Hikayeleri konsepti içerisindeki en iyi hikaye. Evet, BF 1’in hikayelerinin de hepsini geçiyor benim gözümde. Ama şöyle bir sıkıntı var. Her bir hikayeyi medium zorluk seviyesinde 1 saatte bitirdim. Yani hikaye toplam 3 saat sürdü. Bu seferlik de Dice’ı affediyorum. Ama sonraki oyunda gene gizlilik üzerine yoğunlaşmış kısa hikayeler görürsek o zaman elimden bu kadar kolay kurtulamazsın Dice, haberin olsun. 4 hikaye olayı da şu, Aralık’ın ilk haftasında bir hikaye daha gelecek. Ayrıca oyunun açılış bölümünde oyundaki hiçbir hikayede görülmeyen karakterler ve ara sahneler var. Bir aile anlatılıyor anladığım kadarıyla. Yani daha fazla hikaye de yolda.

battlefield the last tiger ile ilgili görsel sonucu

Multiplayer

Evet, şimdi oyunun ana odağına gelelim. Multiplayer. Öncelikle en önemli şey mekanikler. Ateş etmek nasıl hissettiriyor. Buna cevabım, inanılmaz olur. Oyun gördüğüm en iyi Battlefield mekaniklerine sahip. Ateş etmek, yürümek, koşmak, bir yerleri patlatmak, hepsi harika. Ayrıca Battlefield 1’deki bazı sorunlar da çözülmüş. Mesela bomba spam etme olayı. Oyun çok daha takım oyunu bazlı olmuş. Bu, 3 arkadaşınız olmadığı halde oyundan sıkılacaksınız demek değil.

Ben tek başıma oynadım oyunu. Ama Squad’ımla birlikte durdukça hem daha çok eğlendim, hem de daha çok ödüllendirildim. Oyunda her sınıf çok önemli. Bunu diyerek hemen sınıflara geçeyim. İlk sınıfımız Assault. Assault sınıfı en önde giden askerlerden oluşuyor. Tanklara hasar vermedeki en önemli sınıf kendileri. O yüzden bir tank gördüyseniz, bir Assault çağırma vaktiniz gelmiş demektir. İkinci sınıf Medic. Kendilerinin önemi de büyük. İnsanlara can paketleri atıyorlar, yere düşenleri kaldırıyorlar ve savaşın akışını değiştirebiliyorlar. Ayrıca kendilerine gaz bombası atan bir silah da verilmiş. İyi kullanılırsa çok işe yarıyor.

battlefield v classes ile ilgili görsel sonucu

Üçüncü sınıf Support. Kendileri Assault’ların yanında duran sınıf. Hem onlara bol bol mermi sağlıyor, hem de ağır makinelilerle karşı takımdaki askerleri mermi yağmuruna tutuyorlar. Dördüncü sınıf Recon. Savaşın dışında duran bu askerler uzaktan uzaktan adamları temizleyip Assault, Support ve Medic oyuncularına destek sağlıyorlar. Oyunda kendi sınıfınızı bulmak çok önemli. Tavsiyem maksimum 2 sınıfta sınırlı kalın ve onların silahları ile seviyelerini geliştirin. Mesela ben şu an Assault ve Medic sınıfının üzerine yoğunlaştım. Aksiyonun içine dalmak istediğimde Assault, biraz daha geride durup yardım etmek istediğimde Medic sınıfını seçiyorum.

Gelelim şimdi seviye atlama olaylarına. Oyunda her şeyiniz seviye atlıyor. Bir oyuncu seviyeniz, bir sınıf seviyeniz, bir de silah seviyeniz var. Sınıf seviyeniz yeni silahlar açarken, silahlardaki seviyeniz o silah için yeni geliştirmeler açıyor. Bu oyunda oldukça önem verilen şeylerden biri kişiselleştirme. İşte bunları açmak, ve bunları açmak için gereken puanları seviye atlayarak alıyorsunuz. Battlefield 1 ve Star Wars Battlefront 2’de çok büyük sorun olan gelişme hissi burada tam olmuş. Dice’ın bunu çözmesi 2 sene sürdü ama olsun, en azından sonunda çözmüşler. Bu arada bildiğim kadarıyla şu anda para ile bir şey satılmıyor. Ama satılırsa da merak etmeyin, çünkü bu kişiselleştirme eşyalarının hepsi kozmetik, ve oynanışa etkileri yok.

battlefield v customization ile ilgili görsel sonucu

Kişiselleştirme menüsünden çıkmadan önce şu kadınlara gelelim. Oyunda farklı karakterler var. Bu karakterlerin bazıları kadın, bazıları erkek. Gözünüze hoş gözüken suratı seçip oyuna başlayın. Ve lütfen artık Social Justice Warriors olayını konuşmayı bırakalım. Zaten benim karşılaştığım çoğu kişi erkek oynuyor. Yani haritaya bırakıldığınızda çivili sopalar taşıyan kadınlar görme olasılığınız çok az. Haritalar demişken buradan hemen onlara da geçelim. Oyunda şimdilik 8 harita var. Sırayla hepsinden bahsedeceğim.

İlk bakışta beğenmediğimi belirttiğim Twisted Steel’dan başlamak istiyorum önce. Kendisini Conquest modunda oynayınca anladım ki ben haritanın küçültülmüş versiyonunu oynamışım. Tam versiyonunu oynadığımda haritaya hayran kaldım. Özellikle ortasındaki köprü kısmı harika olmuş. Gerilimli aksiyonlar orada sizleri bekliyor. Ardından Arras’a gelelim. Battlefield serisindeki en güzel gözüken harita bu. Ve açıkçası haritanın en büyük özelliği de bu. Çok güzel gözüküyor.

Rotterdam maalesef sevmediğim haritalardan oldu. Birkaç güzel mekanı var. Mesela alttaki resimde gördüğünüz tren istasyonu gibi. Ama onun dışında boş bir harita gibi geldi. Rotterdam’ın bombalanmış versiyonu Devastation haritası ise tam istediğim kaosu bana veriyor. Devastation haritasına bayıldım. Oynamaktan en zevk aldığım haritalardan biri.

Duyduğum kadarıyla Battlefield tarihindeki en büyük harita olan Hamada, büyük. Gerçekten büyük. Ama aynı oranda boş da. Orada oynamaktan nefret ettim. Sniper’lar için harika olsa da diğer tüm sınıflardaki oyuncuların kaçması gerekiyor bence. Ayrıca tabii tanklar ve uçaklar için çok iyi bir harita olabilir. Aerodrome haritasına ise gene bayıldım. Hangarlardaki küçük koridorlardaki savaşlar tam bana göre geldi. Hamada’nın aksine daha küçük, ama çok daha dolu.

Narvik haritası bayılmasam da sevdiğim haritalardan. Kasaba kısmında güzel çatışmalar çıkıyor, ama çok bir özelliği de yok. Arada kaldı benim için bu harita. Son olarak da oyundaki en sevdiğim harita, Fjell 652. Hem geniş alanları var hem dar alanları var, tüm sınıflar için yapılmış harika bir harita bence burası. Ayrıca çok da güzel gözüküyor. Arras kadar olmasa da iyi gözüküyor.

Gelelim modlara. 6 tane mod var. Ama Multiplayer’ı açtığınızda 3 tane oynatma listesi göreceksiniz. Ben de bunlardan bahsedeceğim çünkü oyunun ana odağı bunlar. İlki Conquest, harika bir mod. Battlefield 1’de kaçındığım bu mod, Battlefield V’te en çok oynadığım mod haline geldi. Her an işler ters dönebiliyor, ama eğer zamanım varsa kesinlikle bu modu tercih ediyorum. Bu modda tankları da denedim. Tankları kullanması zevkli. Ama Battlefield oyunlarında tank ve uçakları çok kullanmadığım için çok bir şey demek istemiyorum araçlar hakkında.

İkinci mod Grand Operations. 8 haritayı ikişer ikişer bölüp 4 adet büyük Grand Operation çıkaran bu modda 3 raunt boyunca farklı haritalarda, farklı görevler yapıyoruz. Yeri geliyor Rush moduna benzer bir moddayız, yeri geliyor bombaları alıp bazı bölgelere yerleştiriyor, yeri geliyor Conquest’e geçiyoruz. Eğer oldukça zamanım varsa ve kendimi hırslı hissediyorsam bu moda giriyorum. Conquest kadar olmasa da fena değil. Ama sanki Battlefield 1’deki Operations modu daha güzeldi.

 

Üçüncüsü ise Infantry Focus. Bu mod Domination, Frontlines ve Team Deathmatch modlarını birleştiriyor. Genellikle kısa maçlar oluyor. Bir tek Frontlines burada uzun sürüyor. Kendisini bir geri, bir ileri gitmeli Rush olarak düşünebilirsiniz. En sonunda da bomba koyup iki yeri patlatmaya dönüşüyor. Eğer biraz daha az kaos istiyorsam ve çok fazla tank, uçak görmek istemiyorsam askerlerin ön planda olduğu bu modu seçiyorum. Ayrıca tabii zamanım azsa direk bu moda basıyorum. Bu noktada Dice’ı tebrik ediyorum. Her durumda oynanabilecek mod seçenekleri sunmuşlar. Ayrıca daha kolay olsun diye 6 tane modu 3’e indirmişler. Böylece server listesine başvurmanıza gerek kalmıyor.

Yavaş yavaş incelemenin sonuna gelirken Battlefield’ın en büyük özelliğini de es geçmeyeceğim. Yıkım. Evet, gene bol bol yıkım var. Genellikle tankların yaptığı bu yıkımı Assault sınıfı da kolayca yapabiliyor. Ama bu sefer sadece yıkım yok, yapım da var. Her askerin eline verilmiş alet çantasını tek tuşla çıkarıp parçalanmış yerlere yeni şeyler inşa edebilirsiniz. Ve yapmanızı tavsiye ederim. Bir siperde takıldınız, sürekli düşmanla çatışıp ölüyor musunuz? O zaman alet çantanızı çıkarıp etrafa bakın. İşinizi kolaylaştırabilecek şeyler bulma olasılığınız %99. İnşa etme olayı beni çok tuttu ve bol bol yapmaya devam edeceğim gibi gözüküyor.

Burada çok küçük bir parantez açmak istiyorum. Oyun bug dolu Oyun çökerten bir bug yok. Ama animasyonlar açısından şaka gibi. Dice şimdiden güncellemeler yayınlamaya başladı, eminim daha iyi olacaktır ama haberiniz olsun. Havada kalan silahlar. Vurduğunuzda 8 m uçan insanlar falan görmeniz olası.

battlefield v game modes ile ilgili görsel sonucu

Battlefield V, hikaye modunda sadece bir hikaye ile etkileyebilse de Multiplayer modunda inanılmaz bir iş çıkartıyor. Battlefield V her ne kadar Battlefield 1’in daha gelişmiş versiyonu gibi dursa da öyle değil. Takım oyunu çok daha ön planda. Yıkım bu sefer yapımla da desteklenmiş. Squad sistemi inanılmaz iyi çalışıyor. Oynaması zevkli. Haritalar ve modlar çok iyi. Seveceğiniz en az 3 tane mod ve harita barındırıyor. Grafikleri çok iyi, müzikler ve sesler zaten her zamanki gibi en üst kalitede. Her maç farklı bir şey yaşayacaksınız, her maç yeni bir şeyler keşfedeceksiniz, her maçta yeniden heyecanlanacaksınız.

Ayrıca tam sıkıldığınız anda her şey gene değişecek. Tides of War adlı oyun içi sistem 6 Aralık’ta başlayacak ve başladığı tarihten itibaren her gün, her hafta, her ay yapacak yeni şeyler bulacaksınız. Last Tiger adlı bir hikaye, yeni modlar, yeni haritalar, yeni silahlar, yeni kişiselleştirme eşyaları, tankları ve uçakları kişiselleştirebilme, Combined Arms adlı 4 kişilik Co-op bir mod ve Mart ayında Firestorm adlı Battle Royale modu. Bu incelemenin sonu değil. Daha sadece başı. Önümüzdeki hafta bu sitede yayınlanacak bir deneme yazısının ardından düzenli bir şekilde Battlefield V haberlerini ve yeni modların, haritaların incelemelerini bulacaksınız. Battlefield asla aynı olmayacak…

Puan: 8.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları