Far Cry New Dawn İçin Hikaye Fragmanı ve 20 Dakikalık Oynanış Fragmanı Yayınlandı

Far Cry New Dawn Şubat ayının en büyük oyunu desem yalan olur mu? Bir tek Anthem ile kapışıyor herhalde. Evet Metro Exodus ve Crackdown 3 de çıkacak ama Far Cry New Dawn gerçekten çok önemli bir oyun. Neden diye sorarsanız birazdan söyleyeceğim detaylar yüzünden. O detaylara geçmeden önce fragmanlara bakalım.

Bilmeyenler için kısaca özetlemem gerekirse Far Cry New Dawn, 5’in senaryosunu devam ettiren bir yan oyun. 40 dolardan satışa sunulacak ve 15 Şubat tarihinde PC, PS4, Xbox One platformlarına geliyor. Oyunu oynamak için 5’i oynamanıza gerek yok ama 5’ten çok önemli bir karakter oyunda yer alıyor. Zaten hikaye fragmanında da var kendisi. Kim olduğunu söylemeyeyim, zaten Far Cry 5’in kapağını gördüyseniz tanıyorsunuzdur. Gelelim o bahsettiğim detaylara.

Oyunun yeni fragmanları yayınlandı, doğru. Ama aynı zamanda bazı kişiler oyunu deneme fırsatı buldu. Söylediklerine göre oyun Far Cry 5’e benziyormuş, ama yeteri kadar değişiklik de barındırıyormuş. 5’i beğenmeyenler, veya ondan sıkılanlar New Dawn’dan da mutsuz ayrılacaklarmış. Oyun çok daha fazla RPG’ye bulanmış. Ki işte en büyük kısım burası. RPG mekanikleri neler? Nasıl çalışıyor? Tabii ki bununla ilgili de konuştular.

far cry new dawn ile ilgili görsel sonucu

Oyunda silahların renkleri var. Gri, mavi, yeşil, mor ve sarı. Tam doğru sırayla mı söyledim bilmiyorum. Galiba önce yeşil, sonra mavi. Her neyse. Eğer silahınız mor ise, sarı düşmanlara aşırı az hasar veriyormuşsunuz. Bu yüzden istediğiniz her göreve çat diye gidemiyor, istediğiniz her bölgeye çat diye giremiyorsunuz. Oyunda bir seviye sistemi yok ama renkler bu seviye sistemini bir nevi oluşturuyor zaten.

RPG demişken artık düşmanlara vurduğunuz zaman verdiğiniz hasarın miktarı da ekranda gözükecek. Tabii ki seviye atlama veya diyalog seçenekleri yok ama bence Ubisoft burada AC’den aldığı bir dersi uyguluyor. AC Origins bazı kişiler tarafından beğenildi, bazı kişiler tarafından beğenilmedi. O da serinin RPG olma yolundaki ilk adımıydı. Odyssey çıkınca herkes dedi ki keşke Origins çıkmadan bu çıksaydı. Origins’i sevip sevmemeleri fark etmedi, çoğu kişi böyle dedi. Ben de dahil. Şimdi Ubisoft ne yapıyor?

Far Cry 6 çıkarmadan önce 40 dolarlık küçük bir oyunla RPG temelini atıyor. Aldığı geri dönüşlere göre 6’da oyunu çok daha fazla değiştirip iyice RPG sosuna bandıracak. Böylece hem oyuncuların ”6 oyundur aynı şey bu ne ya?” demesini durduracaklar, hem de RPG sistemine geçiş yapacaklar. Sonrası biraz belirsiz. Çünkü AC de RPG sistemine geçiş yaptı ama yeni oyunu daha çıkmadı. Fakat benim tahminim hem yeni AC, hem de yeni Far Cry oyunlarında RPG sisteminin sınırları zorlanacak. Daha fazla seviye, daha fazla eşya, daha büyük harita, daha fazla yan görev vs. vs. Taa ki Ubisoft bir gün tekrar tüm serilerini başka sisteme geçirene kadar. Bence Far Cry New Dawn iyi bir oyun olacak. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları