İnceleme: A Way Out – Yeni Bir Co-op Sistemi

A Way Out’a başlarken beklentilerim yüksekti. Hikaye ağırlıklı bir oyun olacağını tahmin ediyordum. Hikayesi hakkında ise hapishaneden kaçtıklarından sonra bir fikrim yoktu. Babamla ilerlerken oyun bitti dediğimiz andan sonra çıkan şey ise A Way Out’u gözümde tamamen başka bir yere getirdi.

a way out ile ilgili görsel sonucu

Hikayemiz Leo ve Vincent adlı iki karakteri anlatıyor. İkisi de yapmadıkları bir şeyden dolayı hapse atılmışlardır ve aynı adamdan kazık yemişlerdir. Harvey adındaki bu adam Leo’ya bir mücevher çalmasında yardım edip sonra onu yarı yolda bırakmış, Vincent’a ise istediği şeyi yaptıramayınca kardeşini öldürüp suçu Vincent’ın üzerine atmıştır. Hapishanede buluşan bu ikili ortak yönlerini fark ettikten sonra hapishaneden çıkmaya ve Harvey’i öldürmeye yemin eder.

Oyunun hikayesi klasik. En azından ilk başta öyle. Sona kadar klasik bir şekilde devam etse de son yarım saatte yaptığı bir hamle ile hikayeyi tamamen farklı bir yere götürüp sizin seçiminize göre bir sona bağlıyor. Ben iki sonu da denedim ve ikisinin de birbirinden ilginç, şok edici ve duygusal olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu ana kadar hikaye oldukça sıradan ilerliyor. Burada da karakterler durumu kurtarıyor bence. Harvey çok sıradan bir kötü adam olsa da hem Leo’nun, hem de Vincent’ın aile ilişkileri pek iyi değil ve ikisinin de hayat karşısında ezilmiş iki yetişkin olarak ailelerini tekrar bir araya getirme çabaları çok hoş. Tabii ki hiçbir karaktere Leo ve Vincent’a bağlandığınız kadar bağlanamayacaksınız ama sırıtmıyorlar da.

a way out ile ilgili görsel sonucu

Gelelim oynanışa. Oyunun en büyük özelliği oynanışı aslında. Oyunu oynamak için bir arkadaşınız olmalı. Tek başınıza kesinlikle oynayamıyorsunuz. Ama ister Local, ister Online olarak Co-op oynayabilirsiniz. O size kalmış. Karakterinizi seçip oyuna girdikten sonra neyi seçerseniz seçin ekran ikiye bölünüyor. Sağda Leo, solda ise Vincent. Ve karakterlerin o an yaptıklarına göre de ekran küçülüyor ya da büyüyor. Biri ara sahneye geçince diğerinin ekranı küçülüyor. Sonra gene ortalanıyor, bazen yanlamasına ikiye bölünüyor, yukarı ve aşağıya bakmak zorunda kalıyorsunuz vs. Ama bu noktada oyundan çok fazla bir aksiyon beklemeyin. Daha çok konuşma ve ara sahne var çünkü. Bir de Hızlı Tuşa Basma.

İşte burada zaten işler ilginçleşiyor. Çünkü eğer oynanış ağırlıklı bir oyun bekliyorsanız yanlış yerdesiniz. Eğlenceli bir hikaye ve arada da mini oyunlar bekliyorsanız, gene yanlış yerdesiniz. Aksine A Way Out duygusal, ciddi bir hikayeye ve her bölümde de farklı bir oynanış elementi katan bir oyun. Bir yerde balık tutmanız gerekiyor mesela. Sonra bir daha asla yapmıyorsunuz. Bir yerde kano sürüyorsunuz, oyun boyunca bir daha yok. Bir yerde Vincent araba sürerken Leo arkadan ateş ediyor, bir daha asla yapmıyorsunuz vs. Ayrıca bölümlerin içinde bol bol ekstra oyun da var. Tekerlekli sandalyede dengede kalma, zeka oyunları, bilek güreşi falan filan. Hatta bazılarında puanları da yazıyor ki birbirinizle kapışabilin.

Son olarak oyunda pek dövüşmüyorsunuz ve dövüştüğünüz yerde de Hızlı Tuşa Basma sahnesi oluyor. Ateşli silah birkaç yerde var ama gene ağırlıkta değil. Fakat rahat kullanılıyor. Bir de Uncharted tarzı aksiyon sahneleri var ki Uncharted kalitesinde olmasalar da çok iyi olanları var. Favorim ise hastane bölümü oldu. Grafikler ve seslerde de özel bir şey yok. Yeterli.

Sonuca baktığımızda ise A Way Out benim kesinlikle bu sene en sevdiğim oyunlardan biri olacak. Güzel aksiyon sahneleri, her bölümde farklı bir şey yapma, iyi karakterler ve ilginç yerlere giden senaryo ile A Way Out senenin kaçırılmaması gereken oyunlarından.

Puan: 8.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları