Logitech G29 İnceleme

Bu sitede hep oyun incelemeleri vardı. Artık bir ekipman inceleme vakti geldi. İşte karşınızda Logitech G29 incelemesi.

Ben çoğunlukla simülasyon ya da arcade yarış oyunları oynuyorum. Çünkü çok boş vakim olmuyor ve genellikle boş vakitlerde zaman geçirebileceğim oyunlar oynuyorum (zaten bir hikaye bazlı oyuna başlasam sonuna kadar oynuyorum.).

NEDEN G29 ?

Neden G29 aldığım konusundan bahsedeyim. Dedim ya çoğunlukla simülasyon ya da arcade oyunlar oynuyorum ama bu oyunları klavye ile oynamak zor oluyor. Sonra gamepadler ile oynamaya başladım ama hala oyunların zevkini tadamıyordum ve bir teknoloji mağazasında direksiyon bakmaya başladım ve basit bir direksiyon aldım. Fiyatı çok ucuzdu ama bu da yeterli değildi çünkü sadece yarım tur (180 derce) dönüyordu. Hâl böyle olunca simülasyon oyunları bir zulüm olmaya başladı. Artık kesin bir gerçek oyun direksiyonu almam gerekiyordu. Araştırmalar yaptım İnternet’te ve G27 ve DFGT ‘ yi gördüm. G27 uzun vadede çok sorun yaratıyordu ve piyasadan kalmıştı artık sadece ikinci el bulunabiliyordu aynı durum DFGT ‘de bulunuyordu. Bu sıralar tabii yeni direksiyon setleri çıkmaya başladı. Sonra G29 üzerinde araştırmaya başladım ve direksiyonun yapısı, şekli çok hoşuma gitti ve artık alabileceğim bir direksiyon seti bulmuştum.

Peki G29’un Özellikleri neler ?

Kendisi PS3, PS4 ve PC uyumlu

Direksiyon 900 derece dönüş açısına sahip ve bu açıyı Logitech Gaming Software ‘dan değiştirebiliyorsunuz.

Direksiyonun Force Feedback ve Yay merkezlenmesi var. Kısaca Yay Merkezlenme Sisteminden bahsedeyim:

Yay merkezlenme sistemi titreşim geri bildirimi (Force Feedback) destekleyen oyunlarda çalışıyor. Bu sistem sayesinde direksiyon 0 noktasına yani kendi ortalıyor (arabalardaki gibi). Tabii oyunda araç ne kadar hızlıysa bu ortalama olayı o kadar hızlı oluyor. Özellikle ETS ve CCD gibi oyunlarda bu çok işe yarayan bir özellik.

Direksiyon 22 tuşa sahip. Eğer klavyedeki işlevleri direksiyona atarsanız oyunda hiç klavye kullanmanıza gerek kalmıyor.

Direksiyondaki en sevdiğim özellikte bir devir göstergesine sahip olması ama bu özellik PS ‘ da çalışıyor.

Üç tane pedala sahip gaz , fren ve debriyaj. Gaz bunların arasında en hafifi , en serti fren ve bu iki sertliğin arasında orta bir sertliğe sahip olan debriyaj.

 

Fiyatı

Direksiyon ve pedallar 2000 TL vites kutusu ise 250-350TL arasında değişiyor.

YORUMLARIM

Yaklaşık bir haftadır cihazı kullanıyorum bu sürede çok arcade ve simülasyon oyunları oynadım. Direksiyon hissi gayet iyi. Logitech Gaming Software ‘da dönüş açısı, sertlik ayarlarını her oyuna göre farklı yapabiliyorsunuz. Oyuna girdiğim anda direksiyon o oyunun sizin ayarlamış olduğunuz ayara geliyor bu da programı açıp ayar yapmakla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Bir de cihazı PS3 ‘de denedim. Oyunlarda devir göstergesi çalışıyor her oyun kendi ayarını yapıyor ve siz bu ayarları sanki normal gamepad’de oynuyormuş gibi ayarlardan değiştirebiliyorsunuz.

Benim bu cihazda sevmediğim tek özellik vites kutusunun ayrı satılması.

Bence fiyatının hakkını veriyor özellikle simülasyon oyunlarında.

 

 

 

 

Logitech G29 İnceleme için 2 yanıt

  1. Güzel bir inceleme olmuş. Pek yarış oyunu oynamadığımdan böyle bir şey almayı düşünmüyorum ama düşünenler için faydalı olmuş. 🙂

  2. OzgurLog
    5 Mayıs 2017 00:19 (279 yorumu var)

    Eline sağlık kardeşim. Direksiyon hep bana gereksiz gelmiştir ama insan denemekte istiyor. 😉

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları