İncelememsi: Far Cry 5 – 5. Nesil Far Cry 3

Far Cry 3 çıkış yaptığında resmen ortalık yıkılmıştı. Herkes oyunu çok beğenmiş, Vaas’ı yere göre sığdırmamış, gece gündüz oynamıştı. Far Cry 3 çok beğenilmişti ve beğenilmekte haklıydı. Evet, bence de çıktığı yılın en iyi oyunlarından biriydi Far Cry 3. Ardından Blood Dragon geldi. Oynamaya çalıştım ama sıkıldım. 4 geldi, oynadım. 43 saat oynadım! Sonra Primal geldi ve sıkıntıdan patladım. Peki ya 5?

Ä°lgili resim

Öncelikle bu yazının bir inceleme olmadığını hatırlatayım. Çok yüzeysel bir şekilde anlatacağım oyunu. Ve tabii ki oyunla ilgili sorunumu. Hikayemiz her klasik Far Cry oyunu gibi. Çöp. Hatta pardon, bunda hikaye bile yok. Oyuna başlıyoruz, 1 saat sonra açık dünyaya bırakılıyoruz ve amacımız 3 farklı bölgeye gidip, buralarda görevler yaparak o bölgeden sorumlu elemanın dikkatini çekmek, ve en sonunda onu alt etmek. Evet, artık oyunda bir hikaye bile yok. Sadece, hepsini öldürmeye çalışıyoruz. Karakterler desek, iyi karakterler zaten çöp. Kötü karakter ailesi ise, fena değil. Hatta benim en sevdiğim kötüler bu oyundaydı diyebilirim. Bir aile olmaları hoş.

Oynanış kısmında aslında çok bir değişiklik yok. Fakat sıkıcı olan her şey oyundan çıkarılmış. Avcılık? Var ama yapmanıza gerek yok, çünkü artık öyle cüzdan yapma vs. yok. Kule tırmanma? Yok. Seviye atlayıp yetenek açma? Yok. Yetenek açmak için Challenge’lar yaptığınızda aldığınız, veya etrafta bulduğunuz puanları kullanmanız gerekiyor. Yani kısaca oynanıştaki tüm sıkıcı elementler çıkarılmış. Yerine bolca eğlence ve ciddiyetsizlik konmuş. Evet, bu oyun öncekiler gibi ciddi bir oyun değil. Saçma sapan şeyler oluyor. Tabii ki Saints Row veya Deadpool kafası beklemeyin ama bu gidişle sonraki oyun o olacak.

far cry 5 ile ilgili görsel sonucu

Oynanışta benim sıkıntım, oyunun iyice Ghost Recon Wildlands’e benzemesi oldu ki o oyundan nefret ediyorum. İlk gittiğim bölgede etrafı bol bol dolaştım. İkincisinde ise başlarda dolaşarak gittim fakat sonlarına doğru bir sıkıldım, ardından bir daha etrafı gezmedim. Benim oyun ile ilgili sorun bu oldu. Evet, sıkıcı olan şeyleri çıkarmışlar, ama artık oyunun kendisi sıkıcı. Mekanikler sıkıcı. Artık daha fazla Wingsuit uçuşu, kanca atma falan görmek istemiyorum. Sıkıldım artık. Far Cry 3 mekanikleri kullanılarak yapılan 5. oyun bu. Ve mesela AC serisi iki oyunda bir ara yüz falan yeniliyor. Bunlar onu da yapmıyorlar. Bu oyunun menüleri sanki direk Far Cry 4’ten alınma gibi.

Bir de oyuna Co-op eklemişler. Öyle nasıl olur, bilmiyorum. Eğlenceli olabilir ama maalesef test edebilecek bir arkadaşım yok. Fakat bu kadar eleştirdim, sevdiğim bir yanından bahsetmezsem olmaz. Yanınıza arkadaş çağırıp, yapay zekaya emirler vermek falan çok hoş. O mekaniği gerçekten sevdim. Ve mesela onları bir aracın sürücü koltuğuna bindirip, bir bölgeye gitmesini söyleyip, o sırada siz araca monte edilmiş silahlar ile etrafa sıkabilirsiniz. Bence harika bir şey.

far cry 5 ile ilgili görsel sonucu

Toparlamak gerekirse eğer son 2 sene içinde Far Cry oynadıysanız, aşırı sıkılırsınız. Onun dışında eğer ki 2 seneden daha önceki bir zamanda oynadıysanız, veya hiç oynamadıysanız, bakılabilir. Ama aslında o durumda da tavsiyem bu oyun olmaz kesinlikle. Hem daha pahalı, hem de 3 ve 4 bundan daha eğlenceli bence. Buna gerçekten gerek yok. Arkadaşınızla oynayacaksanız başka. Aşağıdaki puan niye böyle diyorsanız, o da benim gibi oyuncular için. Eğer 3’ten sonraki tüm Far Cry oyunları oynadıysanız, ve yarısından fazlasını bitirdiyseniz, hele 1,2 tanesini %100 bitirdiyseniz, aşırı sıkılacaksınız.

Puan: 5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları