Xbox’ın Playstation’a Karşı Tek Artısı

Yarış oyunlarını çok sevmemekle beraber arada özellikle Arcade olanları çok sevip oynamışlığım var. Geçenlerde de çok azıcık Forza Horizon 3’ü deneyebildim, ve açık konuşayım, bayıldım.

Ä°lgili resim

Xbox’ın özellikle bu jenarasyonda PS4 karşısında ezildiğini kabul etmemiz lazım. Her ne kadar son yaptıkları E3 konferansı oldukça güzel olsa da öncekiler çok kötüydü, ve zaten Xbox One’ın tanıtıldığı konferans da çok kötüydü. Kendi kendime Xbox’ın Playstation’a karşı bir artısı var mı diye düşünürken de aklıma Forza serisi geldi. Bazıları Geriye Uyumluluk ve Xbox Game Pass de diyebilir ama düzgün Exclusive oyun olmayınca bunlar maalesef havada kalıyor. Çünkü o iki şey de bir yan unsur. Ana unsurlar her zaman Exclusive oyunlardır ki Xbox’ta artık Exclusive diye bir kavram kalmadı. Her oyun PC’ye de çıkıyor.

Her neyse. Forza’ya dönersem, oyuna bayıldım. Ve bu arada PC’de oynadım tabii ki. Xbox One almak gibi bir niyetim yok. Ama gene de sorunlarım oldu ve hem sevdiğim hem sevmediğim yönlerden bahsetmek istedim. Öncelikle ilk dikkatimi çeken şey grafikler oldu tabii ki. Hiçbir lafım yok. Herhalde bir yarış oyununda şu ana kadar gördüğüm en iyi grafiği gördüm. En iyi olmasa da en iyilerden biri diyebilirim kesinlikle. Fakat ilk fark ettiğim diğer şey de oyunun resmen sorunlu olduğu. Evet Microsoft Store gene saldırıya geçiyor. Gears of War 4’ü oynamıştım, onda da benzer sorunlar olmuştu. Oyuna tıkladığınızda açılış ekranında kalabiliyor, orayı geçince yapımcıları gösterip ana ekranı çıkarmadığı oluyor, yüklemelerde takıldığı oluyor.

 

Ki zaten oyunun başındaki ”Optimizing for your PC” kısmını hiç anlamadım. O ne demek ya? Direk düz Loading desen olmuyor mu? Optimizing kelimesi ne anlayamadım tam olarak. Ayrıca o yüklemenin de fazla uzun olduğunu söylemek istiyorum. Ki zaten tüm bu sorunlar yüzünden 1 saat anca oynayabildim, sonrasına devam etmedim. Her neyse. İlk yarışlardan sonra garaj kısmına geldiğimizde o kısmı da çok beğendiğimi söylemem lazım. Bol araba çeşidi ve yapılabilecek tonla kişiselleştirme. Renkler ve desenler konusunda zaten uçmuşlar, tebrik ettim. Çok uzatmak istemiyorum o yüzden yavaştan sonuca geçeyim.

Yarış oyunlarından anlamayan biri olarak Forza Horizon 3’ü çok beğendim ve kesinlikle 4’ü de merakla bekliyorum. Sanırım Game Pass’te olacakmış, çıkınca Game Pass alıp oynamayı gerçekten istiyorum. Ve Xbox’ın Playstation’a karşı en büyük, ve aslında tek artısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Gears of War 4’ü de oynadım, hatta bitirdim ve, onu bir artı olarak değerlendiremem. Puan falan vermiyorum çünkü oyunu bitirmedim. Yarış oyunları sevenlerin bakmasını öneriyorum, ama aynı zamanda Microsoft Store’a da dikkat etmeleri gerektiğini söylüyorum. Çünkü çok rastgele. Bende bu sorunlar oldu ama sizde hiç sorun olmayabilir. Veya benden daha kötüleri de olabilir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları