Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

 

Oyun Bilgisayarı Toplamak

Oyun bilgisayarı toplamak gerçekten biraz karmaşık gözükür. Canınızı sıkmayın. Aslında toplayacağınız parçaların fiyatını ve hızlarını bir şekilde cebinize uygun ayarladığınızda aslında bu işin o kadar karmaşık olmadığının farkına varacaksınız. Eğer hayvani bir oyun bilgisayarı istiyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

1. İşlemci Seçimi (CPU)

Makinanın beyni. Oyun oynarken en hızlı işlem yapabilen işlemciyi seçmek her zaman avantajdır. En modern işlemciler ise çok çekirdekli (multi-core) olarak adlandırılır. Bunun amacı ise birden fazla işlemi tek bir işlemciyle olabildiğince hızlı yapmak. İlk kez satın alacaklar için hep “Ya aslında çekirdeği fazla olsun.” düşüncesi çok yanlıştır. Intel’in Quad-Core yani 4 çekirdekli işlemcileri AMD’nin 8 çekirdekli işlemcisi ile neredeyse aynı performansı sergiliyor. Tabi bunun etkisi olan şeyler başlıca işlemcinin mimarisi ve tükettiği güç. Tabi size gidin Intel işlemci alın demiyorum fakat aldığınız ya da alacağınız işlemciyi internette bir araştırın. Diğer markalarla bir fiyat performans testi yapın. Cebinize hangisi uygunsa onu seçin.

2. İşlemci Soğutucu (Termal macun gerektirir)

İşlemci soğutucu aslında en önemli başlıklarımızdan birisi. Aslında bizim ihtiyacımız olan şey ufak bir esinti. Fakat işin asıl olayı ise termal macundan geçiyor. İşlemciyi soğutmanın en iyi yollarından birisi olan macun yöntemi gerçekten soğutma teknolojisinde çığır açtı. Aslında biraz komplike gözüksede termal macunu nereye süreceğinizi ve ne sıklıkla bu macunu değiştireceğinizi öğrendikten sonra tereyağından kıl çeker gibi halledeceksiniz. 6-7 ayda bir güzel bir şekilde sürerseniz kesinlikle performans kaybı yaşamadan oyunları oynama şansına sahip olursunuz.

3. Anakart

Bilgisayarın bütün ekipmanlarının birbiriyle bağlantılı olduğu yerdir. CPU yu seçtikten sonra, CPU’nuza uyumlu bir anakart seçmelisiniz. Çünkü her işlemcinin kendine has bir SOKET sistemi bulunmakta. Ayrıca dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi USB 3.0 ve 3.1 bağlantılarının mevcutluğu. Artık USB 2.0 tarihe karışıyor. Bu yüzden 3 ve üzeri USB girişlerini tercih edin. Ayrıca dikkat edin anakart üzerinde bir HDMI çıkışı bulunuyormu. Eğer bulunmuyorsa mazallah ekran kartınıza bir şey olduğunda işlem yapabilmeniz için bir ekran çıkışının daha olması sizin işinizi kolaylaştırır. Tabi bir de ekran kartınızı taktığınız PCI Express slotları bulunmakta. Ekran kartından sonra bahsedeceğim ama bu adımı da atlamamanızı tavsiye ederim.

4. RAM (Rastgele Erişim Belleği)

Eğer bilgisayarınızda yeteri kadar RAM bulunmuyorsa, oyunlar ve programlar biraz daha yavaş çalışır. Ayrıca 32 ve 64 GB ram arasında pek bir değişiklik olduğunu söyleyemem. Eğer bütçeniz çok fazla değilse 16 GB ram sizin için paha biçilemezdir.

Eğer iki adet RAM kullanıyorsanız birlikte sağlıklı çalıştıklarından emin olmanız gerekmektedir. Yani uyumlulukları çok önemli. Kullandığınız RAM’lerin hızlarını ve mümkünse modellerini aynı tutun. Daha sağlıklı performans alırsınız. Eğer 16 GB ram kullanacaksanız 64bit bilgisayarlar için 2 adet 8GB (mümkünse aynı firma ve modelin) kullanın. Eğer hala 32 bit sevdalısıysanız 4 adet 4 GB ram kullanmanızı tavsiye ederim.

5. Hard Disk

Bütün resimlerinizin, müziklerinizin, oyunlarınızın yani kısacası bilgisayarınızda barınmasını istediğiniz her şeyin kaydedildiği yerdir. Güvenilir bir firmadan almanızı tavsiye ederim. Nitekim diğer firmalar pek sağlıklı olmayabiliyor. Bad sector ve diğer hard disk arızalarından bıktıysanız. Günümüzde yaygınlaşan SSD kullanımı artık hard disklerin de bir adım atladığının göstergesi. Muazzam veri akışı ile büyük yüklü dosyalarımızı anında aktarabildiğimiz bir sistem SSD. Tabi buna göre fiyatı da fazla. Eğer bütçeniz yeterli değilse sizi kurtarabilecek bir SSD almanızı tavsiye ederim (128 GB). Ama eğer bütçe sıkıntınız yoksa tüm bilgi bankanızı SSD’lerden oluşturabilirsiniz.

6. Güç Kaynağı (Power Supply)

Eğer bu arkadaşa sahip değilseniz ve diğer parçaları aldıysanız şöyle bahsedeyim. Bu arkadaş olmadan bir yığın pahalı metal ve plastik parçasına sahipsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere (kısaca PSU) bilgisayarınızın hayat kaynağı. Bazı kasalarda entegre edilmiş güç kaynakları bulunabilir. Fakat hepsi değil. Her türlü bilgisayarınızın tüm parçalarına yetecek bir güç kaynağınız olmalı. Buradaki linke tıklayarak bilgisayarınıza ne kadar güç gerektiğini görebilirsiniz.

7. Kasa

Birincisi aldığınız anakartın bu arkadaş ile uyumlu olması gerekiyor. Eğer anakart uyumlu değilse arkadaş sadece metal yığını olarak evinizin bir köşesinde annenizin içine çiçek ekebileceği bir malzeme olabilir. Gözünüze hitap edecek bir şey de seçebilirsiniz ya da çok basit bir şey de olabilir. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Ama şunu unutmayın. Bilgisayarı soğutmanız için gerekli ekipmanların rahat rahat içine koyabileceğiniz bir kasa olmalı. Yoksa elleriniz çok yorulur.

8. Yuppii Ekran Kartı

Şimdi geldik gözümüzün nuruna. PCI Express slotuna girecek arkadaş bu. Nvidia mı? AMD mi? Bu kavgaya bende girmek istemiyorum. Ama Nvidia pahalı ve sağlam. AMD ucuz ve kırılgan diyebilirim. Tabi bunu sadece benim keşfettiğim ve arkadaşlarımın tavsiyeleri, geridönüşleri aracılığıyla söylüyorum. Yoksa AMD iyidir iyi :D. Eğer biraz daha ciddiye kaçarsak video Ram diye bahsettiğimiz ayrı bir RAM mevcut bu müthiş kartın içinde. Oynadığınız oyunun grafiklerini önbelleğinde tutar ve size anında yansıtır. Tabi bunun için çekirdek hızının da hızlı olması gerekir. Bit aslında grafik işlemcisi ile video ram arasındaki iletişimi sağlar. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi yani.

Aha! Şu an nasıl bir bilgisayar toplayacağını öğrendin. Tebrikler. Hem paranı iyi yönde kullandın hemde kimsenin başını ağrıtmadın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır? için 3 yanıt

  1. OzgurLog
    11 Nisan 2017 02:14 (279 yorumu var)

    Eline sağlık Ali. Gerçekten ne yönde adımlar atılmasına yön veren bir yazı olmuş. PC toplarken aceleye getirmemek lazım. Dediğin gibi uyuma önem verilmeli.

  2. Ayhan
    11 Nisan 2017 19:25 (0 yorumu var)

    Teşekkürler. Yazı çok yararlı oldu.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları