Batman – The Telltale Series İncelemesi

Bugün karşınıza Batman – Telltale Series incelemesiyle çıkıyorum. Baştan söyleyeyim. Ben bu oyunu daha önce bitirmiştim. Fakat 2. Sezona tekrar başlamak istiyordum, ilk sezon da PS Plus’ta bedava verilince(geçen aylarda) dedim ki neden olmasın? Ve işte buradayız…

Hikayemiz Batman’in birkaç adamı bir şey çalmaya çalışırken yakalamasıyla başlıyor. Bu adamları başarılı bir şekilde haklasa da Catwoman ile karşılaşıyor ve kendisi bir kasadan bir şey çalıyor. Hikayemiz de aslında böyle başlıyor. Çok fazla spoiler vermek istemiyorum ama ana konu aslında Wayne ailesinin kirli geçmişi ve Children of Arkham adındaki grup. Oyunda Wayne ailesinin aslında Carmine Falcone ile işbirliği yaptığını öğreniyoruz ve böylece Bruce’un başı derde giriyor.

Öte yandan da benim daha önce duymadığım Children of Arkham adlı bir grup ise Wayne ailesinin yaptıklarını ifşa edip Gotham’ı kimseye fark ettirmeden ele geçirmeye çalışıyor. Ama elbette Gotham’daki her şeyi bilen kişi Batman, bunun da farkında ve hem Bruce Wayne kimliği, hem de Batman kimliği ile Children of Arkham’ı durdurup adını temize çıkartmaya çalışıyor. Hikayemiz iyi. Gerçekten iyi. Sonlara doğru biraz saçmalıyor ama ona geleceğiz. Biraz da karakterlerden konuşalım. Bruce Wayne ve Batman ilişkisi güzel işlenmiş. Oyun Telltale oyunu olduğundan ana olay elbette seçimler ve bazen bir yere Batman mi yoksa Bruce Wayne olarak mı gitmek istersin gibi seçimler yapıyoruz. Tasarım açısından falan Batman’in kostümü ve aletleri hoşuma gitti. Kesinlikle favorilerim falan değiller ama göze batmayan hoş tasarımlar var.

Gelelim Harvey Dent’e. Alfred’i falan atladım direk. Harvey Dent bu oyunda başkan olmak İçin adaylığını koyuyor ama başına gelen kalmıyor. Elbette herkesin bildiği gibi elinde sonunda Two-Face’e de dönüşüyor. Hatta orada güzel bir şey yapmışlar. Sizin seçiminize göre Harvey’nin yüzü yana da bilir, yanmaya da bilir. Benim seçimlerim sonucunda yandı ama yanmayanların olduğunu da gördüm. Bir diğer karakter Selina ise ilginç olmuş. Catwoman ismine yakışır bir biçimde nerede ne yaptığı belli değil. Ayrıca onunla hem Bruce Wayne rolünde, hem de Batman rolünde bol bol karşılaştığımızdan en sevdiğim karakterlerden biri oldu.

Azıcık hızlandırmak istiyorum artık. Penguen maalesef çok başarılı değil. Hele Gotham dizisindeki hallerinden sonra biraz daha o yaşlarda yapmak İçin karakterin geçmişini biraz bozmuşlar, bunun üzerine bir de oyunun en kötü şaşırtmacalarından birinde onu kullanmışlar, Penguen’den nefret edebilirsiniz. Baş kötü Lady Arkham’ın ise gerçek kimliği ve geçmişi oldukça şaşırtıcı ve etkileyici. Fakat karakter çok silik. Onunla karşılaştığımda hadi gel dövüşelim, oyun bitsin, ikimiz de işimize bakalım moduna girdim. Maalesef herhangi bir korkutuculuğu yok. Evet bazen korkutucu olabiliyor ama o anlarda da hep geçmişte yaşanan olaylardan bahsediliyor. Karşınızda herhangi bir psikopat davranış yapmadığı İçin karşılaştığınızda da ondan pek korkmuyorsunuz.

Geldik oynanışa. Yani Telltale oyunlarının en sorunlu kısmına. Klasik şeylerden bahsetmeyeceğim. İzliyorsunuz, diyaloglarda seçim yapıyorsunuz, aksiyonda ekranda beliren tuşlara basıyorsunuz, arada da etrafı araştırıyorsunuz. Peki yeni ne var? Öncelikle olay çözme mekaniği eklenmiş. Bir yere gittiğinizde bazen görüyorsunuz ki geç kalmışsınız ve etraftaki ipuçlarını toplayıp kafanızda birleştirerek olayı çözmeniz gerekiyor. Kuşağa hoş geliyor ama herhangi bir zorlayıcı tarafı yok. İpuçlarını bulduktan sonra iki ipuçunu bunlar birbiriyle ilişkili diye bağlıyorsunuz ve sonrasında karakter ‘’Buldum!’’ Diyerek olan olayı özetliyor. Bu mu yani? Diğer mekanik ise sizlere dövüş planı yaptırıyor. Basmanız gereken bir yer mi var? Drone’dan bakarak düşmanları bulup yakınlarındaki iki nesneden birini seçiyorsunuz ve karakteriniz seçtiğiniz nesnenin hareketini yapıyor. Mesela lamba ve masa var diyelim. Lamba derseniz lambaya Batarang atıp lambayı adamın kafasına düşürüyorsunuz. Masa derseniz duvardan koşup adamı masaya vuruyorsunuz.

İlginç bir mekanik ama çok kullanmıyorsunuz. Bunların dışında oyunun dövüşleri rezalet. Çünkü çok takılıyor. Zaten oyun teknik olarak rezalet ötesi. Çöküyor, donuyor, kasıyor ve takılıyor. Hele bir hologram var. Oyunda 2 veya 3 kez görüyorsunuz ama o hologram çıktığı anda oyun 10 fps’e düşüp can çekişiyor. PC’de daha iyiydi. Hele PS4’te. Ben en çok 5. Bölümün giriş sahnesinde sinirlendim. O kadar sinirlendim ki nefes falan alamadım kumandayı parçalayasım geldi. Ama toparlamak gerekirse PC’de oynanmasını tavsiye ettiğim ortalama üstü bir Telltale oyunu. Karakteri seviyorsanız buyurun deneyin.

Puan: 6.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları