Spider-Man İncelemesi – Beklediğimiz Oyun Geldi Mi?

Ana okulunda dışlanan bir çocuktum. Gerçi hala okulda dışlanıyorum, ama neyse. O ayrı mesele. Dışlanma sebebim belliydi aslında. Kimsede olmayan bir şeye sahiptim. Playstation 2. O zamanlar tabii çocuk olduğumdan çocuk oyunları oynuyorum. Daha net olmam gerekirse Crash oynuyorum. Ve kendisini okulda anlatıyorum. Kimse bana inanmıyor ve bana yalancı diyor. Doğal olarak bu da beni üzüyor. Babama anlattığımda kendisi oyunun CD’sini götürmemi söyledi. Ben de götürdüm. Baktılar. İnandılar. Ama konuşmamaya devam ettiler.

Yıllar böyle devam etti ve şu noktada bile hala en iyi arkadaşım diyebileceğim kimsem yok. O çocukluk zamanlarımda tahmin edersiniz ki televizyon da çok izliyordum. Ve babam eve sürekli VCD falan getiriyordu, onları izliyordum. O VCD’lerden birinin ismi ise Örümcek Adam’dı. Hem örümcek, hem adam. Annemle babam izledikten sonra bana da izlettiler ve, bulmuştum. En iyi arkadaşımı bulmuştum. Peter Parker. Evet, kendisinin kostümlü, süper kahraman hali de çok hoşuma gidiyordu. Ama benim daha çok önemsediğim kişi kostümün içindeki kişiydi. Okulda sürekli dışlanan, sevilmeyen ama gene insanlara iyi davranan zeki bir öğrenci.

Orijinal film üçlemesi 2007’deki 3. film ile bitmişti. Ben de o yüzden çizgi filmlere ve oyunlara baktım. Çizgi filmlerden bazıları anlatmayı denese de bence başarısız oluyorlardı Peter Parker karakteri konusunda. Oyunların ise, zaten çok umurunda olduğunu söyleyemeyiz. Bu kadar konuştum, konuştum, konuştum. Nereye bağlayacağımı merak ediyor olabilirsiniz. Tahmin etmek kolay aslında. Bu oyun sonunda bana istediğimi verdi. Bir Spider-Man oyununda Peter Parker’ın ve onun ilişkilerinin de önemli olması. Düzgün yazılmış bir senaryo ve karakterler. İsterseniz artık incelemeye başlayalım.

spider-man ps4 ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle evet. Spider-Man oyunları içerisinde en iyi hikayeye sahip olan oyun bu. Tartışmasız bir şekilde bu. Neden olduğuna da detaylı bir şekilde gireceğim. Fakat öncelikle hikayeyi anlatalım. Hikayemiz Peter’ın polis telsizinden bir şey duyması ile kostümünü giyip o bölgeye gitmesini göstererek başlıyor. Güzel bir sahneden sonra bir anda kontrolü size bırakıyor. Üstünüzdeki helikopterler ve altınızdaki polis araçları ile birlikte sallanmayı ve sonra dövüşmeyi falan öğreniyorsunuz. Başlangıç bölümünün sonunda Wilson Fisk yani Kingpin karakterini yakalıyor ve hapse gönderiyorsunuz. Oyun böyle başlıyor. Ve bundan sonrasını anlatamam. Çünkü Spoiler. Yapımcı firma oyunun ilk yarım saatinde gözüken, hikayenin önemli karakterlerinden birini fragmanlarda göstermemeyi tercih etmiş. Ben de bu tercihlerine saygı duyuyorum ama hikayedeki önemli karakterlerden biri olduğu için ondan bahsetmeden hikayeyi tam olarak anlatamam. O yüzden bu kısmı biraz kısa keseceğiz.

Fakat dediğim gibi hikaye gerçekten harika. Gördüğüm en iyi Spider-Man hikayelerinden biri olduğunu bile söyleyebilirim. Biraz karakterlere bakalım. Oyunun hikayeden de iyi yaptığı şey karakterler. Gerçekten karakter olduklarını hissettiriyorlar çünkü. Peter ve halasının ilişkisi, Spider-Man ve polis teşkilatındaki arkadaşı Yuri Watanabe ile olan ilişkisi, özellikle de Peter ve Mary Jane ilişkisi en iyi karakter öykülerinden. Gerçekten inanılmaz. Peter Parker oldukça sağlam bir ana karakter oluştururken yan karakter sayabileceğimiz Mary Jane, May Hala ve Yuri Watanabe üçlüsü de oldukça iyi yazılmış. Ayrıca genelde kadın karakterler maalesef sürekli yardıma muhtaç olarak gösterilse de bu oyun kesinlikle onu yapmıyor. Aslında bununla dalga geçiyor. Peter ve Mary Jane oyunda arkadaş durumundalar. Çünkü Peter, Mary Jane bir gazeteci olsa da ona zarar gelmemesi için hiçbir yere gitmesine izin vermiyor.

Ä°lgili resim

Kitapta daha çok detaylandırılmış olsa da oyunda da hiç fena işlenmemiş, ve kesinlikle oyunun en iyi ikili ilişkisi olmuş. Bunların dışında bir de Miles Morales ve Martin Li’den bahsetmemiz gerek. Miles oyunun önem verdiği karakterlerden biri fakat önemi zamanla artıyor. Başlarda zaten yok, belli olaylar sonucunda hikayeye dahil oluyor ve gene belli olaylar sonucunda zamanla daha çok yere sahip oluyor. Fakat karakterin gelişimi çok güzel anlatılmış. Kötü adam koltuğunda ise Martin Li gene hiç beklemediğim şekilde çok iyi yazılmış. Mister Negative adlı bu kötü karakter çizgi romanlarda galiba yeni çıkan karakterlerden. Fragmanlardan gördüğüm kadarıyla kendisinden çok etkilenmemiştim.

Ama oyun, karakteri çok iyi anlatmış. Neyi neden yaptığını, amacını, güçlerini gerçekten iyi anlatarak piyasadaki çoğu oyunun kötü karakterinden daha iyi olmuş diyebilirim. Beklememiştim. Oyunda başka kötüler de var. Fragmanlardan görmüştük zaten. Silver Sable, Electro, Scorpion, Rhino, Shocker vs. Ama aralarında en çok zaman geçireceğiniz karakter Mister Negative. Karakterler ve hikaye kısmını yavaştan geçelim.

Ä°lgili resim

Geldik oynanışa. Oyunun en önemli kısmı. Hemen en önemli mekanik olan ağ atma ile başlayalım. Şu ana kadar yapılmış olan en iyisi. Spider-Man 2’den de iyi. Gerçekten muazzam. Alışması biraz zaman alıyor, yalan değil. Ama 2-3 saat sonra şehirde çok hızlı bir şekilde gezip, bundan aşırı derecede keyif alacaksınız. Kontrol şeması da çok basit. R2 tuşuna basarak ağ atıyorsunuz.  Eğer yükseğe çıkmak isterseniz ağın ucuna geldiğinizde X tuşuna basıp yükseliyorsunuz. Ağ atmamış haldeyken X tuşuna bastığınızda bir ağ atıp kendinizi çekiyorsunuz ve bu da size hızınızı kesmeden ilerleme şansı sunuyor. Çünkü bu oyunda ağlar gerçekten de binalara yapışıyor. Ve bazen çok yükseğe çıktığınızda X ile yapacağınız ağ atıp çekme olayı çok işinize yarıyor.

Ayrıca L2 ve R2’ye aynı anda bastığınızda da belirli bir noktaya ağ atıp üzerine konuyorsunuz. Hız kesmemek için karakter tam oranın üzerine geldiği an X tuşuna bastığınızda karakter kendini hızlı bir şekilde ileri atıyor ve daha da fazla hız kazanıyorsunuz. Son olarak L3 tuşuna basılı tutarak dalış yapıyorsunuz. Yüksekten yaptığınızda gene size çok fazla hız kazandırıyor. Gördüğünüz gibi 3-4 tane mekanik var aslında. Ama bunlar birleşince gerçekten inanılmaz bir deneyim sunuyor. Özellikle dalarken yere yakın bir yerde ağ atarsanız gerçek hayatta ayaklarınızı çekme olasılığınız yüksek. Çok oyun oynayan bir insan olsam bile bazen kendimi o kadar kaptırdım ki yere düşeceğimi sandım. O kadar iyi olmuş.

spider-man ps4 swinging ile ilgili görsel sonucu

Dövüş de gene iyi olan şeylerden. Mükemmel değil. Aslında çok klasik. Tabii ki Batman Arkham serisi tarzı bir dövüşü var. Ama dövüşü o seriden değiştiren ve sıkıcılıktan çıkaran bir şey var. Spider-Man’in hızı ve tabii ki ağ atma özelliği. Dövüşte istediğiniz her an ağ atabiliyorsunuz. Düşmanlarınız arabalara, çöp kutularına, duvarlara, sokak lambalarına ve daha birçok yüzeye yapışabiliyor. Dövüş aşırı hızlı olmasa da karakterin hareketliliğini hissediyorsunuz. Adamın bacak arasından kayıp sırtına iki tekme vurma veya duvardan zıplayıp adamın suratına yumruk atma gibi özellikler dövüşü farklılaştırıyor.

Ayrıca etrafınızdaki çoğu şeyi düşmanlara fırlatabilirsiniz. Posta kutularını falan. İşi daha da ileri götürüp düşmanlarınızı da düşmanlara fırlatabilirsiniz. Önce ağ ile kaplayın. Sonra tutup döndürün ve düşmanlardan birine fırlatın. Bununla da kalmıyor. İlerledikçe hem daha fazla hareket, hem de daha fazla ekipman açıyorsunuz. Elektrikli ağ, ağ bombası, örümcek drone gibi cihazlar zaten eğlenceli olan dövüşleri daha da eğlenceli hale getiriyor. Özellikle mayın çok hoşuma gitti. Bunu bir yüzeye atıyorsunuz. Düşman o yüzeyin yanından geçtiğinde o mayından bir ağ fırlayıp düşmanı yüzeye çekip oraya yapıştırıyor. Bunu düşmanlarınıza da atabiliyorsunuz. Düşmanın üzerindeki mayın bir yüzeyi görünce yüzeye ağ atıyor. Yüzeyi çekemediği için düşman yüzeye çekiliyor ve gene yüzeye yapışıyor. Ya da bu mayın yüzey olarak başka bir düşmanı buluyor. Ve iki düşman bir birine yapışıp ağ ile kaplanıyor ve yere düşüyor. Bundan daha inanılmaz bir şey olabilir mi?

spider-man ps4 trip mine ile ilgili görsel sonucu

Hikaye ve karakterler inanılmaz. Ağ atma inanılmaz. Dövüş çok güzel. Bu oyunun hiç eksiği yok mu diye sorabilirsiniz. Maalesef var. Hem de bazı çok büyük eksikleri var. Mesela Boss savaşları. Hepsinin mantığı aynı. Düşman saldırısından kaç, sonra onu ağ ile kapla, ya da üzerine bir nesne at. Sonra git vur, vur, vur. Bunu 5-6 kere tekrarla, ve dövüş bitsin. Sanıyorum ki son dövüş harici hepsi bu mantığa sahip. Son dövüşte yaptığınız şey ise düşman saldırısından kaç, sonra direk vur, vur, vur. Yani kısaca hepsi aynı.

Ama oyunun bundan da büyük, en büyük sorunu ise Open World. Oyunun yan görevlerinin çoğu rezalet. Outpost dediğimiz yerler dövüş güzel olduğundan eğlenceli. Konulu yan görevler falan da var. Toplanabilirler zaten olacak. Ama oyunda bir de kule açma var. Kule açma. 2007 yılında AC 1 ile başlayan kule açma. Siz şaka mısınız? Oyunun en büyük şoku kesinlikle bu. Yapımcı firma Open World’ü 2010 yılını falan düşünerek tasarlamış. Outpost, kule açma falan. Yalan yok. Bazı iyi yan görevler de var. Mesela Taskmaster adlı bir düşmanının şehrin etrafına yerleştirdiği hız, gizlilik ve dövüş görevlerini yapıp en sonunda onunla dövüşmek. Ki bu Taskmaster karakterinin olayı düşmanının hareket şemasını ezberleyip ne yapacağını bilmek olduğundan onunla yapacağınız dövüş oldukça ilginç olacak. Ama bu güzel yan görevlerin kötülere oranına bakınca maalesef kötüler daha fazla.

spider-man ps4 train scene ile ilgili görsel sonucu

En azından hikayede devam etmek için yan görevleri yapmanıza gerek yok. Bazen Spidey ”Şehri çok yalnız bıraktım, biraz bakayım” diyor ama onu dediğinde bile herhangi bir yan görev yapmanızla bitiyor. 10-15 saniyenizi ayırıp bir tane kule açtıktan sonra direk biri sizi arayıp yeni ana görevinizi veriyor o yüzden sorun yok. Şimdi iyi şeylere geri dönelim. Aksiyon sahneleri çok güzel. E3 2017 ve 2018’de gösterdikleri 2 aksiyon sahnesi gerçekten harika. Ama onun dışında birkaç güzel aksiyon sahnesi daha var. Bazıları Uncharted serisindekilerle bile yarışabilir. Bu aksiyon sahnelerinin çoğunda da merak etmeyin, karakteri siz kontrol ediyorsunuz. Hızlı tuşa basma sahneleri de oluyor ama çoğunlukla karakterin kontrolü sizde oluyor, bu yüzden de sahnelerde sıkılmıyor, daha da heyecanlanıyorsunuz.

Fakat oyunda oynadığınız tek karakter Spider-Man değil. Bahsedeceğimiz 2 karakter daha var. İlki Peter Parker. Kendisinin kısımları genelde bir şeyler inceleme ve yürümeden ibaret. Bir de bulmaca çözme. Kendisi bilim adamı olduğu için arada bulmacalar çözüyorsunuz. Bu bulmacalar ilk başta anaokulu bulmacaları olsa da ilerledikçe zorluk artıyor. Fakat gene de sıkıcı oldukları kesin. Ama, şikayet edemem çünkü isterseniz bulmacaları kapatabiliyorsunuz. İkinci bahsedeceğimiz karakter ise daha ilginç. Mary Jane.

spider-man ps4 mary jane stealth ile ilgili görsel sonucu

Evet oyunda Mary Jane ile oynuyorsunuz. Ve çoğu insan sahnelerini gereksiz bulsa da ben sevdim. Basit gizlilik kısımları bunlar. En uzunu 15 dakika, en kısası ise 8 dakika falan sürdü. Çok yoklar ayrıca. 5 tane falan var sanırım. Bana hoş geldiler. Özellikle bir tanesindeki mantık gerçekten harika. Mary Jane ile ilerlerken karşılıklı konuşan düşmanlar çıkıyor. Bunları bir şekilde birbirinden ayırıp, ayırınca Peter’a sesleniyorsunuz ve Spider-Man olarak teker teker ikisini de hallediyor. Bu fikir çok hoşuma gitti. Spider-Man olarak yaptığınız gizlilik sahneleri de hoş. Çok fazla değiller, ama sıkmıyorlar. Spoiler olmasın diye söylemeyeceğim ama tek oynanabilen karakterler bu 3 tanesi değil. Sürprizler sizi bekliyor.

Aslında bu oyunun tamamı için geçerli diyebilirim. Daha doğrusu hikaye kısımlarının tamamı için. Sürpriz üzerine sürpriz üzerine sürpriz. Hem oynanış açısından, hem hikaye açısından. Ayrıca çok şey gördük diye de üzülmeyin. Oyun 3 Act’ten oluşuyor. Bize daha çok ilk Act’ten göstermişler. Biraz da ikinciden. Ama üçüncüden, neredeyse hiçbir şey göstermemişler. Sadece birkaç küçük sahne. Ama anlamlı sahneler olmadıkları için unutmuş olma ihtimaliniz bile var. Bu yüzden ilk Act’te ben de üzüldüm. Bunu gördüm, bunu da gördüm. Bunu zaten gördüm falan dedim sürekli. Ama Act III’e gelip hiçbir şey görmediğimi fark ettiğimde mutlu oldum.

spider-man ps4 mary jane stealth ile ilgili görsel sonucu

Son olarak teknik özelliklere gelelim. Ben oyunu PS4’te oynadım. Normal PS4’te. Grafikler çok güzel. Ama, Downgrade var. Azıcık da olsa var. Ama kızmadım. Çünkü Watch Dogs veya Division gibi bir durum yok. O oyunların gösterilen grafikleri inanılmazdı. Oyunlar normal grafiklere sahipti. Bu oyunda ise gösterilenler inanılmazdı, çıkan şey mükemmel. Witcher 3 gibi aslında. Evet, bilmiyorsanız o oyun da Downgrade yedi. Bariz bir şekilde hem de. Açıp bakabilirsiniz ilk oynanış videosuna. Ama kızmıyorum ona da. Çünkü gösterdikleri grafikler inanılmazdı, ama çıkan şey mükemmeldi. Frame Rate ise baya iyi. Oyun 30 FPS’de çalışıyor. PS4 Pro’da da öyle çalışıyor. Pro’da farkı 4K olması.

Konumuza geri dönersek düşmeler olsa da 20 saatlik oynanış süremde 3-4 taneye denk geldim. Ama burada bahsetmeden geçemeyeceğim şey kamera. Özellikle bitirici vuruşlar yaptığınızda kameranın sapıtma şansı çok yüksek. Üzdü. Son olarak müzikleri de çok beğendim. Özellikle ana tema müziği gayet güzel. Bu arada saat demişken ben 20 saat oynayıp genel olarak oyunu %95 bitirdim. Hikaye modu hızınıza göre 12-15 saat arası sürebilir. Bu arada bahsetmedim ama oyunda yetenek ağacı ve farklı kostümler de var. Klasik şeyler olduğundan bahsetmedim. Yetenek ağacı olmayan oyun yok, ve kostüm olayı da bir süredir Spider-Man oyunlarında var. Böylece yavaştan toparlama kısmına geçelim.

spider-man ps4 suit ile ilgili görsel sonucu

Oyunun eksikleri yok değil. Open World görevlerinin bazıları çok sıkıcı mesela. Ama bu kötü yönlerini, bazı başka yönlerde şu ana kadar gördüğümüz en iyi şeyleri vererek kapattı bence. Hikaye, süper kahraman oyunlarındaki en iyi hikaye. Karakterler de öyle. Dövüş, Spider-Man oyunlarındaki en iyi dövüş. Ağ atma mekaniği, Open World’de gezme olayını bir üst seviyeye çıkararak Open World’de boş boş gezmeyi eğlenceli yapmış. Open World’de gezmek konusunda kesinlikle Dünya’daki en iyi oyun falan herhalde. Bir ara göreve gitmek isterken bir baktım şehirde boş boş dolaşıyorum. Dönüp saate baktım, yarım saat dolaşmışım. İnanılmaz eğlenceli. Puanın bu kadar yüksek olmasının sebebi de bunlar. Bazı yerlerde eksikleri olsa da, başka yerleri inanılmaz yaparak bu puanı, ve oyun basınından gelen o yüksek puanları bence hak ediyor. 10 verenler beni şüphelendiriyor ama. Herhalde hiç Open World oyun oynamadılar. Kule açma olan oyuna üzgünüm ama 10 verilmez. Ayrıca söylememe gerek var mı bilmiyorum ama, Dünya’daki en iyi süper kahraman oyunu bu. Batman Arkham Asylum, Origins ve Knight’tan da daha iyi bence. Arkham City ile de yarışır.

Puan: 9/10

Not: Oyunun kutulu versiyonu galiba ülkemizde yok. Yani resmi olarak. Gitti Gidiyor’da falan ise 400 TL’ye var. İlginç. PS Store’da 300 TL. Ve 300 TL eder mi? Spider-Man fanıysanız evet, mutluluktan ağlayacağınız yerler var. Yoksa indirim bekleyin. Ama 180 TL ve altına düşer düşmez alabilirsiniz. O fiyatı hak eder. Ayrıca Spider-Man ile ilgili içerikler burada bitmiyor. Oyunun Jenerik Sonrası Sahnelerini(evet Marvel filmlerindeki gibi artık oyunlarında da var), Fotoğraf Modunu ve hele bu kadar güzel puanlardan sonra gelmesi kesin olarak bakılan devam oyununu konuştuğumuz yazılar gelecek. Spoilerlı olanlarda spoiler uyarısı olacak ve spoilerlı yazıların başlıklarında da spoiler olmayacak, merak etmeyin.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları