Bulletstorm Full Clip Edition İncelemesi – Güzel Fikir, Kötü Uygulama

FPS oyunlarıyla pek aram yoktur. Oynarım ama her zaman TPS’ci olmuşumdur. Call of Duty’deki Set Piece dediğimiz büyük aksiyon sahnelerini de çok sevmem. Bana o tarz sahneler hep TPS oyunlarında olması gereken bir şey gibi geliyor. Uncharted ve Tomb Raider bu tarz oyunlara en iyi örnekler. Fakat Bulletstorm bana yanıldığımı gösterdi.

Not: Bu incelemede sadece hikaye modu değerlendirilmiştir.

bulletstorm full clip edition ile ilgili görsel sonucu

PS Plus ile bedava verilen oyunun hikayesi kabaca bir ekibin, emirler aldıkları adamın aslında bir yalancı olduğunu anlamaları, çok fazla masum insan öldürdüklerini fark etmeleri, ve bir zamanlar emir aldıkları o adamı bulmaya çalışmalarını anlatıyor. Hikaye çok basit. Ama bu basitlik bazen komik, bazen utanç verici anlarla kırılmış. Oyun kendini ve hikayesini kesinlikle ciddiye almıyor ve bunu göstermekte de herhangi bir sorunu yok. Küfürler havada uçuşurken bu kadarına gerek var mıydı sorusu aklınızdan geçiyor, ama genel olarak eğleniyorsunuz. Tabii umurunuzda olmayabilir, o tamamen ayrı bir konu. Karakterler de aynı şekilde. Hepsi alıştığımız klasik tiplemelere sahip. Fakat diyaloglar o klişeliği biraz kırıyor.

Hikaye ve karakterler oyunun odak noktası değil ama, onu söyleyeyim. Oyunun odak noktası oynanış. Daha doğrusu oyundaki skillshot mekaniği. Bu mekanik aslında çok basit çalışıyor. Düşmanları elinizdeki bir aletle kendinize çekerek, tekme atarak veya onlara kayarak havaya fırlatıyorsunuz. Havada da onları farklı şekillerde öldürüyorsunuz. Sadece havaya fırlatma da değil. Etraftaki dikenlere, kaktüslere, testerelere, elektrikli alanlara falan, nereye bulursanız düşmanlarınızı atıyorsunuz. Düşmanları böyle ilginç hareketlerle öldürmek size puan kazandırıyor, ve bu puanlarla da silahlarınıza mermi alabiliyorsunuz. Ya da silahları geliştiriyorsunuz.

bulletstorm skillshot ile ilgili görsel sonucu

Mekanik fikir olarak çok güzel. İşlenişi de fena değil. En büyük sorun puanlar. Puanları topluyorsunuz, ama hem silahlar az, hem de çok fazla geliştirme seçeneği yok. Her silahın 2 tane geliştirilebilir özelliği var. Bunlar da hep aynı özellikler. Biri mermi kapasitesi, biri de özel mermi kapasitesi. Özel mermi de düşmanlarınızı eriten mermiler oluyor. Her silahta bu iki geliştirmenin bulunması, silah sayısının az olmasıyla birleştirilince korkunç bir hal alıyor, ve bir süre sonra oyunu sıkıcı bir hale getiriyor.

Sıkıcı demişken oyunun süresini gayet yeterli buldum. Ben 6 saatte bitirdim, ve genel olarak eğlendim. Bunun en büyük sebebi ilerledikçe farklı silahların karşımıza çıkması oldu. Fakat bazen yeni silah olmadan uzun süre devam edince sıkıldığımı hissettim. Oyunun en büyük sıkıntısı da bu zaten. İçerik az. Oyun kısa. Hikaye modunu bitirir bitirmez sildim mesela ben, çünkü doymuştum. Oyunun bana verdiği silahlardan 3 tanesini seçmiş ve onlarda ustalaşmış, artık o silahlardan sıkılmıştım. Bana oyun yeni bir şey vermeyeceği için de dediğim gibi hikaye modu biter bitmez oyunu da sildim.

bulletstorm full clip edition ile ilgili görsel sonucu

Teknik özellikler konusunda oyun biraz sıkıntılı geldi. Grafikler konusunda sıkıntı yok. 2011 yılında çıkan bir oyun Bulletstorm, o yüzden her ne kadar bu Remastered olsa da fazla bir şey söylemek istemiyorum. Herhangi bir müzik aklımda kalmadı. Seslendirmeler fena değil. Çok fazla Bug görmedim. Ama kare saniye oranında bence biraz sorun var. Oyun özellikle yarısından sonra çok düşmanın gözüktüğü yerlerde ciddi düşüşler yaşadı. Sorun sadece bende miydi bilmiyorum. Ama yaşadım. Çok etkiledi mi? Aslında hayır. Fakat God of War’ları, Uncharted’ları kaldırmış PS4’ün 2011 yılında çıkmış bir oyunda kasması, gülünç bir durum.

Bulletstorm kesinlikle kötü bir oyun değil. Temel fikir güzel. Hikaye ve karakterler bir şekilde işliyor. Ama içerik gerçekten de aşırı az. Evet, oyunda harika aksiyon kısımları var. Ama gereksiz yerlerde bolca tuşa basma sekansı da var. Oyunun sonu şaka gibi. Bazı inanılmaz güzel Boss’lar varken, son Boss’un tamamen hızlı tuşa basma sekansında bitmesi çok şaşırttı. Ayrıca o kısımda animasyonlar da rezildi. Diğer modlarını oynamadım ama duyduğum kadarıyla onlar da çok bir şey vermiyormuş. Fakat ben gene de değerlendirmemi başta da belirttiğim gibi sadece senaryo üzerinden yapıyorum. Büyük potansiyelleri olan, ama maalesef bunu kullanamayan bir oyun Bulletstorm. Oynanır mı? Oynanır, hatta bitirilir. Ama üzerinizde büyük bir etki yaratacağını sanmıyorum.

Puan: 6.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları