Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi – Serideki En Büyük Macera

Açık açık söyleyeyim ben de bir Assassin’s Creed fanıyım. Özellikle günümüz hikayesi ile beni oldukça içine çeken seriyi bu kadar uzun süre oynama sebebim de acaba, acaba bir oyunda doğru düzgün bir modern hikaye görebilir miyiz oldu. En son 2012’de çıkan Assassin’s Creed 3 ile günümüz kısımları hem artmış, hem de güzelleşmişti. Fakat AC 3’ten sonra, bir düşüş yaşandı.

Unity’e geldiğimizde artık oyun doğru düzgün çalışmıyordu bile. Syndicate da Unity yüzünden güzel olmasına rağmen arada kaynayıp gitti. Sonra 2 senelik bir ara verdik ve Origins çıkış yaptı. Origins seride sevdiğim her şeyi benden almıştı. Evet günümüz kısımlarına tekrar ağırlık vermeye başlamıştı. Ama hem verdiği ağırlık hala yeterli değildi, hem de oyun artık bir Assassin oyunu olmaktan çok uzaklaşmıştı.

Origins’i pek beklemiyordum. Çıkış yaptı ve insanlar aşırı iyi olduğunu söylediler. Beklentilerimi arttırdım ve oyuna başladım. Oyun iyi değildi. Bakın kötü demiyorum. Ortalamanın üzerinde bir oyundu. Ama iyi bir oyun değildi. İncelemesini yazdıktan sonra bir ara oyuna devam edip %100 bitirdim. Yan görevlerin bazıları çok ilgimi çekmiş, istediğim günümüz kısımlarını bana yaşatmıştı. Bir daha incelemek istedim ama zaman olmadı. O yüzden şimdi söylüyorum. %100 yaptıktan sonra normalde 6 verdiğim oyunun puanı 7’ye çıktı. Zaten Odyssey’i de bu yüzden %100 yapmaya çalıştım. En azından ona yakın bir şeyler de yaptım.

Odyssey’i, Syndicate’ı yapan firma yapıyordu. Duyurulduğunda heyecanlandım ama insanlar heyecanımı taşımadı. Oyun çıktı ve Assassin’s Creed sevmeyenler bile oyunu beğendi. Emindim, oyun kötüydü ve Ubisoft hepsine para akıtmıştı. Beklentilerimi azalttım ve oyuna başladım. Ne mi oldu? Oyuna aşık oldum. Ve işte 90 saatin ardından Assassin’s Creed Odyssey incelemem…

assassin's creed odyssey ile ilgili görsel sonucu

Oyun milattan önce 431 yılında geçiyor. Tam Peleponnes Savaşları sırasında. Yani Atina ve Sparta’nın birbirleriyle savaştığı sırada. Karakterimiz Kassandra derken burada bir durmak istiyorum. Oyunda 2 ana karakter var. Oyunun başında hangisi olmak istediğinizi seçiyorsunuz. Kassandra ya da Alexios. Cannon dediğimiz Assassin’s Creed evreninde kabul edilen hikaye Kassandra’yı seçtiğinizde ortaya çıkan. Yani aslında eğer Alexios’u seçerseniz gördüğünüz olayların hiçbiri ana Assassin’s Creed evrenine dahil olmuyor. Hepsi alternatif bir evrende geçiyor. Aralarındaki fark ne derseniz, aslında aynı hikayeyi oynuyorsunuz. Fakat büyük bir değişiklik var. Onu da oyunda kendiniz anlarsınız zaten.

Neyse ne diyordum? Kassandra, Sparta’da doğmuş ve büyümüştür. Bir gün bir kehanet yüzünden kardeşi Alexios kurban edilir. Kassandra da onu kurtarmak için harekete geçer. Bu sırada Kassandra da kardeşinin atıldığı uçurumdan aşağıya düşer. Fakat Kassandra ölmemiştir. Kaçar ve Kephallonia adlı bir adaya gelir. Burada Markos adlı bir adamla çalışmaya başlar ve bir paralı askere dönüşür. Yıllar sonra Peleponnes Savaşı başlar. Kassandra hala Kephallonia’da mutlu sayılabilecek bir hayat yaşıyordur. Taa ki bir adamla karşılaşana kadar. Bu adam ondan birini öldürmesini ister. Kassandra bunu kabul eder. Kephallonia’dan çıkmak için bir gemi ve bir kaptan bulur. Adamın söylediği yere giderken kaptana öldüreceği hedefi tanıyıp tanımadığını sorar. Kaptan adamı tanıyordur. Kassandra, babasını öldürmeye gidiyordur. Hikaye böyle başlar ve uzunca bir süre devam eder.

assassin's creed odyssey kassandra ile ilgili görsel sonucu

Hikayemiz güzel. Daha çok aile kavramıyla ilgili. Ailenizi bir araya getirmeye çalışıyorsunuz. Fakat tabii bunun bir Assassin’s Creed oyunu olduğunu unutmayalım. Tabii ki bir baş düşman ve bir tarikat var. Tek sorun bu oyun Assassin’ler doğmadan önce geçtiği için bunun pek de bir anlamı olmaması. Evet, o tarikat belli ki Templar’ların ataları ama oyunda bir Assassin birliği yok. Origins’i oynadıysanız Assassin’lerin nasıl doğduğunu gördünüz zaten. Bu hikaye gerçekten de bir yan hikaye gibi hissettiriyor. En azından geçmiş kısımlarında. Günümüz kısımlarında Origins’te başlayan hikaye devam ediyor. Fakat çok daha kısaltılmış. Bu sefer daha çok geçmişteki kısımlarda antik Isu uygarlığı ile uğraşıyoruz.

Kafanız karışmış olabilir. Şöyle toparlayayım en iyisi. Oyunda 3 farklı hikaye var. İlki aile ile olan kısım. Bu kısım klasik Assassin’s Creed. Ana görevleri yapıp sona ulaşıyorsunuz. İkinci hikaye tarikatı indirme. Haritayı dolaşıp tüm tarikat üyelerini öldürüp en sonunda da liderlerini ve amaçlarını öğreniyorsunuz. Üçüncü hikaye ise günümüz ile alakalı. Bu hikayeyi bitirmek için de gene haritayı gezip 4 tane mitolojik yaratık öldürmeniz gerekli. En uzunu tabii ki ilk hikaye. Ayrıca bu hikayenin 9 farklı sonu var. Evet artık seçimler ve seçimlerin sonuçları var. Bazıları sadece gidişatı değiştirirken bazıları ise sonu değiştirebiliyor. Seçim sistemi gerçekten güzel olmuş. Yan görevlerde de seçim olayı var ve böylece yan görevlerin de farklı sonları oluyor.

assassin's creed odyssey choice ile ilgili görsel sonucu

Hikaye güzel. Çok duygusal anlar var. Şaşırtıcı anlar var. Karakterler de fena değil. Ana karakter ve kötü karakter hariç hiçbiri ile bağ kuramadım. Kötü karakter de maalesef çok kısa gözüküyor bu arada. Aynı Far Cry 3, 4 ve 5’in kötüleri gibi. Karakter korkunç mu? Evet. Fakat üzerinizde bir etki bırakacak mı? Hayır. Şimdi, hikayeyi geçtiysek oynanışa gelelim. En önemli yere. Seri Origins ile birlikte farklı bir yöne girmişti. Artık bir RPG olmak istiyordu. Bu oyun da bunun üzerine gitmiş. Mesela seçimler eklenmiş.

Mesela kıyafetleri değiştirme eklenmiş. Origins’de direk takım kıyafet olarak alıyorduk fakat bu sefer gövde, kafa, el, ayak hepsini teker teker değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca yetenek ağacı çok daha iyi olmuş. Daha iyi yetenekler var. Ayrıca seviye sınırı da artmış. Origins’te ana oyunda 40 seviyeye çıkabiliyorken bunda 50. seviyeye çıkabiliyoruz. Gerçi gelen bir güncelleme ile 70’e çıktı. Daha da artacaktır. O yüzden büyük ihtimalle 2019 sonunda bu oyuna baktığımızda bu rakamlar bile gözümüze küçük gelecek. Kısacası demek istediğim oyun artık çok daha RPG olmuş. Güzel de olmuş. Origins arada derede saçma sapan mekaniklere sahipti. Artık mekanikler oturmuş ve güzel çalışıyor.

assassin's creed odyssey fighting ile ilgili görsel sonucu

Tırmanma kısmında büyük bir yenilik yok. Dövüş ise değişmiş. Artık kalkanlar yok. Kaçmanız gerekiyor. Doğru zamanda kaçtığınızda zaman yavaşlıyor ve düşmana daha fazla vurabiliyorsunuz. Ayrıca artık özel yetenekler var. Düşmanlara hasar verdikçe sarı bir bar doluyor. Bu bar dolduğunda da özel yeteneklerinizi kullanabiliyorsunuz. Sparta tekmesi, kalkan kırma ve canınızı yenileme bunlardan birkaçı. Bunları yetenek ağacından alıyorsunuz. Fakat orada da kalmıyorlar. Her birinin 3 seviyesi var. Yani bir puan verip alıyorsunuz, sonra 2 puan daha verip 3. seviyeye çıkartıyorsunuz. Bu da hem görsel olarak hem de işlev olarak yetenekleri güçlendiriyor.

Mesela Origins’de de bulunduran 3 bar dolduğunda açığa çıkan özel saldırı. Bu özel saldırının seviyesini her arttırışınızda hasarı artıyor. Ayrıca saldırının sonunda daha fazla hareket ekleniyor. Yetenekler ve yetenek ağacı çok güzel çalışıyor. Gelelim oyunla ilgili en büyük sorunuma. Harita. Harita çok büyük. Gerçekten aşırı büyük. Ayrıca aşırı dolu. Fakat gereksiz dolu. Yüzlerce kamp, yüzlerce mağara ve mezar var. Bir süreden sonra sıkıyor. Yan görevler çok güzel. Origins’dekilerden çok daha güzel. Ayrıca çok daha ilginçler. 100 kişiyle bir adaya bırakıldığınız ve sağ çıkmaya çalıştığınız bir yan görev de var, gizli bir hazineyi bulmaya çalıştığınız yan görev de var. Yan görev çeşitliliği çok iyi.

assassin's creed odyssey side missions ile ilgili görsel sonucu

Fakat haritanızda ! ile gösterilen yan görevlerden bahsediyorum. Bir de kasabalardaki tahtadan veya yolda geçerken gördüğünüz insanlardan aldığınız sonsuza kadar süren görevler var. Şuraya git Sparta askerlerini öldür, şuraya git Atina askerlerini öldür. Köpek balığı öldür. 10 tane yaptıktan sonra tekrar etmeye başlıyorlar. Hatta bazıları zamanlı. Bu da bana şunu hatırlattı. 50. seviye, zamanlı görevler, haftalık görevler de var. Kocaman harita, Outpost’ları temizleseniz bile adamlar geri geliyor. Bu Assassins of Warcraft!

Evet oyun World of Warcraft, Destiny ve Division gibi oyunlara benziyor. Bir AC oyununda haftalık görevlerin, zamanlı görevlerin, kocaman haritaların ne işi var? Bu işi var. Yeni özel zırh çıktı git Outpost’ları yap gel al. Haftalık görev yap. Bak DLC çıktı seviyeler arttı git yeni ana görevleri ve yan görevleri yap. Bir sonraki oyunda Multiplayer da göreceğiz herhalde. Sezonlar falan? Battle Royale modu içeren yan görev de var. Araya onu da koy. Ubisoft’tan korkulur, demedi demeyin.

assassin's creed odyssey in game store ile ilgili görsel sonucu

Zaten oyunda Microtransaction da var. Seviye atlamak çok uzun sürüyor. Ve ana görevlerin istediği seviyeler de sizin seviyenizden 3-5 seviye yüksekte olabiliyor. İsterseniz gidip 4 saat boyunca yan görev yapabilirsiniz. Ya da oyun içi mağazadan kalıcı XP arttırıcı alıp 4 saati 2 saate de indirebilirsiniz. Legendary denilen en üst seviye ekipmanlar için kasmak istemiyor musunuz? Gidip gene oyun içi mağazadan gerçek parayla silah, zırh, at, ok alabilirsiniz. Üzerine bir de DLC’leri alırsınız. 60 dolarlık oyun olur size 120-150 dolar. Harika değil mi?

Bu arada bu sefer gemi de var. Gemi kısımları maalesef sıkıcı. Zaten belli ki zorunluluktan koymuşlar. Harita çok büyük ve her yerde deniz var. Bu denizleri aşmak için bir gemiye ihtiyaç var diye düşünüp koymuşlar. Ama gemide çok az vakit geçirdim ben. Çünkü gemi sıkıcı. Kesinlikle 4’teki gibi bir sistem yok. Ayrıca gemi geliştirme de var, ama gene 4’teki kadar detaylı falan değil. Ayrıca gene hemen oyun içi mağazadan gerçek parayla Legendary kaptanlar alabiliyorsunuz. Tebrikler artık 160 dolar verdiniz.

Bu arada saçmalama kimse vermez demeyin. Hikayede ilerlemek için çıkan yeni görev sizden 5 seviye üstte olursa anlarsınız. Ya da benim gibi ana görevleri boş verip önce yan görevleri yapıp seviye atlayabilirsiniz. Ben bu tarz gittim fakat biraz ana görev, biraz yan görev şeklinde takıldım. İsteseydim 50. saatte falan direk ana görevlere gidip oyunu bitirebilirdim ama benim amacım tabii ki farklıydı.

assassin's creed odyssey fighting ile ilgili görsel sonucu

Bu arada Peleponnes Savaşı süs olsun diye konmamış. Ana hikayede çok bir etkisi yok ama bizleri yeni bir mekanik ile tanıştırıyor. Conquest Battle. Her bölgeyi ya Atina, ya Sparta kontrol ediyor. Siz o bölgede malzemeleri yakıp, sandıklardaki paraları çalıp, lideri ve askerleri öldürerek oradaki savunmayı düşürebiliyorsunuz. Ardından da büyük çaplı bir savaşta Atina ya da Sparta’ya yardım edip o bölgeyi başka birinin almasını sağlayabiliyorsunuz. Herhangi bir işe yaramıyor. Ayrıca 5-6 taneden sonra sıkıyor. Tabii çok saçma bir şey de var. Mesela o bölgeyi Atina kontrol ediyor. Oradaki savunmalarını azaltıp Conquest Battle’a geldiniz. İsterseniz Atina’yı seçip onların savunmasını gene arttırabiliyorsunuz. Daha saniyeler önce liderini öldürdüğünüz Atina için savaşabiliyorsunuz. Gerçekten çok mantıklıymış, tebrikler.

Fakat dediğim gibi hikayeye falan hiçbir etkisi yok. O yüzden ben de pek umursamadım. Son olarak tarikattan ve mitolojik yaratıklardan bahsedeyim. Tarikat üyelerinden bazılarını ana hikayede, bazılarını yan görevler yaparak öldürüyorsunuz. Tam 44 tane tarikat üyesi var. Önce ipuçları toplayıp kimliğini ve yerini öğreniyor, sonra onları öldürmeniz gerekiyor. En azından nerede olduklarını ve ipuçlarını nerede bulabileceğinizi söylüyor. Fakat gene de uzun sürüyor, haberiniz olsun. Mitolojik yaratıklar çok daha ilginç. Toplamda 4 tane var. Hepsi birbirinden farklı taktiklere sahip. Hem tasarımları, hem de animasyonları özenle hazırlanmış. Ayrıca onlara ulaşmak için genelde uzun yan görev dizilerini yapmanız gerekiyor. Bu da gene güzel olmuş. Umarım gelecek oyunlarda da bulunurlar ve sayıları gittikçe artar. Tabii aynı özenle yapılması lazım. Hepsi birbirinin aynısı olacaksa sayıları 4’te kalsın daha iyi.

assassin's creed odyssey medusa ile ilgili görsel sonucu

Grafikler oldukça güzel. Müzikler de aynı şekilde. FPS düşüşleri pek yaşamadım ama oyunda Bug’lar fazla. Ayrıca animasyon bug’ları da değiller. Oyun çökebiliyor, veya bir bölgeyi tamamlasanız bile tamamladınız saymıyor. Origins’te bu kadar yoktu. Ama Origins’i çok daha sonra oynamıştım. Eminim düzeltirler. Ben oynarken bile çıkan güncellemelerle sorunların bir çoğu çözüldü. Keşke hiç olmasaymış, ama merak etmeyin tabii ki Unity gibi bir durum söz konusu değil.

Kısacası oyun güzel. Gerçekten beğendim. Fakat ilginç bir şekilde Origins’i %100 yapmak oyunun puanını arttırırken, Odyssey’i yüzde yüz yapmak puanını düşürdü. Çünkü çok fazla tekrar var. Ama gene de Origins’ten çok daha iyi bir hikayeye, çok daha iyi mekaniklere ve eğlenceli bir gizlilik sistemine sahip. Evet Assassin’s Creed’de tekrar gizlilik bulunuyor. Origins’te de vardı ama neredeyse kimseyi gizlilik ile öldüremiyorduk. Hep canlarının bir kısmı kalıyordu. Bu oyunda yetenek ağacındaki bazı yetenekleri açarak çok daha iyi bir gizlilik deneyimi yaşayabiliyoruz. Ben gidebildiğim kadar gizlilikle gittim ve güzel animasyonlarla da desteklendiği için mutlu oldum.

Her neyse, Assassin’s Creed serisi şimdilik tekrar iyi gibi gözüküyor. Gelecek sene yeni bir oyun görmeyeceğiz ama şimdiden 2020 ve 2021 oyunu ile ilgili söylentiler var. Umarım gelecek sefere gizlilik için daha fazla seçeneğimiz olur, daha iyi bir hikaye, daha küçük bir harita görürüz. Bunu istediğime gerçekten inanamıyorum ama maalesef büyüklük bu oyuna yaramamış. Zaten dediğim gibi, %100 yapmak oyunun puanını düşürdü. Normalde 9 verecektim ama bu haliyle…

Puan: 8.5/10

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla
Online Oyunlar Listesi - Oyun Haberleri - Oyun Videoları Youtube - Steam Çekiliş
Tüm hakları Mario'nun mantarında saklıdır.
Hakkında - Gizlilik - Kullanım Şartları