Battlefield V’ten Beklentilerim – Son Gelişmeler Çok Olumlu!

Battlefield V duyurulduğu andan itibaren EA’in korkunç pazarlamasıyla bir rezillik haline dönüştü. İlk fragmanı çok kötüydü, ardından Battle Royale olayları falan yaşandı, Social Justice Warriors falan derken herkes ana oyunu unuttu ve oyunun etrafındaki şeylere takıldı. Oyunun çıkışına 13 gün kalmışken(Deluxe Edition alanlar için) bir konuşayım istedim. Çünkü evet, oyunu ben de aldım.

battlefield 5 ile ilgili görsel sonucu

Eğer Beta ile ilgili yazımı okuduysanız şu an ”Hani Almayacaktın?” diyebilirsiniz. Fakat burada kararımı değiştirmemi ve oyuna daha olumlu bakmamı sağlayan 2 etken oldu. Bu etkenlerden birazdan bahsedeceğim. Zaten oyunu da bu etkenlerden sonra almaya karar verdim. Şimdi, o 2 önemli etkene geçmeden önce ülkemizdeki bir etkenden bahsedelim. Oyun fiyatları. Her oyun, bakın her oyun, daha çıkmadan önce fiyatlarını güncelledi. Red Dead, Division 2 falan hep böyle oldu. Daha başka örnekleri vardır, en net aklımda bu ikisi olduğundan bunları söyledim. Herkes oyun fiyatlarını güncellese de EA güncellemedi. Hem de sadece bu oyunda değil, Anthem’ın fiyatları da daha güncellenmedi. Standart sürüm 360 TL’den satılıyor. BF V ise 270 TL’den satılıyor. Benim aldığım Deluxe Edition ise 320 TL’den. Bu da benim almamda büyük, gerçekten çok büyük bir etken oldu. Şimdi o diğer 2 etkene geçebiliriz. Ve ben de size niye Battlefield V’in iyi olacağını düşündüğümü açıklayabilirim.

Battlefield serisi hiçbir zaman hikayesi ile öne çıkmadı. Veya uzun bir süredir diyelim. Ben seriye Battlefield 3 ile başladım. Hikaye modu rezildi. Oynadığımı hatırlıyorum, ama gerisi yok. Başka hiçbir şey hatırlamıyorum. Ne hikaye, ne karakterler, ne de görevler. Battlefield 4’ü oynadığımı hatırlıyorum ama sanırım bitirmedim. O aklımda zaten hiç kalmamış. Ardından Hardline geldi, onun hikayesini de oynadım. 3 ve 4’ten kat kat daha iyiydi ama gene ne hikaye, ne de karakterleri hatırlamıyorum. Sadece birkaç görevden görüntüler hatırlayabiliyorum. Battlefield 1 ise daha taze olduğundan hatırladığım bir oyun. Ama çok yakın zamanda onu da unutacağımdan eminim. Yaptıkları şey farklıydı. 5 tane ayrı hikaye anlatmak. Ama hiç tutmadı, ve sonuç başarısızlık oldu.

battlefield 1 war stories ile ilgili görsel sonucu

Şimdi gelelim neden bu kadar anlattığıma. Battlefield V’in hikaye modunun da parça parça hikayelerden oluşacağını duyduğumda hayal kırıklığına uğradım. Fakat duyurulmasından bu yana bazı şeyler değişti. Bir kere artık 5 hikaye değil, 3 hikaye vardı. Bu da her birinin en az 1.5-2 saatlik bölümler olduğunun göstergesiydi. 3 saatlik bir hikaye moduyla karşımıza çıksalar herkes eleştirirdi çünkü. Hala net bir açıklama yok ama ben en az 1.5-2 saat olacaklarını düşünüyorum. Bu da o hikayeler üzerinde daha fazla durmamız gerek. Ayrıca aşağıdaki fragmanı, Battlefield 1’in tüm hikaye modundan daha çok beğendim. Belli ki karakterler ve karakterler arası ilişkiler üzerine bu oyun daha da duracak. Siz izlemediyseniz videoyu izleyin, ben ikinci maddeye geçeyim.

Star Wars Battlefront 2. Bu ismi görmeyi beklemiyordunuz sanırım. Yoksa, bekliyor muydunuz? Oyun için herkesin büyük umutları vardı. Benim de vardı. Zaten o yüzden dünyanın parasını verip ön sipariş etmiştim zamanında. Ortalama bir hikaye, eğlenceli bir Arcade modu, iyi bir Multiplayer yapısıyla karşımıza çıksa da microtransaction faciası nedeniyle oyun yerden yere vuruldu. Anlayabiliyorum, ve iyi de oldu. EA dersini aldı. Hem microtransaction konusunda, hem de oyun çıktıktan sonraki içerik güncellemeleri konusunda. Titanfall 2, sanıyorum EA’in son zamanlarda çıkardığı ilk Season Pass’i olmayan oyun. Ve oyun çok güzel olsa da sonradan gelen içerikler yeteri kadar ilgi çekici değildi bence. Battlefront 2’de de Season Pass yoktu. Ve açık konuşayım, oyun çıkışından beri acayip güncellendi. Yeni haritalar, yeni modlar, yeni kahramanlar, kişiselleştirme özellikleri, tamamen değişen kart sistemi, tamamen değişen Squad sistemi gibi özelliklerle oyun gerçekten düzenli bir şekilde güncellemeler aldı. Hala da alıyor. Daha geçenlerde yeni bir karakter oyuna eklediler. Ve önümüzdeki Yaz’ı bulmadan 3 yeni karakter, yeni görünüşler, yeni bir harita ve yeni modlar eklemeyi planlıyorlar. Hepsi bedava.

Battlefield V de Season Pass olmayan üçüncü EA oyunu. Tekrar edeyim, uzun bir aradan sonra. Ve sonuç? Sonuç işte bu.

battlefield v roadmap ile ilgili görsel sonucu

Neye bakıyorum ben diyebilirsiniz. Çok da iyi demiş olursunuz. Bu, Battlefield V’in ilk 4 ayında çıkaracağı içeriklerin yol haritası. Yapımcıların Tides of War adını verdiği yeni bir sistem bize her gün, her hafta ve her ay yapacak yeni şeyler sunuyor. Yeni görevler, yeni haritalar, yeni silahlar, yeni kişiselleştirme özellikleri ve yeni modlar. Şu anda da bu sistemin ilk 3 bölümünü görüyorsunuz. İlk bölüm Aralık-Ocak aylarında gerçekleşecek. Yeni bir hikaye, araç kişiselleştirme, yeni bir harita ve yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz bir alan içerecek. İkinci bölüm Ocak-Mart aylarında gerçekleşecek. Yepyeni 4 kişilik Co-op mod ve 3 yeni Multiplayer moduna sahip olacak. Mart ayında ise  3. bölüm ile Battle Royale modu, yeni haritalar, 4 kişilik Co-op moduna yeni bölümler ve yeni bir Multiplayer modu göreceğiz. Hepsi de tamamen bedava. Görebileceğiniz gibi devam da ediyor. Sadece neler geleceğini daha bilmiyoruz. Ayrıca bu haritaya kişiselleştirme eşyaları ve silahlar dahil değil. Her bölümün yayınlanmasıyla birlikte onlara da sahip olacağız.

İşte bu, benim oyun ile ilgili bakış açımı toptan değiştirdi. Diyebilirsiniz ki bunları neden oyuna koymadılar? Seneye çıkarabilirlerdi. Mantıklı bir nokta olduğunu kabul ediyorum. Ama şunu unutmayalım. Büyük FPS oyunlarının çıkış tarihleri hep Sonbahar ayları oldu. İnsanlar BF 1’den sıkıldılar ve Premium Pass içeriği bitti. Dice da yönünü çoktan Battlefield V’e çevirdiğinden BF 1’e bedava yeni içerikler yapmak hem BF V’i daha da erteleyebilir, hem de aşırı para ve zaman kaybına sebep olabilirdi. Yani tarih değişikliği burada maalesef mümkün olmazdı. Battle Royale modu burada özellikle büyük bir soru işareti ve büyük bir kayıp gibi gözükebilir. Ama kabul edelim. Ne Call of Duty, ne de Battlefield, yapımlarına başlandığında Battle Royale olmadan tasarlandı. COD yetiştirebilmek için hikayeyi çıkardı. Ama Dice bunu yapmak istemedi ve Battle Royale’i sonraya aldı. Tüm bu modları, haritaları ve silahları, eksik ve sorunlu bir şekilde oyun içerisinde görmektense, sonradan düzgün bir şekilde görmeyi tercih ederim. Ve ne derseniz deyin, siz de bunu tercih edersiniz. Mario’nun yapımcısı olarak bildiğimiz, Nintendo’nun en büyük yüzü Shigeru Miyamoto’nun bir sözü var, bilir misiniz? ”Ertelenmiş bir oyun elinde sonunda iyi olur, ama aceleye getirilmiş bir oyun sonsuza kadar kötüdür.”

battlefield 5 ile ilgili görsel sonucu

Umarım Battlefield V hakkındaki düşüncelerinizi biraz değiştirmişimdir. Neden oyunu almaya karar verdiğimi zaten anladığınızı tahmin ediyorum. EA bir şeytan. Ama unutmayın, Ubisoft da bir şeytandı. Şimdi öyle mi? Beğenin veya beğenmeyin. Assassin’s Creed serisi artık tekrar oyun piyasasında büyük bir saygıya, ve üne sahip. Watch Dogs 2, ilkinin olamadığı her şey olmayı başardı. Division 2, ilk oyunun tüm hatalarını düzelterek ve üzerine yeni şeyler ekleyerek geliyor. Beyond Good and Evil uzun süreden sonra 2. oyununa kavuşuyor. Kabul edin ya da etmeyin, büyük firmaların akıllanması için önce birkaç kötü sene geçirmeleri gerekiyor. 2014’teki AC Unity ve Watch Dogs faciası, 2015’teki AC Syndicate’ın düşük satışları ve 2016’daki Divison ile Watch Dogs 2’nin düşük satışları Ubisoft’u düzeltti. EA de bu değişimi yaşıyor. 2015’te Battlefield Hardline ve Star Wars Battlefront, 2016’da çok kötü bir şey yok ama Titanfall 2 ve Battlefield 1 çok yakın çıkmıştı, 2017’de Battlefront 2 ve Need for Speed Payback. Bu sene Battlefield V bu listeye katılır mı bilinmez. Ama EA’de bence artık yavaş yavaş akıllanıyor. Ve ben de bunu hissettiğim için onlara destek vermeye hazırım.(Oyunlar 469 TL olmadığı sürece) Peki ya siz?

Battlefield V’ten Beklentilerim – Son Gelişmeler Çok Olumlu! için 2 yanıt

  1. OzgurLog
    3 Kasım 2018 21:50 (279 yorumu var)

    EA akıllanmadan ziyade oyuncuların artık bir oyuna bağlı kalmadığını anladığı için artık season pass dlc mantığını bırakıyor. Bunu ilk PvZ Garden Warfare ile denediler. Malum ona da sürekli yeni içerik eklendi.

    BF 5 konusuna gelirsek DICE artık oyuncular ile ilerlediğinden oyunu en oynanılır ve en zevkli hale getirecektir.

    Sorun fiyatlar. 🙂

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları