Battlefield V Açık Betası Nasıl Olmuş?

Battlefield V açık betası sabah 11:00’da başladı ve ben de yaklaşık 4 saat oynadım. Betada neler olduğundan ve oyunu beğenip beğenmediğimden de bahsetmeye geldim. Hemen başlayalım.

battlefield v ile ilgili görsel sonucu

Betada 2 mod ve 2 harita var. İlk mod Conquest modu. Klasik bayrak ele geçirme. Kendisinde Rotterdam ve Narvik haritaları mevcut. İkinci mod ise Grand Operations. Bu modda da sadece Narvik haritası var. Öncelikle Conquest modundan bahsedeyim. Klasik bir Battlefield Conquest modu aslında. Eğlenceli. Tanklar, uçaklar vs. hoş. Burada asıl bahsedilmesi gereken mod yeni gelen Grand Operations modu. Bu mod günlere ayrılmış durumda. Narvik haritası ilk günden oluşuyor. İlk günde hava karanlık oluyor ve bir takım uçaklardan atlayarak haritaya iniyor. O atmosfer gerçekten harika olmuş.

İlk günde göreviniz bombaları alıp A, B, C ve D bölgelerini patlatmak. Diğer takımda onları savunuyor. İlk günde genellikle defans yapanlar kazanıyor çünkü insanlar ne yapmaları gerektiğini pek anlamıyor. İkinci gün ise daha basit. Rush modunu oynuyorsunuz direk. 2 bölge var, birileri almaya, birileri korumaya çalışıyor. Onlar alınırsa haritanın ilerisine gidiliyor ve 2 bölge daha çıkıyor. Onlar da alınırsa son bölgeye gidiliyor. Onlar da alınırsa kazanılıyor. Dediğim gibi direk Rush modu.

narvik bf v ile ilgili görsel sonucu

Ve açıkçası her ne kadar Conquest’i sevsem de Grand Operations bence çok daha iyi. Her haritada değişecek görevler de var sanırım. Uçaktan haritaya atlama gibi atmosferik olayları da işin içine katınca Grand Operations modu bence oyunun kalbi olacak. Mekaniklere geçmeden önce bir de Tides of War’dan bahsedeyim. Tides of War da beta olarak yer alıyor. Peki nedir bu Tides of War? Aslında direk sezonlar diye düşünebiliriz. Şu an beta sezonundayız tabii ki çünkü daha oyun çıkmadı ama deneme kısmında bir takım görevleriniz var, onları yapıp ödüller kazanıyorsunuz. Ve her yeni Tides of War ile yeni haritalar, silahlar vs. eklenecekmiş. Dediğim gibi direk Sezon muhabbeti.

Gelelim mekaniklere. BF V bir FPS oyunu. Çok şaşırdınız değil mi? Şaka bir yana mekaniklerde aynı şeyleri tekrarlamak yerine yenilerinden bahsedeceğim. Vuruş hissi falan her zamanki gibi yerinde. Bildiğiniz Battlefield mekanikleri. Fakat etrafını süsleyen mekanikler değişmiş. Öncelikle artık cephaneniz çok az. Haritada bulunan cephaneliklerden almanız gerekiyor. Sağlık paketleri için de cephanelik gibi yerler var, oradan alabilirsiniz. İlk başta biraz zor gelebilir ama kısa sürede alıştım. Öncekilerde var mıydı bilmiyorum ama BF 1’de böyle bir şey yoktu diye biliyorum.

narvik bf v ile ilgili görsel sonucu

Sınıflarımız BF 1 ile aynı. Assault, Medic, Support ve Recon. Görevleri ve kullanışları da aynı şekilde duruyor. Tabii ki silahlar falan değişmiş. Silahlar demişken betada çok giremiyorsunuz o tarz şeylere. Olay çıkmasına sebep olan kişiselleştirme kısmı da betada kapatılmış. Squad’lar artık 4 kişilik. Ama o nerede doğmak istediğinizi seçtiğiniz menüye gitmeden arkadaşlarınızın yanında doğma şansınız da var. Güzel olmuş. Oyunla ilgili en beğendiğim şey ise kontroller. Camlardan atlayın, yerlerde sürünün, artık hareket konusunda hiçbir kısıtlama yok. Tabii ki uçamıyorsunuz ama gene de çok rahat olduğunu söyleyebilirim. Zaten rahattı, ama artık geriye doğru sürünme gibi yeni hareketler sayesinde daha da iyi olmuş.

Bir de son olarak bir şeyler kurmadan bahsedeyim. Her askerin bir alet çantası var ve bu alet çantasını kullanarak barikatlar vs. kurabiliyorsunuz. Yararını daha pek görmedim. Kullanan da görmedim. Ama belki bu modlardan dolayı böyledir. Farklı modlar ve farklı haritalarda daha çok işe yarayabilir bu sistem.

battlefield v fortifications ile ilgili görsel sonucu

Son olarak teknik kısımlara geçmek istiyorum. Ben oyunu normal PS4’te oynadım. Grafikler harika. Tek bir kelime etmeyeceğim. Ama buglar çok. Özellikle animasyon bugları. Havada kalan silahlar, garip şekillerde ölen adamlar falan derken baya bir Bug ile karşılaştım. Kesinlikle oynadıklarım arasında en çok bug’a sahip beta. Frame Rate ise genellikle sabit kalıyor ama çok patlama olduğunda düştüğü oluyor. PS4 Pro’da daha iyi bir Frame Rate’i olabilir, onu bilmiyorum. Ama normal PS4’te de çok rahatsız etmiyor. Bir ara tank alıp sadece evlerin içinden geçip yıkıma sebep olmuştum ve sabit bir şekilde kalmıştı. Biraz şansa bağlı.

Evet, ve aslında yazının sonuna geldik. Beta, olmuş. Ama gördüğümüz şey çok az. Ayrıca Battlefield 1 bana çok daha iyi bir oyun gibi geliyor. Sanki orada yıkım daha fazlaydı, daha doluydu diye hissediyorum. Müzikler de BF 1’de daha iyiydi. Gaza getiren, heyecanlandıran müzikler falan varken betada müzik var mıydı hatırlamıyorum bile. Bir tane korku filmi müziği var betada, garip. Sonuç olarak daha fazla şey görmeliyiz. Hikaye’den bir bölüm, yeni Co-op mod olan Combined Arms’dan bir oynanış, ve düzgün bir Battle Royale oynanışı bekliyorum. Şimdilik parasının karşılığı değil gibi. Zaten şu an Origin’de 460 TL, o fiyata hiç değmez. Ama PS4’teki 270 TL’ye de değmez.

Battlefield V Açık Betası Nasıl Olmuş? için 2 yanıt

  1. Eline sağlık , çok etkileyici bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları