Destiny 2 Forsaken İncelemesi – 26 Saat Sonra

Yıl 2014. PS4 çoktan çıkmış, Infamous Second Son’a falan çok iyi deniyor, ben de onları çok oynamak istiyorum. Ama tabii ki oynayamıyorum çünkü o zamanlar PS4’üm yok. PS3’te aldığım oyunları bitirmeye, ve PS3 için ilgimi çekebilecek yeni oyunlar bulmaya çalışıyorum. Bu oyun arayışlarımdan birinde, bir isim gözüme çarpıyor. Destiny. O zamana kadar doğru düzgün oynadığım bir Multiplayer oyun, veya herhangi bir MMO yok. Ama Destiny ilgimi çekiyor ve o zaman betası olduğunu öğrenip oyunun betasını PS3’e indiriyorum. Beta’yı 5-6 saat oynadıktan sonra da ”İyiymiş” diyerek kapatıyorum.

Ardından okul başlıyor, sınavlar, Watch Dogs faciaları falan filan derken okul bitiyor ve tarih oluyor 2015 Haziran. Karneler alındıktan sonra babamla oyun satan mağazaları geziyoruz ve gözüme tekrar bir oyun çarpıyor. Destiny. Alıyorum, eve gidiyorum, diski takıyorum, güncellemesini yaptıktan sonra oyunu açıyorum, ve her şey başlıyor. İlk Destiny’e bu kadar sarmıyorum ama gene de sabahlarımı çalıyor bol bol. Destiny 2 çıkıyor ve ”Hıh, almam herhalde” dedikten sonra çıkar çıkmaz alıyorum. İlk DLC’si çıkıyor ”Hıh almam heralde” dedikten 1 hafta sonra Season Pass’i alıyorum. Ve sonra da işte buraya geliyoruz. 100 saat oynadıktan sonra Destiny 2 Forsaken almak konusunda hiç düşünmüyorum bile. Almam, lazımdı.

destiny 2 forsaken ile ilgili görsel sonucu

Her zaman yaptığımız gibi hikayeden gidelim. İlk oyundaki Petra Venj’in Cayde-6 ve bizi çağırmasıyla Prison of Elders’daki bir sorunu çözmeye gidiyoruz. Kaçan mahkumları pataklayıp hapishaneyi kilitlemek için güvenlik kısmına doğru gidiyoruz. Her yeri kapatmayı başarıyoruz. Fakat bu sırada anlıyoruz ki bu bir hata değildi, ve hapisten birileri çıkarılmaya çalışıldı. Cayde-6 kahramanlık yaparak kaçanları durdurmaya gitse de giderken yaptığı şeyler yüzünden Petra ve bizim uzun yolu kullanmamız gerekiyor. Cayde-6 etrafında tanımadığı düşmanlar görürken onlar tarafından pataklanıyor ve en son Taken King olaylarında öldüğünü sandığımız Uldren Sov gelip Cayde-6’i öldürüyor. Bunlar zaten bilinen şeyler. Peki bilinmeyen, şaşırtıcı bir şey var mı? Aslında var, ama çok büyük bir potansiyeli yok ettiği için ve bir anda geliştiği için çok hoşuma gitmedi.

Fakat, şu ana kadar yapılmış en iyi Destiny senaryosu olduğunu söylemeden geçemem. Cayde-6’in ölümüne neredeyse her karakterin bir tepkisi var ve bunları görüyorsunuz, ana odak olan Petra Venj ve Spider gibi karakterler güzel yazılmış, ve dediğim gibi şaşırtıcı şeyi çok hoşuma gitmese de hikayeyi düz bir hikaye olmaktan çıkarmış. Bu yüzden de şu ana kadar yazılan en iyi Destiny senaryosu olduğunu düşünüyorum.

destiny 2 forsaken tangled shore ile ilgili görsel sonucu

Gelelim şimdi oynanışa. Öncelikle bu ek paket ile birlikte 2 yeni harita alacaksınız. Tangled Shore ve Dreaming City. Dreaming City’den yazının sonunda bahsedeceğim, o yüzden Tangled Shore’a geçelim. Tangled Shore, Reef’teki bir yer. Etraf mor, bölge ise aşırı derecede vahşi batı konseptini andırıyor. Ki bu şaşırtıcı bir şey değil çünkü amaç o. Ve ne çok büyük, ne de çok küçük bir haritaya sahip. Haritada yaptıklarımız ise bambaşka bir konu. Öncelikle hikayeyi bitirmek 8-9 saat sürüyor. 5 tane falan görev olmasına rağmen bu yeni görevler genelde 40 dakika-1 saat sürüyor. Ki bu harika. Fakat hikayede sadece bu 5 görevi yapmıyorsunuz. 3. görevinizden sonra oyun sizi durduruyor ve sizden 6 adet Baron öldürmenizi istiyor. Bu Baron’lar Uldren’ın korumaları, ve çok güçlüler. 6 tanesinin de ayrı görevine gidip, onları öldürüp sonra diğer 2 hikaye görevini yapıyorsunuz.

Hikaye görevleri zaten oldukça iyiyken ki ana oyunda olduğu gibi en iyi bölümü ilk bölüm ama diğerleri de bu sefer belli bir kalitenin üzerinde. Bu görevlerin yanında 6 farklı Baron Hunt görevi yapıp hepsinin farklı taktiklere sahip olduğunu görünce o da ayrı bir sevinç oluyor. Evet, her birinin taktiği farklı. Biri sizinle farklı bir boyutta kapışırken, biri yere tuzaklar kuracak, birini ise ateş edebilen motorlarla durdurmanız gerekecek.

destiny 2 forsaken scorn ile ilgili görsel sonucu

Güzel ana görevlerden sonra başka ne var bu haritada diye sorarsanız size maalesef pek bir şey yok diyerek cevap verebilirim. Yeni Public Event’ler var, ama çok büyük bir şey değil. Maalesef yeni Adventure eklenmemiş ve Adventure’lar yerine ana hikayede yapmak zorunda olduğunuz Baron Hunt’lar gelmiş. Birkaç tane Adventure olsa fena olmazdı. Ayrıca haritada sandıklar ve Lost Sector dediğimiz Outpost’lar var ama, dediğim gibi bunlar çok önemli şeyler değiller. Fakat, sizi Tangled Shore’a gitmek zorunda bırakacak bir şey var. O da yeni tanıştığınız Spider karakteri. Kendisi yeni bir Vendor, yani satıcı. Ve kendisini ilk defa bu oyunda gördük. O yüzden kendisi hakkında çok bilgi vermeyeceğim. Ama kendisinin Bounty’leri ve Wanted görevlerini yapmanız gerekli. Hele haftada 1 gelen özel bir Wanted görevi var, onu kesin yapın. Çünkü Power’ınızı arttıracak bir eşya veriyor.

Araya yeni düşman ırkını da sıkıştırayım. Scorn’lar. Bungie, 4 senedir yeni ırk çıkarmamaya inat etmişti. Ve hayır, Taken’ları ayrı bir ırk olarak saymıyorum. Bu yeni Scorn ırkı yeni tasarımlara ve yeni özelliklere sahip. Çok uzatmadan kendilerine bayıldığımı söyleyebilirim. Ayrıca 4 sene boyunca aynı yaratıkları, ve aynı yaratıkların siyaha boyanmış hallerini öldürmekten sıkılan biri olarak Scorn’ların oyuna bambaşka bir hava kattıklarını söyleyebilirim. Bayıldım bu yeni düşman ırkına.

destiny 2 forsaken titan super ile ilgili görsel sonucu

Seviye işlerine gelelim artık. Oyunu bitirdiğinizde tahminen 50. seviye ve 500. Power seviyesinde olacaksınız. Veya bunlara yakın değerlerde. Normalde 30 olan seviye 50’ye, 400 olan Power seviyesi ise 600’e çıkarılmış. Güzel de olmuş. Ben şu an 50. seviyedeyim, ve 520 civarında da Power seviyem var. Yavaş yavaş ilerlemeye çalışıyorum. Seviye eklenmesi çok normal bir şey aslında fakat burada ilginç olan şey yeni yan sınıfların eklenmesi, ve bu yan sınıflarla 9 yeni süper eklenmesi. Her sınıfa 3 tane yeni süper eklenmiş. Gördüğüm kadarıyla hepsi güzel ama benim en çok sevdiğim Titan sınıfına gelen büyük çekiç oldu. Hoş duruyor. Kendi sınıfım olan Warlock’ta ise şu anda Iron Man olma süperini kullanıyorum.

Elinizden büyük bir elektrikli ışın çıkıp yolunuzdaki düşmanları paramparça ediyor. Bu da gene çok havalı bence. Fakat ilk süperi almak kolay olsa da ikinci ile üçüncüyü almak biraz zor. İkinci için Dreaming City’e gitmeniz gerekmekte. Üçüncü için ise Raid’e. Ama onlara dediğim gibi daha sonra geleceğiz, o yüzden buradan hemen yeni gelen Triumph ve Collection sistemine girmek istiyorum.

destiny 2 forsaken triumph ile ilgili görsel sonucu

Bu 2 sistem oyuna yeni eklendi. Öncelikle Collection’dan başlayalım. Oyunda bulunan her eşyayı ve bu eşyaları nasıl alabileceğinizi gösteren Collection kısmı hoş olmuş. Bu arada hepsini nasıl alacağınızı gösteriyor ama öncelikle bu silahları açmanız lazım. Yani kilitlerini açmanız lazım. Onu nasıl yapacağınız konusunda bir fikrim ise yok maalesef. Çok karıştırmadım bu kısmı. Ama Triumph kısmını karıştırdım. Triumph kısmı kısaca Challenge kısmı diyebiliriz. Yapabileceğiniz tonla Challenge var. Bir Challenge bittikten sonra Triumph sayfasından onu aktif edip puanını alıyorsunuz. Tabii ki zorluk arttıkça puan da artıyor. Bu puan ise bir kıyaslama. Oyunu oynayan arkadaşlarınızın puanlarıyla kendinizinkini karşılaştırabilirsiniz mesela. Ama Triumph sayfasında olan bir diğer ilginç şey Lore kısmı.

Destiny’nin Lore dediğimiz evren kısımları çok eğlenceli ve ilgi çekici. Fakat genelde yazılarla anlatılıyordu bu Lore kısımları. Şimdi direk Triumph’lara bir Lore kısmı eklenmiş. Etrafta bunları buluyor ve alıyorsunuz. Sonra Lore kısmından aktif edip okuyabiliyorsunuz. Bu oyunda 10 tane Lore kitabı var ve hepsi de ilginç gözüküyor. Ben öncelikle silahların Lore’larını okumaya başladığımdan sadece 1 Lore kitabı okudum şu ana kadar. O da Tangled Shore ile ilgili olandı, ve fena değildi. Ama genel olarak eşya Lore’larını daha çok beğenmiştim. Hepsini okumadığımdan bir şey söylemiyorum ama çok güzel bir ekleme olduğunu araya sıkıştırıp Strike’lara geçiyorum.

destiny 2 forsaken broodhold ile ilgili görsel sonucu

Bu arada söylemedim ama yeni eşyalar geldi. Silahlar, zırhlar vs. Neyse, gelelim Strike’lara. Oyunda 4 Strike var. Eğer PS4’te oynamıyorsanız 3 Strike. Ben PS4’te oynadığımdan 4 Strike’ı da oynayabiliyorum. Fakat 3 tanesini oynadım. Ve, fena değiller. Dreaming City’de geçen Corrupted’ı oynamadım ama gördüğüm kadarıyla eğlenceli. Tangled Shore’daki 3 Strike ise gene hoş. Benim en sevdiğim PS4 özel olan Broodhold oldu aslında. Çünkü özellikle onun Boss kavgası bence harika. Ama diğerleri de iyi. Tekrar tekrar yapacağız sonuçta. Alışmak lazım.

Gelelim bir diğer önemli kısma. Crucible yani Multiplayer. Çok daha güzel olmuş. Daha hızlı öldürüyorsunuz, silah değişiklikleri ile Shotgun’lar ve Sniper’ları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca zaten yeni silah tipi olarak ok eklendi. PvE kısmında aşırı beğensem de Multiplayer’da kullanamadığımdan attım maalesef kendisini. En son yeni mod da geldi. Breakthrough. Ama daha çok takım oyununa dayalı olduğundan hiç girmedim. Bu yüzden bilmiyorum. Ayrıca Iron Banner’ı da tabii ki oynadım ve, daha eğlenceli olduğu kesin.

destiny 2 forsaken gambit ile ilgili görsel sonucu

Multiplayer demişken Bungie’nin icat ettiği PvEvP moduna da bakalım. Gambit. 4 kişilik 2 takım, yan yana duran aynı haritalarda düşman öldürerek içinden çıkanları toplamaya çalışıyor. Bunları topladıktan sonra ölmeden haritadaki depolama yerine koyarsa bir sorun yok. Ölürse topladıkları gidiyor. 75 tane depolayan takım bir Boss ile kapışıyor ve onu da yenerek maçı kazanıyor. Ama, aynı zamanda belli sayıda eşya depoladıktan sonra takımdan biri karşı takıma gidip onları öldürerek topladıkları şeyleri yok edebiliyor. Bu tarz sistemler de Gambit’i harika yapıyor.

Gambit en sinirlendiğim, en heyecanlandığım, en mutlu olduğum ve belki de en iyi anlarımı yaşadığım mod oldu kesinlikle. Ek paketi alırken düşünmeniz gereken büyük bir mod olmuş. PvE oyuncusuysanız düşmanları öldürüp depolamaya bakın. PvP oyuncusuysanız da karşı takıma gidip ölüm yağdırın. Tüm Destiny oyuncularının oynayabileceği böyle bir mod gerekliydi, ve Gambit bu boşluğu aşırı güzel bir şekilde doldurmuş.

destiny 2 forsaken dreaming city ile ilgili görsel sonucu

Ve, Dreaming City. Dreaming City’de bir şeyler yapmak isterseniz en az 525 Power falan olmalısınız çünkü burası biraz yüksek Power seviyesi istiyor. Hikayeyi bitirdikten sonra yapacağınız ekstra bir görev ile geldiğiniz Dreaming City her hafta değişiyor. Ki gerçekten değişiyor. Yeni düşmanlar, yeni görevler vs. Ve burası, büyülü bir yer. Şu ana kadar içine çok giremedim, ama beni sürekli oyuna döndüren en büyük şey Dreaming City oldu. Bir an önce yeterli Power seviyesine ulaşıp Dreaming City’nin altını üstüne getirmek istiyorum. Ama bunun için sanırım 1,2 hafta daha var. Üzüldüm. Ama, görebildiğim kadarıyla Dreaming City, ek paketi almak için Gambit’ten sonraki ikinci büyük neden.

Ayrıca yeni Raid’i de unutmayalım. 3 ya da 4 tane Boss içeren bu yeni Raid, harika! Yani harikaymış. 6 tane tanıdığınız insan olmasını gerektirdiği için giremedim. Ve büyük ihtimalle de asla giremeyeceğim. Ama izledim, ve evet. Destiny 2’nin en iyi Raid’i bu. Öncekiler sürekli saçma sapan bulmacalar içerdiğinden hoşuma gitmiyordu. Destiny sevenlerin de hoşuna gitmiyordu. Fakat bu, bulmaca ve zorlu Boss kavramlarını inanılmaz bir şekilde harmanlayarak çok güzel bir deneyim ortaya çıkarmış.

destiny 2 forsaken ile ilgili görsel sonucu

Toparlamak gerekirse Forsaken şu an 150 TL. Eğer yeni bir oyuncuysanız normal Destiny 2, ilk iki ek paket ve Forsaken ise 229 TL. Peki değer mi? Bir düşünelim. Destiny tarihindeki en iyi hikaye modu, aşırı havalı 9 yeni süper, Tangled Shore ve Dreaming City, yeni silahlar ve zırhlar, 4 yeni Strike, Collection ve Triumph’lar, Lore kısımları, yeni Raid ve tabii ki Destiny’deki gelmiş geçmiş en iyi mod olan Gambit. Destiny’i isterseniz PvE, isterseniz PvP, isterseniz Raid, isterseniz yeni haritalar, isterseniz Lore, isterseniz de hikaye modu için sevin. Bu ek paket her Destiny oyuncusunu aşırı mutlu edecek bir şeye sahip. Destiny seviyorsanız, alınması gerekli bence. Destiny oynamadıysanız da oyuna başlamak için altın fırsat elinizde. Bu fırsatı iyi değerlendirin.

Puan: 9/10

Metacritic Ortalaması: 8.2/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları