Hayal Kırıklığı The Game – Red Dead Redemption

Evet bu yazıda şok bir şeyden bahsedeceğim. Övüle övüle bitirilemeyen koskoca Red Dead Redemption, kötü bir oyun. Sevenler silahlarını hazırlamadan, oyunu oynamamış olanlar da silahlarını hazırlamadan neden böyle düşündüğümü kısa bir şekilde açıklamak istedim.

red dead redemption ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle ben oyunu sadece hikayesi için oynadım ve burada söyleyeceklerim de Open World olan herhangi bir etkinliği kapsamıyor. Sadece hikaye. Ayrıca oyunu bitirmedim ama oynamadığım kısımlarda neler olduğunu biliyorum. Ayrıca zaten oyunu 10 saat oynayıp 57 ana görevden 44 tanesini falan yaptım. Baya az kaldı aslında ama tükendim. Peki neden? Çok basit bir sebebi var aslında. Hikaye ilerlemiyor ve görevler sıkıcı.

Hikayeyi spoiler vermeden 3 eski arkadaşı öldürmek olarak tanımlayabilirim. Assassin’s Creed’deki hedefler gibi düşünebilirsiniz. 3 adam var, bunlar eski arkadaşlarımız ve amaç bunları yakalamak ya da öldürmek. Ama sadece ilkini yakalamanız 30 görev falan sürüyor. Başları anlıyorum. Başlarda yavaş başlayıp, at sürmek, yarış yapmak tarzı sıkıcı işlerle uğraşıyorsunuz. Ama 44. göreve gelmiş olmama rağmen hala ayak işi hala ayak işi. Görevler de aşırı aynı. Şuraya git, şunu öldür. Şuna bak. Şunu takip et. Veya şunu koru tarzında hepsi. Silah kullanımı, ateş etme de yeterince eğlenceli değil.

red dead redemption ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca benim düz Shooter oyunlarına karşı bir sorunum var. Max Payne 3 mesela. Ne kadar güzel olursa olsun, oyunda sadece adam öldürüyoruz. Arada da çok sınırlı aksiyon sahneleri oluyor. Sınırlı aksiyon sahneleri demekten hiç çekinmiyorum çünkü Uncharted aksiyon sahnelerine bakın, bir de Max Payne 3 aksiyon sahnelerine bakın. Uncharted 3 ile arasında bir yıl var. Max Payne 3, 2012 yılında, Uncharted 2 ise 2011 yılında çıkmış. O uçak sahnesi, ev sahnesi, gemi sahnesi aslında aynı şeyleri yaptırıyor size. Kaç, ve kaçarken yolundakilere ateş et. Ya da tırman. Ama görsel olarak, ses olarak, his olarak o kadar güzel aksiyon sahneleri var ki hiç sıkılmıyorsunuz. Max Payne 3’te de ben baygınlık geçirdim ve oyunu bitirmedim. Red Dead Redemption’da durum daha fena.

Çünkü oyunda dediğim gibi hikaye de ilerlemiyor. Birine gidiyorsunuz, bana yardım eder misin diye soruyorsunuz. Evet ederim, benim için şunu yap diyor. Yapıyorsunuz, başka bir şey, yapıyorsunuz, başka bir şey. O kişi için 3-4 görev yaptıktan sonra ya size döneceğini söylüyor, ya da buldum, gidelim diyor ama gidince bulamıyorsunuz ve tekrar araştırayım diyor. Oyunun ilk yarısında bunları 4,5 karakter için yapıyorsunuz ve o sırada 25 görevden daha fazla yapmış durumdasınız. Hala herhangi bir çete adamı bulamadınız ama. Diyorlar ki ilkini bulalım. Tanıdığınız çoğu karakter birleşip bir kaleye saldırıyorsunuz. Aaaa, yokmuş. Kaçmış. Haritanın öbür tarafındalar. Hadi oraya git diyor ve öbür tarafta da 2,3 karakter için aynı şeyleri yapıyorsunuz.

red dead redemption ile ilgili görsel sonucu

Hayatımda gördüğüm en tembel oyun dizaynlarından biri. Korkunç bir oyun, rezalet ya bu ne böyle? Ateş etme eğlenceli değil, görevler eğlenceli değil, hikaye eğlenceli değil. 15 saat süren bu görevleri direk 2 saatlik film yapsaydınız keşke. Daha eğlenceli olurmuş. Ayrıca bir şey de kaybetmezdiniz. Tüm o saçma sapan karakterlerin her birine 1,2 saat harcayacağınıza 5,10 dakika harcayıp geçerdiniz. Hatta bence hiç gerek yok onlara, çok zorlamalar. Aynı zamanda görevlerin belli bir zaman aralığı var. Kafanıza göre gidemiyorsunuz. Oyunda zaman atlatmanın tek yolu da save. Save için ev lazım, menüden olmuyor. Ya da kamp kuracaksınız. Ama şehirlerin ve yolların yanına kamp kuramazsınız. Su kenarlarına da koyamazsınız. Yokuşa da koyamazsınız. Bazen boşu boşuna, Save edip zamanı geçireyim diye kamp ararken 5 dakikanız falan gidebiliyor.

Kısacası oynamanızı tavsiye etmiyorum. PC oyuncuları da hiç üzülmesin oynayamadıkları için. Tabii bu benim fikrim. Siz kendi fikirlerinizi yazarsanız ve yorumlarda tartışırsak bence çok hoş olur. Yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Oyunu PS3’te oynadım.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları