The Walking Dead Final Season Episode 1 Spoilersız İnceleme – Sonun Başlangıcı

Telltale Games, 24 Nisan 2012’de bir efsaneyi başlattı. 24 Nisan 2012’de ne mi oldu? Walking Dead’in ilk sezonunun ilk bölümü ”A New Day” yayınlandı. Ve isimdeki gibi, o gün gerçekten de Telltale Games için yeni bir gündü. Walking Dead’in beklenmeyen başarısıyla birlikte Wolf Among Us, Tales from the Borderlands, Minecraft Story Mode gibi oyunlar yıllar geçtikçe gelmeye başladı. Fakat bir sorun vardı. Telltale özellikle Batman’in ilk sezonu ile bir düşüşe geçti ve ondan sonra bir daha toparlanamadı.

Batman’in korkunç hikayesi ve inanılmaz teknik sorunlarının yanında bence bir de Life is Strange’in etkisi oldu bu düşüşte. Sevin veya sevmeyin, Life is Strange aşırı tuttu ve Telltale’ın en büyük rakibi haline geldi. Fakat burada kazanan Life is Strange oldu. Çünkü Telltale’ın formülü artık bıkmıştı ve Life is Strange’de karakteri ve kamerayı kontrol edip, küçük bulmacalar çözebiliyorduk. Bir oyun gibi hissettiriyordu.

Telltale bunun için bir çözüm bulmalıydı. Hem de hemen. Ve, çözümü buldular. Oynanış konusunda her şeyi değiştirmek. Walking Dead Final Season’da bu değişimin ilk parçası. Bilmeyenler için Telltale, bu oyundan sonraki oyunlarında motor değiştirerek Unity oyun motoruna geçiyor. Bu oyunda yaptıkları şey ise daha çok oynanışla ilgili. Artık kamerayı kontrol edebiliyoruz. Harikaaaaaaaa…

the walking dead final season ile ilgili görsel sonucu

Başladığımız Yere Geri Döndük

Hikayemiz son oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Clementine bir şekilde AJ’i bulmuş ve hayatta kalmaya çalışıyorlar. AJ elbette kendilerine bir ev bulmalarını istiyor. Bir gün girdikleri bir evde yanlışlıkla ses çıkarıp zombiler tarafından basıldıklarında ise kaçarlarken bir gruba denk geliyorlar. Telltale’ın hikayelerini ve karakterlerini seviyorum, hep de sevdim. Batman’i bile sevdim. Ama bu, bence olmamış.

Böyle düşünmenin tek sebebi de aslında karakterler. Louis dışında herhalde hiçbirine ısınamadım. Ve özellikle bölümün sonundaki sahnede bizden yeni bir karaktere karşı güçlü bir duygu hissetmemiz istendiğinde de o duyguyu hissetmedim. Çünkü o karakteri tanımıyordum. Geçmişi umurumda değil, geleceği umurumda değil, ilişkileri umurumda değil, ne yaptığı veya ne yapmak istediği de umurumda değil. Evet 1. sezonda bu tarz şeyler yapıyordu ama bence ilk sezon karakterleri kesinlikle daha güzel ve net açıklıyordu. Ve zaten orada kimseyi tanımadığınızdan herkes eşit durumdaydı. Ama artık seride gördüğümüz tonla karakterden sonra yeni bir karakter için heyecanım pek kalmadı.

the walking dead final season episode 1 school ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca belli ki bu sezonda önemli karakterlerin hepsi çocuklardan ve gençlerden oluşacak. Tek düşündüğüm şey efsanevi Walking Dead serisinin sonunu bu karakterlerle mi yapacağız oldu. Karakterlere girmişken Clementine ve AJ’den de bahsetsem iyi olacak. İkisine de bayıldım. Clementine zaten çok uzun süredir tanıdığımız bir karakter, AJ’in ise çok saf ve bilgisiz olması çok hoşuma gitti. Bu yeni dünyada doğmuş bir çocuk olarak bizim normal algıladığımız şeylerden korkması aşırı tatlı, ama bir o kadar da üzücü aslında.

Ama burada Clementine’ın karakterinde bir değişim gördüm. Önceki sezonda Javier ile ilk tanıştığında ona karşı çok temkinli davranırken buradakilere hiçbir şey yapmaması ilginç geldi. Tamam anlıyorum, AJ’i kurtardılar ama Javier’in kafasına pompalı doğrultmuştun, bunlara da o kadar ileri gitmeden bir önlem alsan olmaz mı? Cebindeki bıçaktan başka bir şey yok resmen. Çıldırdım izlerken. Ya da oynarken mi demeliyim?

Geçen sezonda Clementine’ın olayı biraz daha dost canlısı olmayı öğrenmesiydi, bunu anladım. Ama her oyunda en az 1 grup gördüğümüzü düşünsek bunu daha önce 3 kez yaşadın be kızım. Her zaman bir hain çıkar, ya da biri korkup bir şeyler yapar. Bir de can var yanında. Ona ne yapacaklarını düşünsene. O kısım biraz sinirimi bozdu. Ve genel olarak bölümün en zayıf noktasının hikaye ile karakterler olduğunu düşünüyorum.

the walking dead final season episode 1 school ile ilgili görsel sonucu

Birisi Life is Strange Mi Olmak İstiyor?

Oynanış konusunda oyunun büyük yenilikleri var. Ve bence bölümü kurtaran da bu yenilikler oluyor. En büyük yenilik herhalde artık çoğu yerde kameramızın Clementine’ın omzunda olması ve kamerayı istediğimiz gibi döndürebilmemiz. Bu gerçekten oyunu değiştirmiş. Önceki oyunlarda bir süre sonra etrafı araştırmaktan sıkılırdım ama bunda o kadar araştırarak gitmişim ki bölümdeki tüm Toplanabilir eşyaları bulmuşum.

Ve evet, artık bölümlerde toplanabilir eşyalar var. İlk bölümde 6 tane var ve bulmaları çok zor olmasa da kontrolün size bırakıldığı her yeri en az 2 kere araştırmanız tavsiye edilir. Özellikle açık alanlara dikkat edin. Kıyıda köşede kaçırdığınız bir şey olabilir. İç mekanlardaki toplanabilir eşyaları bulmak daha kolay o yüzden. Fakat herhalde yapımcılar da bunu bildiğinden daha çok dış mekanlara koymuşlar toplanabilir eşyaları. Neyse, çok fazla bahsettim bunlardan, geçelim.

the walking dead final season episode 1 ile ilgili görsel sonucu

Kamera bizim kontrolümüze bırakılıyor çoğu zaman, ama klasik Telltale oynanışının bir yere gittiği yok. Gene bol bol izliyoruz, seçim yapıyoruz ve ekranda çıkan tuşlara basıyoruz. Ama artık aksiyon sahneleri biraz değişmiş. İki tip aksiyon sahnesi var artık. Biri geleneksel hızlı tuşa basma sahneleri. Bu sahnelerde bir yenilik yok ama sahne olarak güzel olduklarını söylemem lazım.

İkincisi ve bölümde daha çok yer edeni ise Clementine’ı yürütebildiğimiz aksiyon sahneleri. Bu bölümde 3 ya da 4 yerde zombiler gelirken Clementine bıçağını çıkarıyor ve biz de zombilere vurabiliyoruz. Hemen Batman Arkham tarzı bir dövüş düşünmeyin tabii ki. Bu kısımlarda 2 seçeneğimiz oluyor. Ya zombiyi direk öldürmek, ya da sersemletmek. Peki neden öldürmek varken sersemletmelisiniz? Çünkü zombiler genelde kalabalık geliyor ve siz öldürürken arkanıza geçip sizi ısırabilirler. Oyunda 2 kere Game Over ekranını gördüm, bu harika bir şey. Bir Telltale oyunda görmeyeli uzun zaman olmuştu çünkü.

Ayrıca bu tarz aksiyon sahneleri ilk başta biraz tek düze başladılar, ama ortalara doğru olan, ve sonlara doğru olan sahneler gerçekten harika. Oralara bayıldım. Bunun dışında bir de küçük bir sürpriz kısım var. Ama onu da size bırakayım. Sürpriz derken de büyük bir şey beklemeyin. Oyun 2 dakikalığına falan küçük bir oynanış elementi ekliyor, ve hoş olduğunu söylemem lazım. O yüzden oynayıp kendiniz görün. Son olarak etrafı bolca gezdim ve yavaş ilerledim. Sonucunda ise bölümü 2.5 saatte bitirdim. Hızlı oynanırsa 1 saat 45-50 dakikada da bitebilir. Ama ortalama olarak 2 saat sürdüğünü söylemek bence yanlış olmaz.

the walking dead final season episode 1 ile ilgili görsel sonucu

Black Ops 4’ü Yüksek Ayarlarda Oynatan Bilgisayarda Kasmak?

Oyunun en büyük darbesi ne hikayesi, ne de karakterleriydi benim için. Teknik performansıydı. Herhangi bir Bug vs. görmedim. Ama oyun özellikle şu yeni Clementine’ı kontrol ettiğimiz aksiyon kısımlarında aşırı kastı. Bilmiyorum bu sorun sadece bende mi vardı ama Rendering’i Low’a alıp Anti Alising’i kapattığımda bile hale bazı yerlerde oyun 2 saniye falan donuyordu. Büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için.

Grafikler güzel ama renklerde bence bir sıkıntı var. Önceki oyunlar daha renkli gibi gelmişti. Bundaki renk paleti beni biraz üzdü. Müzikler ise, hatırlamıyorum. Toparlamadan önce seçimlerin etkisinden de bahsedeyim. Gene elbetteki hepsi etkili değil ama 2,3 tane etkili olan hatırlıyorum. Bununla ilgili daha detaylı bilgiyi spoilerlı konuşma yazısında yapacağım. Bölümü bir kere daha oynayıp tüm başarımları kazanmak istiyorum.

Karar

Walking Dead Final Season’ın ilk bölümü oynanış açısından büyük yeniliklere sahip olsa da etkileyicilikten uzak karakterleri ve kötü performansı yüzünden tam potansiyeline bence ulaşamadı. Ama buna rağmen dediğim gibi oynanıştaki yenilikleri o kadar fazla ve o kadar iyi ki puanı çok düşürmedim. Walking Dead serisindeki en kötü ilk bölüm olduğunu düşünsem de gelecek bölümler için çok umutluyum.

Puan: 7/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları