2018’in İlk Yarısında Çıkan Oyunlar

Artık her yıl, oyun basını tarafından yapılan(geçen sene ben de yaptım sanırım) yazı serisi ”Yılın İlk Yarısında Çıkan Oyunlar Değerlendirmesi” ve ”Yılın İkinci Yarısında Çıkacak Oyunlardan Beklentiler” bu sene bizde de var. Bu da yılın ilk yarısında çıkan oyunların değerlendirmesi. Yarın ise karşınızda yılın ikinci yarısında çıkacak oyunlar ve onlarla ilgili beklentilerimden bahsedeceğim bir yazı gelecek. İsterseniz hemen başlayalım.

2018 ile ilgili görsel sonucu

Not: Listedeki oyunlar Indie veya AAA fark etmeksizin kendi türünde ses getirmiş popüler oyunlar olacak. Elbette daha fazla oyun var, hatta 2-3 katı oyun var ama bunlar popüler ve dediğim gibi ses getirenler.

Not 2: Her oyun hakkında detaylı konuşmadım çünkü mesela UFC hakkında hiçbir bilgim yok, sizin vaktinizi de boşa harcamayayım diye direk isim verip geçtim bazılarını.

23 Ocak – The Inpatient(PS4)

PSVR özel oyunu olan The Inpatient’ın bu listede olmasının tek sebebi oyunun Until Dawn evreninde geçmesi ve aynı geliştirici tarafından yapılması. Until Dawn benim sevdiğim bir oyun ve devam oyunu, yan oyunlar falan bekliyordum zaten. Rush of Blood isimli ilk VR oyunu tam beklediğim şey olmasa da bu oyun tam beklediğim şeydi. Bir yan oyundu. Ama maalesef PSVR mecbur olduğundan deneyim edemedim, ve edemeyeceğim gibi gözüküyor.

the inpatient ile ilgili görsel sonucu

26 Ocak – Monster Hunter: World(PS4, Xbox One)

Capcom’un onca seneden sonra sonunda tekrar ana konsollara getirdiği Monster Hunter serisinin bu yeni oyunu World oldukça iyi, hatta fazla iyi yorumlar aldı. O kadar iyi yorumlar aldı ki ben bile şaşırdım. Kötü olmasını bekliyor muydum? Hayır. Bu kadar iyi olmasını bekliyor muydum? Kesinlikle hayır. Seriye yeni fanlar kazandırırken hali hazırda bulunan fanları ise sevindirmeyi başardılar. Böylece de Monster Hunter’ın uzun bir süre daha devam edeceği kesinleşti sanırım. Satış olarak da Capcom’un en iyi oyunu falan oldu galiba. Bravo.

monster hunter world ile ilgili görsel sonucu

2 Şubat – EA Sports UFC 3(PS4, Xbox One)

ufc 3 ile ilgili görsel sonucu

6 Şubat – Shadow of the Colossus(PS4)

Efsane PS2 oyunun PS4’e gelen Remake versiyonu. Maalesef Team Ico’nun hiçbir oyununu oynamadım. Ne Ico’yu, ne Shadow of the Colossus’u, ne de Last Guardian’ı. PS Plus verirse kesinlikle bakarım, ama onun dışında pek sanmıyorum. Bana hitap etmiyorlar gibi duruyor çünkü ve belki de başına bakıp sileceğim bir oyun için 120 TL vermek istemiyorum doğal olarak.

shadow of the colossus ile ilgili görsel sonucu

13 Şubat – Dynasty Warriors 9(PC, PS4, Xbox One)

Dynasty Warriors tarzı oyunları seviyorum ama hiçbir zaman onlara para veresim gelmedi. Zaten oynadığım tek oyun Gundam da PS3 ile birlikte bedava verilmişti. O yüzden pek konuşamayacağım. Denemek isterim, ama zaman harcamalı mıyım? Emin değilim.

dynasty warriors 9 ile ilgili görsel sonucu

13 Şubat – Kingdom Come Deliverence(PC, PS4, Xbox One)

Gelelim övüle övüle soğuduğum oyuna. Oynamayacağım arkadaş şu oyunu. FPS dedin mi benim moralim bozuluyor. Cyberpunk 2099 da FPS olacakmış. Büyük ihtimalle onu da oynamayacağım. Sevmiyorum hem FPS, hem de RPG olan oyunları. Ve hayır, burada Far Cry’ı RPG’den saymıyoruz. Yetenek puanı ve seviye ekleyince RPG olunmuyor çünkü. RPG elementleri barındıran oyun oluyor. Oynamayacağım o yüzden. Yeter. Ama kendimi geçersem oyun baya sevildi ve birçok oyuncunun Top 10 listesinde olacağından eminim.

kingdom come deliverance ile ilgili görsel sonucu

16 Şubat – Fe(PC, PS4, Xbox One)

fe ile ilgili görsel sonucu

20 Şubat – Age of Empires: Definitive Edition(PC)

age of empires definitive edition ile ilgili görsel sonucu

20 Şubat – Metal Gear Survive(PC, PS4, Xbox One)

metal gear survive ile ilgili görsel sonucu

6 Mart – Final Fantasy XV Windows Edition(PC)

Final Fantasy oyunlarından hiçbirini oynamadım ve çoğu da ilgimi çekmedi. XV ise, biraz arada kaldım kendisi için. Windows Edition ile toparlandı falan diyorlar ama baksam mı bakmasam mı emin olamadım. Denemek istediğim oyunlardan, ama fırsat bulabilir miyim, emin değilim.

final fantasy xv windows edition ile ilgili görsel sonucu

13 Mart – Devil May Cry HD Collection(PC, PS4, Xbox One)

devil may cry hd collection ile ilgili görsel sonucu

16 Mart – Burnout Paradise Remastered(PS4, Xbox One)

Burnout serisi PS2’de zamanımı baya çalmıştı. Çok sevdiğimi de eklemem lazım. Ama Paradise çıktığında beni maalesef etkilememişti ve oyunu oynamamıştım. Ben serinin bir şekilde tekrar geri dönmesini bekliyordum. Döndü de. Paradise Remastered ile birlikte. Gerçekten mi? Onca oyunun içinden bunu mu buldunuz Remaster için? Allah sizi bildiği gibi yapsın. 3’ü falan yapsaydınız keşke. O zaman alırdım kesinlikle.

burnout paradise remastered ile ilgili görsel sonucu

20 Mart – Assassin’s Creed Rogue Remastered(PS4, Xbox One)

assassin's creed rogue remastered ps4 ile ilgili görsel sonucu

20 Mart – Attack on Titan 2(PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch)

attack on titan 2 ile ilgili görsel sonucu

20 Mart – Sea of Thieves(PC, Xbox One)

İlk gördüğümde işe yaramaz bir oyun olduğunu söylemiştim, haklı çıktım. Sea of Thieves, oyundaki gemiler gibi battı. Yavaş yavaş, acı bir şekilde. Pardon yanlış oldu. Çok hızlı patladı duyurulunca, çıkınca da çok hızlı battı. Şimdi de oyunu kurtarmaya çalışıyorlar. Bu oldukça zor bir iş ve son yıllarda pek başarılı bir taktik olmadı. Bakalım bunda olacak mı?

sea of thieves ile ilgili görsel sonucu

23 Mart – A Way Out(PC, PS4, Xbox One)

Oynadığım en iyi Co-op oyunlardan biri. Kesinlikle senenin en sevdiğim oyunlarından biri ve herkesin oynamasını tavsiye ediyorum. Zaten incelemesi var sitede. Bakabilirsiniz.

a way out ile ilgili görsel sonucu

27 Mart – Far Cry 5(PC, PS4, Xbox One)

Gene zaten incelemesi var. Aynı oyun, aynı sıkıcılıkta. Daha önce hiç oynamadıysanız bile bundan başlamanın amacı yok. 3 veya 4’ten başlayın. 5’e hiç gerek yok. Co-op durumunu bilmiyorum ama onun için de 4 var. Aynısını 4’te de yapabiliyorsunuz, ve o daha ucuz. Tek kişiyseniz zaten direk 3’e koşun. Hepsini oynadıysanız ise almayın. Seri aklınızda güzel kalsın.

Ä°lgili resim

17 Nisan – Yakuza 6: The Song of Life(PS4)

yakuza 6 ile ilgili görsel sonucu

20 Nisan – God of War(PS4)

Çok uzun ve detaylı bir incelemesi var o yüzden hiç gevezelik yapmayacağım. Şimdilik yılın en iyi oyunu. Evet birkaç rakibi var ama gene de kesinlikle oynayan herkesin ilk 3’ünde yer alacağına, ve yer alması gerektiğine inandığım bir oyun. İnanılmaz bir şaheser.

god of war ile ilgili görsel sonucu

22 Mayıs – State of Decay 2(PC, Xbox One)

Ä°lgili resim

25 Mayıs – Dark Souls Remastered(PC, PS4, Xbox One)

dark souls remastered ile ilgili görsel sonucu

25 Mayıs – Detroit: Become Human(PS4)

300 TL olduğundan dolayı oynayamadığım ama çok oynamak istediğim Detroit’in de senenin en iyi oyunlarından biri olduğuna inanıyorum. Tabii ki oynamadım ama demosu beni baya etkilemişti, o yüzden iyi bir oyun olduğunu umuyorum, ve indirimini bekliyorum.

detroit become human ile ilgili görsel sonucu

5 Haziran – Onrush(PS4, Xbox One)

onrush ile ilgili görsel sonucu

5 Haziran – Vampyr(PC, PS4, Xbox One)

Ä°lgili resim

9 Haziran – Unravel Two(PC, PS4, Xbox One)

unravel two ile ilgili görsel sonucu

12 Haziran – Jurassic World Evolution(PC, PS4, Xbox One)

jurassic world evolution ile ilgili görsel sonucu

15 Haziran – Lego The Incredibles(PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch)

İncelemesi var. Oldukça eğlenceli bir çocuk oyunu. Kardeşinizle, çocuğunuzla veya sizden küçük biriyle oynamak için oyun arıyorsanız denenmeli.

lego the incredibles ile ilgili görsel sonucu

29 Haziran – Crash Bandicoot N Sane Trilogy(PC, Xbox One, Nintendo Switch)

Geçen sene PS4 için çıkan ve çıktığında sevinçten patladığım oyun PS4 sahibi olmayanlar için de geldi. Platform oyunlarının atalarından biri olan Crash Bandicoot, bence platform oyunu seven herkesin denemesi gereken bir oyun. Seversiniz, sevmezsiniz bilmiyorum ama benim hayatımda en sevdiğim oyun serisi, ve öyle olmaya da devam edecek.

crash bandicoot n. sane trilogy ile ilgili görsel sonucu

29 Haziran – The Crew 2(PC, PS4, Xbox One)

the crew 2 ile ilgili görsel sonucu

İşte bu kadar. 2018’in ilk yarısında çıkan oyunlar bunlar, ve bu oyunlardan en çok God of War ile A Way Out’u beğendim. Ama God of War daha üstte. Tabii ki sene sonunda da bir liste yapacağım ama oynamadığım, oynamak istediğim, listede olabileceğine inandığım tüm oyunları deneyeceğim. Fakat sene sonuna doğru çıkacak çok oyun da var, o yüzden sene biter bitmez bir liste beklemeyin. Çünkü Shadow of the Colossus, Devil May Cry falan derken denemek istediğim tonla oyun var, o yüzden Mart veya Nisan 2019’da falan en sevdiğim 2018 oyunları listesi görebilirsiniz. Ona ne yeterli zaman var, ne de yeterli para var, ben ne yapayım?

 

 

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları